Reklama

Synody biskupstwa kamieńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 listopada 2004 r. w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpoczął się pierwszy w jej dziejach synod diecezjalny. Jednak kościelne dzieje tych ziem, sięgające czasów biskupstwa pomorskiego, zwanego wolińskim z siedzibą w Wolinie (erygowane 14 października 1140 r.), a następnie, po przeniesieniu go do Kamienia Pomorskiego - kamieńskiego (oddane w ręce protestantów 12 października 1545 r. przez Bartłomieja Swawe), wskazują również na dzieje synodów diecezjalnych.
Zwyczaj odbywania synodów datuje się na Wschodzie od drugiego na Zachodzie - od trzeciego stulecia. W wiekach średnich sobór laterański IV (1215 r.) dekretalnie nakazał odbywać synody corocznie. Jednakże, zwłaszcza u schyłku średniowiecza, prawa tego już nie przestrzegano i synody odbywały się rzadko. Przyczynę tego należy szukać niewątpliwie w dobrze rozbudowanym aparacie administracyjnym diecezji. Mając do pomocy poważny sztab urzędników, biskupi łatwo mogli opanować całokształt spraw oraz dotrzeć za ich pośrednictwem do poszczególnych parafii, ich duchowieństwa i wiernych. Dopiero sobór w Konstancji (1414-18), a potem sobór laterański V (1512-17) pozwoliły odprawiać synody co 3 lata.
Celem synodów było czuwanie nad czystością wiary, dyscypliną kościelną, obwieszczanie duchowieństwu zarządzeń Stolicy Apostolskiej, uchwał synodów prowincjalnych oraz własnych zarządzeń i instrukcji biskupa diecezjalnego, a także wskazywanie zmian rubrycystycznych w kalendarzu na rok bieżący lub ewentualnie na lata następne. W synodzie uczestniczyła kapituła katedralna, opaci z terenu diecezji, kler miasta biskupiego i przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego. O składzie osobowym uczestników synodu decydował biskup. On też był zawsze jedynym i wyłącznym jego prawodawcą, wszyscy inni mieli tylko głos doradczy. Od połowy XVI wieku stało się regułą, że na każdym synodzie biskup wydawał statuty, wchodzące następnie w skład zbioru prawa diecezjalnego. Natomiast jeszcze z końcem średniowiecza niejeden synod nie pozostawił po sobie żadnych ustaw i dlatego minął bez śladu.
Biskupi kamieńscy byli na 3 synodach poza własną diecezją oraz odprawili 9 synodów we własnej diecezji.
Poza diecezją spotykamy ich na synodach: w Łęczycy (1180 r.) - bp. Konrada I i dwukrotnie w Magdeburgu (26 września 1225 r. i w grudniu 1266 r.), odpowiednio - bp. Konrada II i bp. Hermana von Gleichen.
Pierwszy znany nam synod w biskupstwie kamieńskim odbył się w 1344 r. w Kamieniu Pomorskim za rządów bp. Jana I, księcia sasko-lauenburskiego. Statuty tego synodu dały podstawę do opracowania statutów kapituły kamieńskiej Statuta capituli et episcopatus Caminensis z ok. 1380 r. Drugi miał miejsce w Uznamiu, jednak brak daty o nim (dowiadujemy się o nim z dokumentu z 10 października 1396 r.), trzeci w 1440 r., niestety brak miejscowości, za rządów bp. Zygfryda von Bocka, zaś kolejne trzy odbyły się za rządów bp. Henninga Iwena, a mianowicie w: Szczecinie w 1448 r., w Golczewie w marcu 1454 r., Kamieniu Pomorskim - 22 lipca 1454 r. (możliwym jest, że był on przedłużeniem synodu w Golczewie). Obrady tego ostatniego miały miejsce w katedrze kamieńskiej, a jego statuty zawierają 28 kanonów. W głównej mierze dotyczą one życia duchownych. M.in. zobowiązują duchownych do życia godnego ich stanu, do noszenia stroju duchownego, rezydencji i składania testamentów u notariusza. Nakazują wprost uczestniczenie w uroczystościach kościelnych przypadających na dzień św. Anny, św. Faustyna, św. Jana Chrzciciela i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Siódmy synod miał miejsce w Szczecinie w 1480 r. za rządów bp. Marinusa de Fregeno, a dwa kolejne w: Stargardzie Szczecińskim w 1492 r. za rządów bp. Benedykta z Waldsteinu (miał charakter reformistyczny, a wiodącym tematem była sprawa karności i dyscyplin kleru, a obok tego omawiano również zagadnienia liturgiczne) i Szczecinie w 1500 r. za czasów bp. Marcina Karitha (miał charakter reformistyczny, m.in. przypominał wszystkim proboszczom obowiązek osobistego odprawiania Mszy św. w każdą niedzielę).
22 maja 1525 r. bp Erazm von Manteuffel wydał pismo skierowane do całego kleru diecezji kamieńskiej, w którym wzywał do synodu na dzień 20 sierpnia tegoż roku w Stargardzie Szczecińskim. Skąpe wiadomości pozwalają przypuszczać, że do tego synodu nie doszło. Nie wiemy też, czy kolejne dwa zapowiedziane na rok 1527 do Kołobrzegu i na rok 1532 synody doszły do skutku.
Synody są ważną centralną instytucją kościelną jednak brak danych źródłowych w tym temacie odnośnie biskupstwa kamieńskiego nie pozwala nam na prześledzenie ich konkretnych osiągnięć i spodziewanych owoców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował

2024-05-31 09:40

pl.wikipedia.org

"Człowiek z uschłą ręką", mozaika w Palermo, XII w.

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował. Nic nie było ważniejszego, nawet świętość szabatu temu nie przeszkodziła, by uczynić coś wyjątkowo ważnego dla kogoś, kto był w wielkiej potrzebie.

Więcej ...

Archidiecezja katowicka: Nowi administratorzy i proboszczowie

2024-05-31 11:48

Karol Porwich/Niedziela

W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny abp Adrian Galbas wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom. Zwracając się do nich zwrócił uwagę na motywacje Maryi, która wyruszyła w drogę do Elżbiety.

Więcej ...

Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu

2024-06-01 07:20

Adobe.Stock

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...