Reklama

Kościół

Zainaugurowano obchody 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II

ks. Paweł Kummer

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Krakowie rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II. „On uczył nas tego, jak być z Bogiem i doświadczać, jak Bóg się nad nami pochyla” – mówił metropolita krakowski w papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

Witając zgromadzonych w świątyni, kustosz sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński przypomniał, że niemal czterdzieści lat temu świat usłyszał głos nowo wybranego papieża, który zaprosił wszystkich do otwarcia drzwi Chrystusowi. „Te słowa z dnia inauguracji pontyfikatu zapisane są na fasadzie naszego kościoła. Wiele innych myśli z nauczania wielkiego papieża przypominamy tutaj, na Białych Morzach, aby jego nauczanie inspirowało nas do pięknego i wymagającego od siebie życia” – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przez długie lata swojego pontyfikatu Jan Paweł II pokazywał, jak kocha: bezgranicznie, do końca, ciągle otwarty na natchnienia Ducha Świętego” – podkreślał w homilii abp Jędraszewski. Dodał, że powołanie Karola Wojtyły było „cichym, ale jakże skutecznym przychodzeniem Chrystusa do niego”.

„Patrząc na to wszystko, co nam zostawił jako ksiądz, kardynał, następca Piotra, to jedno wielkie doświadczenie, która wszystko tłumaczy. To ciągłe odkrywanie Chrystusa, który przychodzi w znakach czasu, w drugim człowieku” - mówił hierarcha. Jego zdaniem, polski Papież „uczył nas tego, jak być z Bogiem i doświadczać, jak Bóg się nad nami pochyla”.

Powołując się na słowa homilii w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, abp Jędraszewski zaznaczył, że zawarte jest w niej aktualne wskazanie, do którego trzeba wciąż wracać. „W świecie, który coraz bardziej odcina się od chrześcijańskich korzeni, w świecie, który ogarniany jest chrystofobią, tym bardziej musi być głoszony, także przez nas, ten sam program: Pozwólcie dla dobra człowieka mówić Chrystusowi do człowieka” – mówił.

Reklama

Według metropolity krakowskiego, drugie wskazanie pochodzi z homilii wygłoszonej w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 roku dnia 2 czerwca 1979 roku. Przypomniał papieskie słowa: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”.

„Są to słowa mówiące o konieczności dogłębnego przenikania naszych polskich dziejów, naszej polskiej historii, by z tego, co mówi głos naszej ziemi, niczego nie zatracić. Przeciwnie: usłyszeć i sprawiać, że nasze i kolejne pokolenia będą wierne tym dziejom naszego narodu, niezrozumiałym przecież bez Chrystusa” – wyjaśniał kaznodzieja. Jak dodał, nie można pozwolić, by Chrystusa oddzielić od naszej ziemi i od naszej historii.

W Mszy uczestniczyła wicepremier Beata Szydło. Obecni byli krakowscy biskupi, przedstawiciele kapituł, przełożeni i alumni krakowskiego seminarium duchownego, wierni i kapłani przybyli z wielu parafii archidiecezji, zgromadzenia zakonne, delegacja Słowaków z Lewoczy. W papieskim sanktuarium zgromadziły się również liczne delegacje ruchów, bractw i stowarzyszeń, władze lokalne, miejskie i wojewódzkie oraz przedstawiciele krakowskich uczelni i służby mundurowe.

Obchody 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II odbywać się będą pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W ramach cyklu wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zaplanowano m.in. ogólnopolskie dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych, koncert artystów scen polskich, międzynarodową konferencję naukową, pielgrzymkę do Rzymu oraz spotkanie kard. Stanisława Dziwisza z młodymi.

Reklama

Jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 roku będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dziękczynienie w papieskim sanktuarium na Białych Morzach zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-18 19:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II: dziś powiedziałby nam - „Nie lękajcie się”

BP KEP

W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia?

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?