Jak już informowaliśmy w ramach tegorocznej olimpiady na temat Eucharystii odbywa się konkurs prasowy. Ta forma jest adresowana do wszystkich, którzy chcą więcej wiedzieć o Eucharystii i uczestnictwie we Mszy św. Na zamieszczone poniżej pytania należy przesłać odpowiedzi pod adresem organizatorów: Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej, ul. Jana Pawła II nr 1, 59-220 Legnica do końca stycznia 2005 r. z dopiskiem „Konkurs”. Spośród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi zostaną wylosowane nagrody. Lista nagrodzonych osób zostanie opublikowana na łamach Tygodnika „Niedziela”, a nagrody przesłane pocztą.
1. Co w Starym Testamencie było pierwszym znakiem zapowiadającym Eucharystię, przyniesionym przez Melchizedeka przy błogosławieństwie Abrahama?
2. Skąd pochodzi Chleb, o którym mówił Chrystus, zapowiadając Eucharystię po pierwszym rozmnożeniu chleba?
3. Co daje człowiekowi Chleb zapowiadany przez Chrystusa w Mowie Eucharystycznej?
4. Jak zareagowali Żydzi na zapowiedź Eucharystii po pierwszym rozmnożeniu chleba?
5. Kiedy Jezus ustanowił sakrament Eucharystii?
6. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”?
7. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „Bierzcie, to jest Ciało moje”?
8. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę”?
9. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana”?
10. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana”?
11. Z której Ewangelii pochodzą następujące słowa ustanowienia Eucharystii: „Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”?
12. Jak nazywała się wieś, w której uczniowie rozpoznali Zmartwychwstałego Jezusa, gdy „zajął miejsce u stołu, wziął chleb, połamał go i dał im”?
13. Z jakich podstawowych części składa się Msza św.?
14. Wymień podstawowe gesty i postawy ciała podczas sprawowanej Mszy św. (przynajmniej cztery).
Pomóż w rozwoju naszego portalu