Aktem wandalizmu wpisującym się w liczne akty nienawiści do Kościoła nazwali zbezczeszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w swoim stanowisku członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. „W ostatnich latach mamy do czynienia z licznymi aktami nienawiści do Kościoła” - czytamy w stanowisku KIK-u. Poniżej publikujemy stanowisko KIK-u częstochowskiego. Klub Inteligencji Katolickiej wyraża głębokie ubolewanie i oburzenie bezprecedensowym zbezczeszczeniem ikony Matki Bożej Częstochowskiej, obrazu będącego dla Polaków od wieków narodową świętością. Obraz ten jednoczył nas w okresie zaborów, w czasie ciemnej nocy stalinizmu, jednoczy nas i dziś, przypominając o sprawach najważniejszych takich jak: wolność, rodzina, ochrona życia, które w dzisiejszej zlaicyzowanej Europie są zagrożone.
Przed tym obrazem klękali z nadzieją Polacy, także królowie, biskupi, papieże, w tym wielki czciciel Matki Bożej Częstochowskiej, bł. Jan Paweł II. Nigdy żaden Polak nie odważył się podnieść ręki na święty, jasnogórski wizerunek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W ostatnich latach mamy do czynienia z licznymi aktami nienawiści do Kościoła: podpalaniem świątyń, kwestionowaniem roli krzyża, licznymi kłamstwami mającymi zdyskredytować Kościół, w których celują mające monopol na kształtowanie opinii publicznej liberalno-lewicowe środki przekazu. Akt wandalizmu wymierzony w święty dla Polaków Obraz Jasnogórski jest kolejnym z tych godnych ubolewania wydarzeń.
Apelujemy do wszystkich członków Klubów Inteligencji Katolickiej w całej Polsce, ale także do wszystkich Polaków o modlitwę ekspiacyjną za ten akt profanacji oraz o modlitwę za jego sprawcę i wszystkich, którzy atakami na wiarę i Kościół osłabiają podstawy polskiej tożsamości.
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie
Kazimierz Świtalski
Przypomnijmy, że do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia. Po porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu mężczyzna rzucił w niego farbą. Obraz chroniony jest szybą, więc sama ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawcą tego czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy.
W sprawie profanacji Obrazu wypowiedzieli się już m. in. o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
O profanacji Obrazu na Jasnej Górze w swoim serwisie napisała również watykańska agencja prasowa „Zenit”.