Reklama

Świętojańska Bazylika Katedralna na znaczku pocztowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 października br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu 5 znaczków pocztowych o nominale 1,25 zł każdy, z emisji „Dziedzictwo Kulturowe Świata - Polska”, prezentujących najcenniejsze obiekty architektoniczne Polski. Obok zamku krzyżackiego w Malborku, gotyckiego kościoła Mariackiego w Krakowie, renesansowego ratusza w Zamościu oraz odbudowanej ze zgliszcz wojennych warszawskiej Starówki ukazano na jednym z nich również bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, we fragmentarycznym ujęciu wieży od strony Bramy Żeglarskiej. Wybór tego obiektu sakralnego do powyższej emisji, popularyzującej nasze rodzime dziedzictwo kulturowe w skali światowej, był w pełni uzasadniony. Dawny kościół parafialny staromiejskiego Torunia to najstarszy po katedrze Świętej Trójcy w Chełmży zachowany na terenie ziemi chełmińskiej obiekt ceglany. Posiada on szereg unikatowych rozwiązań architektonicznych i elementów zabytkowego wyposażenia, o wielkiej wartości zabytkowej. Trzeba wymienić tu przede wszystkim oryginalną w swej formie ceglaną, gotycką attykę, najstarszą w Polsce, wieńczącą północną kruchtę, a z zabytkowego wyposażenia m.in. dzwon „Tuba Dei”, do niedawna drugi pod względem wielkości w Polsce. Wartościowym i interesującym obiektem jest zrekonstruowany zegar wieżowy, którego jedna wskazówka jest zakończona złoconą dłonią, symbolizującą „palec Boży”. Nie można również pominąć odsłoniętego po wojnie centralnego okna w prezbiterium z zachowanym gotyckim maswerkiem i fragmentami średniowiecznego szklenia. Z plastyki kamiennej uwagę zwracają gotyckie konsolki figuralne w zakrystii i konsola z popiersiem Mojżesza po rzeźbie Pięknej Madonny, która zaginęła podczas wojny. Malowidła ścienne, odsłonięte we fragmentach spod warstwy przemalowań, mogą dziś jedynie rodzić wyobrażenie o bogactwie polichromii pokrywającej w przeszłości sklepienia i ściany wnętrza. Jej poziom artystyczny obrazuje znajdujące się w prezbiterium malowidło ze sceną Ukrzyżowania i Sądu Ostatecznego, odrestaurowane przed kilku laty. W zespole różnych stylowo ołtarzy uwagę przyciąga gotycki tryptyk św. Wolfganga. Kowalstwo artystyczne reprezentują natomiast oryginalne gotyckie kraty w prezbiterium i mosiężna płyta nagrobna małżonków van Soest.
Pamięci Mikołaja Kopernika, który w tym kościele otrzymał chrzest, poświęcona jest jedna z kaplic - kaplica Aniołów Stróżów. Zgromadzono w niej elementy zabytkowego wyposażenia z czasów tego astronoma i bezpośrednio z nim związane, takie jak: wczesnogotycka misa chrzcielna, gotyckie siedziska, rzeźba Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny mieszcząca się w retabulum renesansowego ołtarza czy marmurowy pomnik i drewniane epitafium z portretem Mikołaja Kopernika (drugim obok należącego do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu). Istnienie dwóch różnych stylowo organów: bocznych barokowych i głównych romantycznych umożliwia wykonywanie pełnej literatury organowej podczas odbywających się tu w porze letniej Świętojańskich Koncertów Organowych.
Swego rodzaju popularyzowaniem całego zespołu wartości, które ta świątynia w sobie skupia, była promocja znaczka pocztowego w dniu jego wprowadzenia do obiegu. Odbyła się ona w Sali Zielonej reprezentacyjnego Dworu Artusa. Została wspaniale przygotowana przez Rejonowy Urząd Poczty w Toruniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj