Reklama

XX Wrocławskie Forum Młodych

Kościół - przestrzeń otwarta

Od samego początku podstawowym założeniem cieszącego się zawsze dużym zainteresowaniem wrocławskiego Forum Młodych jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania nurtujące młode pokolenie, a szczególnie środowisko przyszłych kapłanów. Uczestnicy tegorocznego Forum - przedstawiciele diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych z całego kraju - podjęli tym razem temat „Kościół - przestrzeń otwarta”. W skrócie prezentujemy wypowiedzi uczestników Forum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr hab. Mariusz Rosik: Dla Żydów czasów Jezusa ostoją wolności był kult sprawowany w świątyni. Pomimo okupacji rzymskiej snuli oni marzenia o wyzwoleniu. Po zburzeniu świątyni wewnętrznej szukali wolności w prawie. Dla pozbawionych własnego kraju i świątyni Żydów przestrzenią wolności stał się świat Biblii, świętych słów Boga.

Ks. prof. dr hab. Józef Pater, rektor PWT: Hasło sympozjum nawiązuje do historii Kościoła. Podział Kościoła bynajmniej nie buduje, wręcz gorszy wyznawców Chrystusa, prowadzony zaś dialog ekumeniczny, mimo znaczących postępów, nadal napotyka przeszkody. Te trudności mają jednak zachęcać do poszukiwań tego co łączy, a nie tego co dzieli. Wysiłkiem ostatnich papieży prowadzono na różnych płaszczyznach dialog ze wspólnotami chrześcijańskimi i religijnymi, a nawet i ateistycznymi, realizując Chrystusową prośbę „Ojcze, spraw, aby wszyscy byli jedno”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP: Dlaczego boimy się Kościoła? Przyczyny tego to m.in. konserwatyzm, tradycjonalizm, sztuczność Kościoła, zachowawczość liturgii. Studentom np. nie odpowiadają obecne propozycje moralne Kościoła. Takie opinie to konsekwencja braku więzi w rodzinie, wychowania bez rodziców. Młodzież pragnie bliskości księdza, aby w pewien sposób zastępował ojca i matkę, ale bez wtrącania jakichś elementów z wiary, dogmatu itd.

Ks. prał Piotr Kurzela: Współczesny ksiądz powinien być wykształcony, wspólnotowy, bardzo dobrze znać się na liturgii i katechezie.

Ks. prof. dr hab. Roman Rogowski: Kościół jest często kojarzony z hierarchią, prawem, nakazami i zakazami, a tymczasem Kościół to po prostu my wszyscy.

Ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki: Kościół ma być otwarty, ale musi też być po prostu sobą. Kościół ma swoją mądrość i odpowiedni dystans do wydarzeń danego dnia.

Kard. Henryk Gulbinowicz: Stolica Dolnego Śląska szczyci się pięcioma kościołami katedralnymi: rzymskokatolickim, greckokatolickim, polskokatolickim, ewangelickim i prawosławnym. To we Wrocławiu działa słynna „Dzielnica Wzajemnego Szacunku”. Ludzie szukają tego, co łączy, chcą zrozumienia. Poprzez tę właśnie „wrocławską ekumenię” uczymy się nie zaściankowości, ale otwartości.

Reklama

Ks. dr Bolesław Orłowski: Każdy z nas jest osobą wolną, ma zdolność decydowania o sobie. Wolność człowieka musi być zgrana z zamysłem Bożym, a ustawa - pozostawiać człowieka wolnym.

Ks. dr Jerzy Żytowiecki: Duże znaczenie dla otwartości Kościoła mają ruchy i stowarzyszenia katolickie, tworzące trzeci sektor życia społecznego. Należy do nich ponad 2 mln osób. Ostatnie dziesięć lat to burzliwy rozwój stowarzyszeń. Ich zadaniem jest integracja wymiaru duchowego, społecznego, etycznego i moralnego.

O. dr Kazimierz Lubowicki OMI - Kościół jest przestrzenia otwartą również dla małżeństwa i rodziny. W małżeństwie człowiek spotyka się z pierwszą katechezą. Rodzice dla swoich dzieci, ale i wzajemnie dla siebie, są misjonarzami. Ważny jest aspekt duszpasterstwa rodzin i małżeństw, musi być ono na nowo odkryte i realizowane, bo jest nadzieją Kościoła.

Ks dr Marian Biskup, rektor MWSD: Nie ulegajmy pokusie, wierzmy w Boga, w Chrystusa, nasz święty, powszechny Kościół, w którym jesteśmy ochrzczeni. Nie możemy nie kochać Kościoła. Jeżeli kocham Chrystusa, kocham mój Kościół, w którym chcę pomóc innym i sam również chcę być zbawiony.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...