W tym roku w zjeździe szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięło udział kilkuset uczniów i nauczycieli. Przyjechało ponad 20 delegacji z pocztami sztandarowymi. Mszę św. w imieniu kard. Kazimierza Nycza, który uczestniczy w Zebraniu Plenarnym KEP, odprawił ks. inf. Jan Sikorski.
Wspominając ks. Jana Twardowskiego, ks. Sikorski podkreślał, że od tego skromnego człowieka biła miłość. „Gdybyśmy zapytali ks. Jana Twardowskiego o to, jakie jest najważniejsze przykazanie, to on bez wahania by odpowiedział: przykazanie miłości. I rzeczywiście, ta miłość z niego promieniowała” – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wspomniał również postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który był bardzo przywiązany do swojej matki. – Ona nauczyła go miłości i tę miłość w życiu wykorzystywał dla dobra całego naszego kraju – mówił. Jak wskazał duchowny, matczyna miłość była również bardzo bliska ks. Twardowskiemu. – Kiedy zapytano go kiedyś, co by zabrał ze sobą na drugi świat, gdyby mógł wziąć ze sobą jedną rzecz, odpowiedział: fotografię matki. On również był wrażliwy na tę matczyną miłość i szedł za tą miłością – dodał.
Reklama
Ks. Sikorski podkreślał również, jak skromną osobą był ks. Twardowski, mimo, że pisał wspaniałe wiersze. - Nigdy się nie chwalił swoimi wierszami. Był bardzo skromny – zaznaczył. Jak dodał, ks. Twardowski kochał Boga i odnajdywał go w przyrodzie, co często przelewał na papier w swoich wierszach, skupiając się czasem nawet na najdrobniejszych rzeczach – kwiatach czy trawach.
Na zakończeni organizator corocznego zjazdu ks. Aleksander Seniuk, Rektor Wizytek, podziękował zgromadzonym za przybycie i przypomniał, ze są szkoły, które od początku zjazdów, czyli od śmierci ks. Jana Twardowskiego, uczestniczą w nim co roku.
Po Mszy św. uczestnicy zjazdu wzięli udział w pokazie musztry przed Świątynią Opatrzności Bożej, obejrzeli dostępne wystawy, a także odwiedzili grób ks. Jana Twardowskiego, który znajduje się w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni.
W Polsce jest ponad 200 szkół imienia ks. Twardowskiego.