Reklama

Rekolekcje adwentowe z Aspektami

Czekając na Mszę św.(3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś niedziela. Trzeba iść do kościoła. No, może niezupełnie, bo w zasadzie każdy dobry chrześcijanin przekroczył próg tego, co „trzeba”, i może spokojnie powiedzieć, że chce z własnej i nieprzymuszonej woli uczestniczyć w Eucharystii, niezależnie od obowiązku wypływającego z przykazania i tego, co każe proboszcz. Pozostaje tylko zadbać o to, by pójść na Mszę św. z właściwym nastawieniem.
Niektórzy powiadają, że Msza św. zaczyna się wtedy, kiedy zaczynam myśleć o tym, jak się ubrać, o której wyjść z domu i jak się do niej przygotować. To przecież naturalne, że na długo przed spotkaniem myślę o osobie, z którą się spotkam, jeśli mi na niej zależy. Spotkanie zaczyna się już wtedy, kiedy w moich myślach jestem z nią, prowadzę dialog w wyobraźni. Msza św. zaczyna się, gdy zaczynam myśleć o Jezusie, który jest gospodarzem uczty eucharystycznej i który zaprasza mnie do siebie. Zaczyna się, gdy moje serce przeszywa tęsknota i radość na myśl o spotkaniu z Nim i o zjednoczeniu się z Nim w Komunii św.
Najważniejsze jest przygotowanie wewnętrzne, czystość serca, oderwanie się od grzechu, pragnienie spotkania Boga, pragnienie przeżycia wspólnoty z braćmi i siostrami, którzy wspólnie z nami będą uczestniczyć w Eucharystii. Jeśli wczytamy się głęboko w Jezusową przypowieść o uczcie, zrozumiemy, że właśnie to wewnętrzne przygotowanie jest owym „strojem weselnym”, którego oczekuje Gospodarz od zaproszonych (por. Mt 22, 11-12).
Warto zauważyć, że strój oprócz swego sensu alegorycznego ma też sens dosłowny. W związku z tym od czasu do czasu warto się zastanowić, jak wyglądam, idąc do kościoła, i czy jestem właściwie ubrany na tę okoliczność. Oczywiście, każdy ma swoje zwyczaje i swój styl, ale dobry smak obowiązuje każdego. Wygląd i strój nie są obojętnym elementem zewnętrznym, ale zewnętrznym wyrazem tego, co siedzi we wnętrzu człowieka. Ubiór wiele mówi o naszej tożsamości i wewnętrznym nastawieniu. Ubiór byle jaki po prostu oznacza nastawienie byle jakie, zaś ubiór świąteczny oznacza nastawienie świąteczne. Często ludzie swoim ubiorem nieświadomie demonstrują, co myślą o miejscu, do którego przyszli. Ci, którzy wchodzą do kościoła w krótkich spodenkach i w koszulkach na ramiączkach, pokazują, że nie zdają sobie sprawy ze świętości miejsca, w którym się znajdują. Trzeba by ich nie tyle ganić, ile pomóc im zrozumieć, gdzie weszli. A cóż powiedzieć o tych paniach, które stroją się do kościoła po to, by sąsiadki pozieleniały z zazdrości... Wstyd. Ale Jezus by ich nie potępił, tylko odesłał ze słowami: „Idź i nie grzesz więcej”.
Jak dobrze, gdy człowiek zaczyna się szykować do wyjścia na Eucharystię ze szczerą tęsknotą w sercu. I szkoda, że tak wielu ludzi spóźnia się na Mszę św. tylko dlatego, że nie pomyśleli o niej na czas, że zostawili przygotowanie na ostatnią chwilę, że wyszli za późno z domu. W sumie chodzi po prostu o to, że na nią nie czekali, a na Mszę św. warto czekać…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj