Wystawa została zorganizowana z okazji 40-tej rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Przedstawia współcześnie namalowane kopie wizerunków cudownych obrazów Madonn koronowanych na prawie papieskim przez św. Jana Pawła II na terenie Polski. Wyjątkiem jest obraz Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici, który wprawdzie nie był ozdobiony papieskimi koronami, ale jest wizerunkiem szczególnie bliskim sercu polskiego papieża, który w Niegowici rozpoczynał swoją kapłańską posługę jako wikary tamtejszej parafii.
Jak podkreślał w czasie wernisażu kard. Stanisław Dziwisz, wystawa papieskich Madonn jest, jak w ogóle sztuka sakralna, formą nowej ewangelizacji, bo „skłania ludzkiego ducha do otwarcia się na Boga i Jego Matkę”. „W kopiach cudownych wizerunków, wykonanych w większości na drzewie lipowym, jak wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, Pokornej, czy to Królowej Polski, Maryja jawi się Kościołowi jako niedościgniony wzór pełnego zaufania Bogu” – mówił wieloletni sekretarz Jana Pawła II. Zachęcił do takiej kontemplacji prezentowanych wizerunków, która jest modlitwą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wystawa została przygotowana przez artystów z „Grupy Lumen” działającej w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Jak podkreśla prezes stowarzyszenia o. Zygfryd Kot SJ, każdy z wizerunków jest owocem modlitwy i szczególnej więzi łączącej autora kopii z obrazem. „Kopia to nie jest tylko fotografia. Każdy z autorów musi najpierw zrozumieć obraz, przemodlić go. Dopiero potem można zacząć dalsze, głębsze studia już z pędzlem” – wyjaśniał w rozmowie z KAI jezuita.
Wystawę można oglądać codziennie, w godz. 9.00-17.00, do 29 kwietnia. Ekspozycja została zorganizowana w „Białej Sali” Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.