Reklama

Niedziela 42/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Papieskie lekcje

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli nie chcemy tylko sentymentalnie wspominać Jana Pawła II, powinniśmy się przejąć jego nauczaniem.

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

100. rocznica urodzin
16-18

Czy warto prowadzić dialog?

Grzegorz Polak

Czyż nie jest czytelnym znakiem dla świata, że jeden papież – Jan Paweł II, zwołał w Asyżu spotkanie przedstawicieli największych religii świata, a drugi – Franciszek, w mieście swojego patrona, podpisał encyklikę Fratelli tutti – o powszechnym braterstwie i przyjaźni społecznej?

Dla Havla to był cud

Arturo Mari

Václav Havel to kolejna wielka postać współczesnej historii, z którą św. Jana Pawła II łączyła troska o przyszłość Europy.

moim zdaniem
19

Katolik bezobjawowy

Ks. Krzysztof Podstawka

nasza rozmowa
20-21

W szkole nie ma miejsca dla seksedukatorów

Rozmawia: ks. Jarosław Grabowski

O sposobach przekonywania krytyków do swoich racji i nowych wyzwaniach w edukacji mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.

życie kościoła
22-27

Nowoczesność i zgłębianie prawdy

Rozmawia: ks. Jarosław Grabowski

Przez działania edukacyjne i naukowo-badawcze udowadniamy, że katolickość to także nowoczesność, pozwalająca reagować na współczesne problemy społeczne – mówi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Szukamy klucza do zrozumienia świata

Ks. Krzysztof Pawlina

W tym roku akademickim na mapie polskich uczelni wyższych pojawiła się kolejna, nowa i nie nowa, bo korzeniami sięga lat 60. XX wieku – Akademia Katolicka w Warszawie.

Niezłomny proboszcz

Ks. Paweł Kostrzewski

Decyzją Sejmu, dzień męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października, został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Przypominamy sylwetkę jednego z tych kapłanów niezłomnych.

Jesteśmy w gotowości

Rozmawia: Magda Nowak

O świętowaniu jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Ducha Świętego w Polsce opowiada Niedzieli s. Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia

„Prawdziwy” papież

Ks. Paweł Rozpiątkowski

kościół lokalny
28-29

100 spotkań – 100 miesięcy – 100 wyjątkowych gości

Anna Przewoźnik

Przez 8 lat każdego 18. dnia miesiąca Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie było miejscem cyklicznych spotkań: „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”.

kochane życie
30

Dzieci nieba

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
32-41

Dizajn PRL

j.k.

Miasta na wodzie

w.d.

Po śladach

w.d.

Błogosławiona położna

Wojciech Dudkiewicz

Była położną, ale więźniarki nazywały ją mamą. W warunkach obozu Auschwitz-Birkenau przyjęła ponad 3 tys. porodów, nie tracąc żadnego dziecka.

Apostoł pokoju w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Trwa rok jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, mimo trudności, jakie przynosi czas pandemii COVID-19

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
43

Młody rolnik inwestuje w maszyny

Prawie 1,5 mld zł z budżetu PROW na lata 2014-2020 przekazała do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa młodym, polskim rolnikom, którzy zdecydowali się samodzielnie prowadzić gospodarstwo

moim zdaniem
44-45

Czy pamiętamy jeszcze „Rotę”?

Piotr Grzybowski

Jesienna fala

Michał Karnowski

punkt widzenia
46-49

Od OZE nie ma odwrotu

Rozmawia: Paweł Serafin

O farmach wiatrowych na Bałtyku, fotowoltaice i wodorze w motoryzacji – czyli przyszłości energetycznej Polski mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Prawa nienarodzonego

Paweł Sarafin

W tej chwili w Trybunale Konstytucyjnym ważą się losy projektu zakazującego aborcji eugenicznej. Pytamy prawnika i genetyka: kiedy zaczyna się życie? W momencie poczęcia czy narodzin? Dlaczego to, co dla jednych jest oczywiste, dla innych jest tematem spornym?

Pacjent od poczęcia

Artur Stelmasiak

– Zmiana prawa eugenicznego spowoduje, że każde dziecko od poczęcia stanie się pacjentem. Lekarze będą zobligowani leczyć wszystkich, a tym, którym nie będzie się dało pomóc, zapewnimy troskę i opiekę – mówi genetyk dr Jennifer Castaneda z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie*.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Rodzicielski niezbędnik

Beata i Maciej Kociołkowie

Wszyscy popełniamy błędy, ale też wszyscy mamy ogromny potencjał, by być najlepszymi rodzicami dla swoich dzieci. Potrzebujemy tylko rozwinąć swoje talenty, obrać właściwy kurs i ruszyć z miejsca

moim zdaniem
53

Samotroska

Maria Paszyńska

listy
54

Chcą korespondować

Obudźmy się

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

warte uwagi
55

Uwaga! Włamywacze

Do końca roku jeszcze co najmniej dwa razy wielu z nas zostawi swoje domy i mieszkania bez nadzoru. Najpierw wyjedziemy na Wszystkich Świętych, a niedługo potem na święta Bożego Narodzenia. I jeden, i drugi czas jest dla nas wyjątkowy. Niestety, jest to także idealna okazja dla włamywaczy

dobre rady
56-59

Dla diabetyków

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

W przypadku cukrzycy prawidłowa dieta to klucz do radzenia sobie z chorobą

Razowa tarta ze szpinakiem

Sałatka z soczewicą i jajkiem

Cukrzyca – gorzka choroba

Dr n. med. Beata Grzyb, internista, diabetolog

Jak rozpoznać cukrzycę? Co zrobić, żeby na nią nie zachorować?

Alimenty na rzecz rodzica

Bożena Kwiecińska, prawnik

Koronawirus a prawo pracy

Oprac. J.M.

Gdy wzrasta liczba zakażeń, wiele firm przechodzi na tzw. pracę zdalną. Kiedy pracodawca może zlecić taką pracę?

Przetwory z owoców czarnego bzu i jarzębiny

Ojciec Henryk

Owoce czarnego bzu i jarzębiny zwiększają odporność organizmu, dlatego warto je zbierać i stosować.

świat pod lupą
60-61

Naukowe Nagrody Nobla 2020

Tomasz Chojnacki

Tegoroczne Nagrody Nobla z medycyny oraz chemii otrzymali naukowcy, których praca przekłada się na ludzkie życie i zdrowie. Laureaci z dziedziny fizyki to praktycy, których dokonania stanowią milowe kroki w poznaniu Wszechświata

w centrum uwagi
62-63

To sprawa ważna także dla Polski

Prof. Grzegorz Górski

Amerykanie 3 listopada wybiorą prezydenta, który przez kolejne 4 lata będzie sprawował władzę w najpotężniejszym mocarstwie na świecie

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Cywilizacja grzechów głównych

Witold Gadowski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

SacroExpo w czasach pandemii

Agnieszka Dziarmaga

Mniej gości i wystawców – w innych niż zwykle warunkach i terminie, bo od 28 do 30 września odbywała się XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo.

Galeria proboszczów miechowskich

Agnieszka Dziarmaga

Jak ważna jest rola proboszczów w formacji wspólnot oraz ich wkład w budowanie lokalnej tożsamości, w dzieje regionu – nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Ta „proboszczowska spuścizna” jest szczególnie czytelna w parafiach o bogatej proweniencji, takich jak Miechów.

Kiedy przyjdą, damy świadectwo Prawdzie

Katarzyna Dobrowolska

Bp Jan Piotrowski wprowadził 4 października relikwie błogosławionych męczenników o. Michała Tomaszka i o Zbigniewa Strzałkowskiego do kościoła Ducha Świętego w Kielcach.

Niedziela małopolska

Najpiękniejszy i najkrótszy most

Maria Fortuna-Sudor

Tam, gdzie jest poczucie zatroskania i wspólna modlitwa, tam jest miłość – miłość do Kościoła, do Matki Najświętszej, do kapłanów. Wtedy czujemy się Kościołem – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka.

Łączy nas z niebem

Ks. Dariusz Nawara

Wierni z parafii Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze nieprzerwanie od 15 marca łączą się duchowo na wieczornym Różańcu

Aptekarze z misją

Anna Bandura

Duszpasterstwo Farmaceutów Krakowskich (DFK) istnieje od 3 lat. Raz w miesiącu aptekarze spotykają się na Mszy św. i konferencji o tematyce duchowej. Wyjścia integracyjne są z kolei dobrą przestrzenią do wypracowywania rozwiązań problemów zawodowych. A tych w czasie pandemii jest sporo.

Niedziela przemyska

Chcemy ujrzeć Jezusa

Ks. Tadeusz Biały

Zejdź z kanapy! Uklęknij przed Bogiem w Najświętszym Sakramencie i porozmawiaj z Nim. Oto projekt ewangelizacyjny dla młodych w nowej formule. Aby zobaczyć Jezusa, trzeba przede wszystkim pozwolić, by On popatrzył na nas! (Jan Paweł II – ŚDM 2004)

Dobrze dzielić się wiarą

Jakie motywacje kierują młodymi angażującymi się w pracę ewangelizacyjną wśród rówieśników? Oto świadectwa uczestników dotychczasowych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Wspólnota dla ciebie

W archidiecezji przemyskiej działa wiele ruchów i stowarzyszeń katolickich, które mają swoje charyzmaty i czekają na nowych członków. W jednym z nich jest miejsce dla ciebie. Wspólnota daje wsparcie, pomaga wytrwać na drodze nawrócenia i odkryć w sobie nowe talenty i dary. To znajomości i przyjaźnie, które trwają przez lata.

Docierać do źródeł

Ks. Zbigniew Suchy

Drodzy młodzi Przyjaciele! Różnymi drogami trafią do was numery Niedzieli Przemyskiej. Inicjatywa dojrzewała od Niedzieli Palmowej, ale niestety wskutek pandemii nie mogła być zrealizowana.

Niedziela rzeszowska

Z różańcami na ulicach Rzeszowa

Ks. Tomasz Nowak

Dzisiaj, na ulicach Rzeszowa, wygłosiliśmy kazanie. Wygłosiliśmy naszą obecnością, naszą modlitwą, naszym rozważaniem Ewangelii i wydarzeń z życia Maryi wniebowziętej i ukoronowanej na Królową nieba i ziemi – mówił bp Edward Białogłowski podczas Mszy św. na zakończenie Rzeszowskiej Procesji Różańcowej.

Mój Kraków – miasto mojego życia…

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Na temat naszej opowieści w tygodniu, w którym świętujemy 42. rocznicę wyboru Papieża Polaka, wybraliśmy nie tak dawno otwarte Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” przy ul. Totus Tuus 34 w Krakowie. Obecnie jest to największy na świecie ośrodek kultu św. Jana Pawła II.

Różaniec siłą rodziny

O jednoczącej sile wspólnej modlitwy różańcowej mówią małżonkowie z 23-letnim stażem – Ewa i Marek Skoczowie z Warzyc w diecezji rzeszowskiej. Są rodzicami trójki dzieci. Należą do wspólnot: Domowy Kościół, Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Róża Różańcowa.

Niedziela warszawska

Dla wierzących i poszukujących

Z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, jakie korzyści przyniesie studentom przekształcenie PWTW w akademię, strukturze nowej uczelni oraz związkach teologii ze współczesną kulturą, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Uczą przyjaźni z Jezusem

Magdalena Wojtak

Pomagają dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami wzrastać w wierze. Choć katechetów specjalnych jest niewielu, odgrywają ważną rolę w edukacji swoich uczniów. Za tydzień spotkają się w stolicy.

Mocarze modlitwy i czynu

Łukasz Krzysztofka

Na co dzień jako katolicy świeccy żyją i pracują w świecie. Bronią życia oraz chrześcijańskich wartości. Rycerze Jana Pawła II są żywym wotum za pontyfikat papieża Polaka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Ks. Krzysztof Hawro

Przeżywane obecnie dni przenoszą nas do Watykanu. 42 lata temu, w tych dniach wybrany został papież z dalekiego kraju, Jan Paweł II. Przesłanie pontyfikatu odzwierciedlały słowa, wypowiedziane przez niego na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy”.

Dla piękna ziemi

Joanna Ferens

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Kościół wobec rolnictwa ekologicznego” z cyklu „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”.

Mężczyźni ostoją wiary

Ewa Monastyrska

Wiele osób żartuje sobie, że obecnie Kościół w Polsce nie jest rzymskokatolicki, a żeńskokatolicki. Stanowczo w świątyniach pojawia się więcej kobiet niż mężczyzn, co daje wrażenie, że uczęszczanie na Msze święte i modlitwa są sprawami mało męskimi.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna