Reklama

Jubileuszowe hubertowe świętowanie

Niedziela rzeszowska 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku parafia św. Huberta, patrona myśliwych, w Miłocinie obchodzi jubileusz 35-lecia istnienia. Przez wiele lat, jako jedyna w Polsce, szczyciła się takim patronem.
Miłocińska świątynia zawsze bliska była braci myśliwskiej z całego Podkarpacia. Właśnie tu gromadzą się myśliwi i sympatycy łowiectwa w dniu swego patronalnego święta - 3 listopada - by oddać cześć św. Hubertowi, a także prosić o błogosławieństwo i opiekę na nowy sezon łowiecki. Piękny zwyczaj, by w dniu św. Huberta odprawić uroczystą Mszę św. ku jego czci, wytworzył się już w średniowieczu i mocno zakorzenił na naszych ziemiach, gdzie w tych dniach w lasach i borach słychać granie myśliwskich rogów.
Zanim wybudowano obecną świątynię w Miłocinie myśliwi gromadzili się w XVIII-wiecznej kaplicy św. Huberta ufundowanej, jako wotum za ocalenie oka, przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Jak podają źródła historyczne, Lubomirski podczas jednego z polowań w 1739 r. został postrzelony śrutem w twarz i omal nie stracił wzroku. Tylko dzięki znakomitemu okuliście zamkowemu Strasserowi ocalił wzrok. Fakt ten został uznany za cudowne wydarzenie, wpisane do księgi cudów za przyczyną Matki Bożej Rzeszowskiej. Budową kaplicy kierował w latach 1741-1746 architekt Karol Henryk Wiedemann.
Miłocińska parafia została erygowana 30 grudnia 1969 r.
Swym zasięgiem obejmowała Miłocin, część Zaczernia i Pogwizdowa Nowego oraz tzw. część rzeszowską, czyli ulice: Żywiczną, Borową i Warszawską. Kościołem parafialnym była kaplica św. Huberta. W 70. i 80. latach XX w. ten unikalny zabytek pierwszej klasy został gruntownie odrestaurowany dzięki ofiarności i zaangażowaniu społeczności parafialnej oraz pierwszego proboszcza ks. Tadeusza Warzyboka. W 1997 r. jako administrator parafii powołany został ks. Jan Krzywiński. Od 1998 r. włodarzem miłocińskiej parafii jest ks. dr Edward Rusin. Pod jego przewodnictwem Miłocin stał się żywym i prężnym ośrodkiem duszpasterskim, w którym aktywnie działa wiele grup duszpasterskich. Do dyspozycji wiernych jest parafialna biblioteka i wypożyczalnia kaset video. Co tydzień ukazuje się pismo Jesteśmy Kościołem. W roku 2001 opublikowana została monografia Miłocin nie tylko dla myśliwych autorstwa ks. Edwarda Rusina, Zofii Szozdy i Teresy Halaburdy, a w 2003 r. ukazała się książka Integracyjny charakter kultu św. Huberta autorstwa ks. Edwarda Rusina. Pozytywnie przyjęte zostały przez parafian organizowane już kilkakrotnie parafiady, z których dochód zasilił konto budowy nowego kościoła. Od 1999 r. w 13. dzień miesiąca liczną rzeszę czcicieli gromadzą nabożeństwa fatimskie oraz procesja z figurą Pani Fatimskiej.
W 2000 r. w ciągu 140 dni został wzniesiony w Miłocinie nowy Dom Boży. Urzeka on swą funkcjonalnością i oryginalną architekturą, będącą połączeniem stylu sakralnego z nowoczesnym sposobem budowania.
Uroczystości odpustowe ku czci św. Huberta mają tu zawsze uroczystą oprawę. W tym roku poprzedziła je okolicznościowa wystawa pod hasłem Łowiectwo między naturą a kulturą, otwarta w październiku w zabytkowej kaplicy św. Huberta. Jej celem jest popularyzacja polskiej kultury łowieckiej, codziennej pracy myśliwych i ludzi lasu na rzecz środowiska naturalnego.
Miłym akcentem było poświęcenie zwierząt na placu przed kościołem w sobotę 6 listopada. Imponująco prezentowała się parada pocztów sztandarowych kół łowieckich z Podkarpacia i przemarsz uczestników uroczystości od Domu Ludowego do kościoła. Sobotnim uroczystościom towarzyszyła promocja nowego albumu Historia życiem i wiarą pisana autorstwa ks. dr. Edwarda Rusina, wydanego z okazji jubileuszu 35-lecia parafii.
Do koncelebry uroczystej Mszy św. hubertowskiej został zaproszony bp Edward Janiak z Wrocławia - odpowiedzialny z ramienia Episkopatu Polski za duszpasterstwo myśliwych i leśników. W jej trakcie poświęcono sztandar Bractwa św. Huberta w Miłocinie. Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowej z Rzeszowa oraz sygnaliści z Harty. Centralnym punktem drugiego dnia świętowania była suma odpustowa, w czasie której okolicznościową homilię wygłosił kanclerz Kurii rzeszowskiej - ks. Jan Szczupak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Ikona Nawiedzenia powitana w parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie

2025-04-05 21:57

Karol Porwich / Niedziela

W piątek, 4 kwietnia, w 364. dniu peregrynacji kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, Matka Boża przybyła do parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie. Ikonę Nawiedzenia wraz z wiernymi i kapłanami z dekanatu przywitał bp Antoni Długosz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami