Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Świętość to kategoria nie dla innych, lecz dla nas”

2 października pod hasłem „Świętymi bądźcie…” w kościele parafialnym w Słupnie - miejscu internowania płockich męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego - odbył się XI Diecezjalny Dzień Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło powitanie zgromadzonych przez ks. Sławomira Wądołka oraz proboszcza w Słupnie ks. dr. Marka Zawadzkiego, który powiedział: „Ogromnie się cieszę, że reprezentacja całej diecezji gości dzisiaj w Słupnie z okazji 5-lecia wyniesienia na ołtarze naszych błogosławionych biskupów męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Ojciec Święty, wynosząc ich na ołtarze, powiedział niezwykle ważne słowa, że ci dwaj biskupi męczennicy, którzy stanęli na czele orszaku męczenników II wojny światowej, są darem Opatrzności dla diecezji płockiej i dla tego miejsca, w którym spędzili 372 dni i uświęcili swoją obecnością i swoim męczeństwem ten kościół”.
Pierwszą katechezę, w której zostały przedstawione postacie męczenników płockich wygłosił ks. dr Dariusz Majewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Płocku. „Świętość - wg ks. Majewskiego - ma różne kolory. Wypływają z życia obydwu błogosławionych, bo tego nie da się oderwać, bo świętość to jest życie. To nie tylko modlitwa czy adoracja. Żadnego świętego nie można zrozumieć, jeśli się najpierw nie pozna jego życia”.
Jako pierwszą barwę Prelegent przedstawił patriotyzm. Zarówno Arcybiskup Antoni, jak i Biskup Leon kochali ojczyznę i tak samo wiele jak dla Kościoła robili dla Ojczyzny. Druga barwa to ogromne umiłowanie Kościoła, które uwidaczniało się w różnorakiej działalności na łonie nie tylko diecezjalnym, a także ogromne umiłowanie kapłaństwa. Skupiając większą uwagę na abp. Nowowiejskim, ks. Majewski opowiedział o wszelkich działaniach na rzecz kształcenia kapłanów oraz promocji laikatu, dla którego Błogosławiony m.in. pisał książeczki dla lepszego zrozumienia liturgii Mszy św., utworzył Katolicki Uniwersytet Ludowy, Instytut Wyższej Kultury Religijnej, Szkołę Organistowską oraz prasę katolicką: „Miesięcznik Pasterski”, „Mazur”, „Głos Katolicki”. Kolejna cecha, bardzo wyróżniająca postać Arcybiskupa, to docenienie wagi życia zakonnego. Wyrażał to poprzez sprowadzenie do naszej diecezji różnych zgromadzeń. Obydwaj Biskupi byli wrażliwi na sprawy związane z miłosierdziem, a także - to kolejna cecha nakreślona przez Prelegenta - nade wszystko ukochali Liturgię. Abp Nowowiejski poprzez swoje aktywne działanie odrodził zaangażowanie Polski na polu misyjnym. I wreszcie ostatnia barwa świętości to męczeństwo.
Zebrani wysłuchali też drugiej katechezy ks. dr. Mirosława Cholewy, ojca duchownego Seminarium w Warszawie, nt. Czym jest świętość? Ksiądz Cholewa nakreślił świętość życia jako składającą się z części: fasady, grzechu i świątyni. „Świętość to jest podążanie drogą nawrócenia. (…) Gdzieś w głębi każdego z nas jest świątynia. Być może jest ona przysypana ciężarem codzienności. Ale Duch Święty pragnie nas prowadzić do tej trzeciej, najgłębszej warstwy, gdyż każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego i każdy z nas powinien stawać się taką świątynią. Świętość jest to prawdziwa wolność od grzechu, od tego, co nas oddziela od Boga” - mówił ks. Cholewa.
Uczestnicy Dnia Wspólnoty wysłuchali także referatu zatytułowanego Zagrożenia fałszywymi drogami do świętości w Odnowie. Na ten temat do zgromadzonych mówił ks. dr Wojciech Nowacki, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym i wykładowca łomżyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Prelegent przestrzegał zgromadzonych przed pułapkami w myśleniu o świętości. Zaliczył do nich m.in.: perfekcjonizm, aktywizm, nadmierne przywiązanie do spektakularności. „Świętość jest naszym wspólnym zadaniem. To nie jest jakaś dyscyplina sportowa, którą można osiągnąć za pomocą wysiłku. (…) Świętość to nie jest luksus dla nielicznych, to twój i mój obowiązek, i po to Pan Bóg nas stworzył, byśmy do niej dążyli. Dążenie do świętości to nie jest latanie za cudownościami” - mówił ks. Nowacki.
Dzień Wspólnoty zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego. Kierując pasterskie słowo do zebranych, Ksiądz Biskup mówił: „Świętość jest w ogóle mało popularna, bo szczerze mówiąc, nie mamy odwagi o tym mówić w domu, w towarzystwie, w pracy, w mediach. Właściwie nigdzie. (…) Świętość pojmujemy często jako kategorię dla innych, jakichś tam wyjątkowych, nadzwyczajnych, a my jesteśmy - mówimy: »szaraczkowie« tej ziemi, zwyczajni, przeciętni ludzie. Pan Bóg nie widzi innej możliwości naszego życia poza świętością. Nie widzi innej możliwości. Stworzył nas po to, byśmy byli święci, nieskalani przed Jego obliczem. To jest to, do czego mamy dążyć i zmierzać” - mówił Ksiądz Biskup.
Po homilii podsumowanie z rocznej pracy Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Płockiej złożyła koordynator Odnowy Ewa Kujawa. Opowiedziała ona o spotkaniu z Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym bp. Bronisławem Dembowskim, a także o różnych formach duchowości, w jakich uczestniczyli członkowie Odnowy. Były nimi m.in.: cotygodniowe spotkania modlitewne, adoracje Najświętszego Sakramentu, czuwania noworoczne i czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego połączone z Mszą św. o północy, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, spotkania formacyjne małżeństw, spotkania z młodzieżą, spotkania przygotowujące młodzież do sakramentu bierzmowania, posługę w szpitalach, wszelkie inicjatywy charytatywne, kolportaż książek i prasy religijnej i wiele innych inicjatyw” - wyliczała Ewa Kujawa. Spotkanie w Słupnie zakończyło nabożeństwo rozesłania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

2024-06-28 08:04

Adobe Stock

Pełnomocnicy ks. Michała Olszewskiego złożyli zażalenie na decyzję sądu o przedłużeniu aresztu dla kapłana.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Ukraina/ Zełenski: szczegółowy plan zakończenia wojny będzie gotowy jeszcze w tym roku

2024-06-28 18:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w piątek, że jasny i szczegółowy plan zakończenia wojny z Rosją opierający się na punktach ogłoszonej przez niego tzw. formuły pokoju zostanie opracowany i przedstawiony jeszcze w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024