Reklama

Uroczystość ku czci patronki zakonu Karmelitów Bosych

Dzień radości czcicieli Szkaplerza Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku archidiecezjalne obchody święta Matki Bożej Szkaplerznej miały miejsce w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi. Podobnie jak przed rokiem uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Adam Lepa. Z powodu padającego deszczu nie odbyła się tylko tradycyjna procesja szkaplerzna po Mszy św. Mimo niesprzyjającej aury wnętrze świątyni szczelnie wypełnili parafianie, delegacje z parafii dekanatu Radogoszcz oraz wierni z całej Łodzi.

Do uroczystości swej patronki Karmelici Bosi oraz czciciele Szkaplerza Świetego przygotowywali się od 9 dni. Każdego wieczora odprawiana była msza święta z konferencją oraz procesja szkaplerzna.

Niedziela 16 lipca była ukoronowaniem tych modlitw do Matki Bożej z Góry Karmel a zarazem rozpoczęciem obchodów 750-lecia objawień maryjnych w znaku szkaplerza przypadających za rok.

Uroczystości odpustowe w parafii Ojców Karmelitów Bosych zawsze są dobrze przygotowane od strony liturgicznej. Dzieje się tak za sprawą działających na terenie parafii duszpasterstw między innymi rodzin i młodzieży oraz doskonale zorganizowanej asysty, która przygotowała na ten dzień obsady wszystkich sztandarów parafialnych. Ustawione zostały one w obu nawach bocznych. Pośrodku kościoła ustawiły się natomiast delegacje z kilku sąsiednich parafii.

Tradycyjnie wokalnie uroczystości wsparła zaproszona orkiestra dęta ze Szczawina. To muzycy z tego zespołu pieśnią Czarna Madonna rozpoczęli uroczystą Mszę św.

Eucharystii przewodniczył bp Adam Lepa w towarzystwie przeora o. Kazimierza Graczyka oraz o. Arkadiusza Stawskiego.

Zakon Karmelitański będąc wierny Matce strzeże pieczołowicie tej drogocennej perły, którą Maryja pozostawiła. Dziewica w znaku szkaplerza, zasłuchana, pełna Boga - mówił witając zebranych przeor łódzkiego klasztoru i proboszcz parafii o. Kazimierz Graczyk.

Gromadzimy się dzisiaj aby być jak najbliżej Matki Bożej, aby doświadczyć jej macierzyńskiego serca, ale także aby jej dziękować za wszystkie łaski, które otrzymujemy za jej przyczyną i wstawiennictwem - powiedział bp Adam Lepa we wstępie wygłoszonej homilii.

Byłoby dzisiaj bardzo stosowne aby postawić sobie pytanie - co powinniśmy wynieść z tej uroczystości, czego nas uczy Matka Boża Szkaplerzna i czy tę naukę jaka wiąże się ze szkaplerzem stosujemy w naszym życiu chrześcijańskim? - pytał Kaznodzieja.

Biskup łódzki wskazując na szkaplerz jako znak ocalenia dla zakonu karmelitańskiego i wartości przez niego pielęgnowanych mówił, że każdy z ludzi myśląc o szkaplerzu nie powinien mieć na uwadze tylko siebie. To byłby wyjątkowy egoizm - podkreślił Sufragan łódzki. - To jest coś więcej niż ocalenie nas samych, ocalenie naszej duszy. On jest symbolem ocalenia tego wszystkiego co jest do ocalenia w religii, w kulturze, w życiu każdego chrześcijanina, w życiu współczesnego człowieka; to wszystko co powinno być ocalone a jest dzisiaj zagrożone. Zawsze myślmy nie tylko o sobie - prosił łódzki Biskup - ale także o wartościach, które są zagrożone.

Liczne wartości są zagrożone, one bardziej nawet są zagrożone niż przed rokiem 1989. Nam się wydaje, że już nic nam nie grozi, a poza tym stosuje się takie sposoby niszczenia wartości, tych najważniejszych - chrześcijańskich, że trudno zorientować się, że one są zagrożone.

Zdaniem bp. Adama Lepy wśród wartości, które obecnie narażone są na niebezpieczeństwo jest chrześcijańska miłość do bliźniego, świętowanie niedzieli.

Także miłość narzeczonych czy małżeńska poddawana jest współcześnie deformacji.

W publicznym języku niektórych ludzi i gazet w ogóle nie mówi się o miłości chrześcijańskiej - wskazał Sufragan łódzki. - To słowo razi, w pewnych środowiskach nie chce się mówić o wartościach chrześcijańskich. Zastępuje się je jakimiś wartościami europejskimi, humanistycznymi. Zamiast o miłości bliźniego mówi się o tolerancji. Wysławia się tolerancję jakby była czymś ważnym, a o miłości się nie mówi jakby była czymś nieważnym, niegodnym wspomnienia. A przecież tolerancja to jest tylko uznawanie, tolerowanie drugiego człowieka. Tolerancja nie nakazuje nawet żeby go zrozumieć. Wystarczy go tylko tolerować - zaakcentował bp Lepa. - Nie trzeba drugiemu człowiekowi podawać ręki, przebaczać mu. Tego nie obejmuje tolerancja. To jest zagrożenie.

Świętowanie niedzieli jest również dziś - zdaniem Biskupa - zagrożone. Niektórzy uważający się za katolików twierdzą, że nie mają czasu aby w niedzielę pójść do kościoła. Oni powinni powiedzieć, że nie chcą chodzić do kościoła, że nie chcą w swoim życiu Pana Boga - wskazał Biskup. - A są też takie domy, które zamiast pójść do kościoła udają się z całą rodziną do supermarketu i tam świętują.

Jeżeli naprawdę kochamy Matkę Bożą powinniśmy się przyczynić do ocalenia tych wartości, które są ważne, wywodzące się z naszej chrześcijańskiej tradycji - apelował Sufragan łódzki.

W procesji z darami dzieci z tamtejszej parafii przyniosły do ołtarza chleb, przedstawiciele asysty karmelitańskiej wino. Reprezentanci świeckiego zakonu karmelitańskiego wręczyli celebransowi owoce, młodzież z duszpasterstwa młodzieży ampułki z winem i wodą, a członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przynieśli na ołtarz kwiaty. Po procesji z darami przepięknie zabrzmiała pieśń Serdeczna Matko w wykonaniu orkiestry ze Szczawina.

W uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej ze swoimi delegacjami uczestniczyli kapłani z sąsiednich parafii wraz z dziekanem dekanatu Radogoszcz ks. Janem Szatkowskim. Licznie przybyły także - wyróżniające się swoim zakonnym ubiorem - Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus.

Szkaplerz w tradycji chrześcijańskiej istnieje od połowy XIII w. W 1251 r. podczas objawienia otrzymał go z rąk Maryi generał zakonu Szymon Stock. Prosił on Maryję o pomoc dla Zakonu, którzy po powrocie z Ziemi Świętej do Europy znajdował się w trudnej sytuacji. Maryja przekazała wówczas generałowi szkaplerz wypowiadając przy tym słowa: "To będzie dla ciebie i dla wszystkich karmelitów przywilej, kto w nim umrze nie zazna ognia piekielnego". Medalik szkaplerzny uznał i wprowadził do Kościoła powszechnego papież Pius X. W Polsce tradycja noszenia szkaplerza, jako znaku matczynej opieki liczy ponad 600 lat. O niezwykłej roli szkaplerza w skali światowej świadczyć mogą objawienia jakie dokonały się w Lourdes i w Fatimie. W obu przypadkach Maryja ukazała się przyodziana w szkaplerz.

Jak wyjaśnia o. Kazimierz Graczyk przywilej przekazany Zakonowi Karmelitów Bosych oznacza, że wszyscy, którzy przyjmą szkaplerz zachowani zostaną od ognia piekielnego. Ci, którzy odejdą do wieczności ze szkaplerzem, w pierwszą sobotę po śmierci wyzwoleni zostaną z czyśćca. Nie można jednak traktować szkaplerza jak amuletu czy talizmanu - mówi o. Kazimierz. - Przyjęcie szkaplerza oznacza trwałą współpracę z łaską, która kryje się w szkaplerzu danym przez Maryję.

Do bractwa szkaplerznego istniejącego przy parafii na ul. Liściastej wszyscy chętni przyjmowani są przez cały rok po każdej Mszy św., natomiast nabożeństwa szkaplerzne odbywają się w każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 16.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele