Wśród pielgrzymów przybyłych do Rzymu z okazji 26. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża byli liczni Polacy, a wśród nich dwie rodziny z sieradzkich parafii.
Pielgrzymom nie było dane spotkać się z Ojcem Świętym w sobotę 16 października, ale mieli tę możliwość w niedzielę, podczas modlitwy Anioł Pański i odprawionej w bazylice św. Piotra wieczornej Mszy św. Jan Paweł II mówił do przybyłych o zakończonym w Guadalajarze Kongresie Eucharystycznym oraz inauguracji Roku Eucharystycznego.
Przez kilka dni poprzedzających spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II sieradzanie poznawali historię i najsłynniejsze miejsca Rzymu. Wyprawę rozpoczęli od bazyliki św. Piotra - największej i najsłynniejszej świątyni chrześcijańskiej. Zobaczyli też Koloseum, gigantyczną arenę walk gladiatorów i Panteon, antyczną świątynię wszystkich bogów oraz Forum Romanum, w czasach antycznych centrum życia politycznego i społecznego miasta. Kolejnym zwiedzanym miejscem były Katakumby św. Kaliksta, po których pielgrzymów z Sieradza oprowadził ks. Mirosław Wiśniewski z Łodzi. Przed wiekami było to miejsce pochówku członków wspólnoty chrześcijańskiej. Kompleks podziemnych cmentarzy obejmuje obszar prawie 15 ha. Korytarze rozmieszczone są na czterech poziomach. Ich długość oblicza się na ok. 20 km, głębokość na najniższych poziomach wynosi 20 m. Z katakumb blisko jest do miejsca, gdzie św. Piotr spotkał Chrystusa. Spotkanie to upamiętniono wybudowaniem kościoła „Quo vadis”, wewnątrz którego znajduje się m.in. popiersie Henryka Sienkiewicza.
Bazylika św. Jana na Lateranie, bazylika św. Pawła, w której mieści się poczet papieży, Termy Karakali, Fontanna di Trevi, schody hiszpańskie, Piazza Navona... nie sposób wymienić, a tym bardziej nawet pokrótce opisać wszystkich cudownych miejsc, które zwiedzali mieszkańcy Sieradza. Pobyt w Rzymie dostarczył im wielu przeżyć duchowych i niezapomnianych wrażeń. Jednak największą, z niczym nieporównywalną radością było ujrzeć Ojca Świętego i usłyszeć go.
Pomóż w rozwoju naszego portalu