Reklama

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości

Bogu i ojczyźnie

„To wy, młodzi ludzie, za kilka lat będziecie odpowiedzialni za podtrzymywanie więzi narodowych” - usłyszała m.in. młodzież, zgromadzona w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Okazją spotkania była 86. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 listopada br. w Auli im. kard. Wyszyńskiego KUL miała miejsce uroczysta Wieczornica, upamiętniająca Święto Niepodległości. Uroczystości, przygotowane przez Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej oraz Katedrę historii Ustroju i Administracji Polski KUL, upłynęły pod hasłem „Bogu i Ojczyźnie”. W obchodach wzięli udział przedstawiciele organizacji patriotycznych, licznie reprezentowanych przez poczty sztandarowe oraz dzieci i młodzież z zaproszonych szkół. Honorowy patronat nad Wieczornicą objął abp Józef Życiński, którego reprezentował ks. Mieczysław Puzewicz.
„Trzeba patrzeć w przeszłość, by widzieć wielkość Polski. Trzeba patrzeć w przyszłość, by widzieć Polskę taką, jaką chcemy, aby była” - powiedział do uczestników ks. Puzewicz. „Naszym obowiązkiem jest myśleć i mówić o Polsce, ale najważniejsze - czynić ją dobrą i szczęśliwą dla wszystkich” - dodał na zakończenie wystąpienia. Następnie prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski, pracownik KUL, wygłosił krótki referat na temat: Polskie drogi do niepodległości, podczas którego zwrócił uwagę na aktywność patriotyczną narodu polskiego w każdym okresie jego istnienia. Swoje wystąpienie historyk zakończył słowami: „Bądźmy odpowiedzialni za siebie, za innych i za Polskę”.
Podczas uroczystości miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu literacko-historycznego: „Ojczyzna - kiedy myślę, wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam…”, w którym wzięły udział dzieci z lubelskich szkół. Najlepsze prace zostały nagrodzone; wyróżnienia odebrali również nauczyciele, którzy wykazali się szczególną troską o dzieła swoich wychowanków. Uczestnicy wspólnie odśpiewali pieśń Boże, coś Polskę…, a następnie wysłuchali wiązanki słowno-muzycznej: „Tu wszędzie jest nasza Ojczyzna”, przygotowanej przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Turobinie. Młodych wykonawców pożegnano gromkimi brawami. Ostatnim punktem programu były pieśni patriotyczne w wykonaniu połączonych chórów parafialnych z Babina, Krężnicy Jarej, Niedrzwicy Kościelnej i Niedrzwicy Dużej. Między innymi można było usłyszeć: Płynie Wisła, płynie czy oryginalne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie, podczas którego wspólnie śpiewano piosenki wojskowe i utwory patriotyczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...