18 grudnia ub.r. katecheci, zgromadzeni w Wyższym Seminarium Duchownym, przeżywali swój adwentowy dzień skupienia. W jego programie znalazła się uroczysta Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja ascetyczna, a także składane sobie nawzajem życzenia świąteczne.
Spotkanie rozpoczęła konferencja ascetyczna pt. Adwent jako droga do Eucharystii - źródła i szczytu nauczania katechetycznego wygłoszona przez ks. dr. Pawła Maciaszka, wykładowcę liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym. Ksiądz Prelegent na podstawie tekstów z Mszału Rzymskiego (szczególnie formularzy adwentowych), nauczania Jana Pawła II oraz myśli kard. Hume´a (prymasa Anglii) ukazał, iż spełnieniem każdego ludzkiego oczekiwania (adwentu) jest Jezus Chrystus: „Każdy z nas przeżywa swój adwent, wszyscy bowiem na coś i kogoś czekamy, mamy marzenia i z różną częstotliwością przyłapuje nas tęsknota, której imiona zmieniają się lub nie. Jako katecheci tłumaczymy naszym uczniom na czym polega Adwent. Prosimy często, by jego definicję zapisali i nauczyli się na pamięć. (...) Ucząc o tym okresie liturgicznym powinniśmy przede wszystkim sami przeżyć prawdę i przekazać ją naszym uczniom, że na przeciw każdej ludzkiej tęsknocie i pragnieniu, każdego oczekiwania wychodzi Chrystus. Ta prawda jest bardzo ważna, bowiem Ojciec Niebieski, jako nasz Stwórca - Miłość, «przez Syna prowadzi nas na drogach czasu ku doskonałej radości swojego królestwa» (V Modlitwa Eucharystyczna - prefacja A). Ten Syn «ponownie przyjdzie w blasku swej chwały, aby nam udzielić obiecanych darów, których czuwając z ufnością oczekujemy» (1. prefacja adwentowa). Kiedy, jako katecheci, wypełniamy misję głoszenia Dobrej Nowiny mającej na celu przemianę człowieka (w konsekwencji jego zbawienie) przygotowujemy naszych uczniów na wypełnienie się w nich ich adwentu - spotkania z Chrystusem, który sam zaspokaja pragnienia ludzkiego serca. I tak dochodzimy do Eucharystii. Ojciec Święty ogłosił Rok Eucharystii myśląc o człowieku, który na kogoś lub coś czeka. Wskazał tym samym na Tego, który jest kresem wszelkich ludzkich pragnień. Adwent w Kościele jest po to, by wzrastał w nas głód Jezusa. Jeśli nie ma tęsknoty za Bogiem to nie ma także właściwego przeżywania Narodzenia Pańskiego”.
Bezpośrednio po konferencji adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Tomasz Kordela. Adoracja była świadectwem wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, pogłębiała wiarę, nadzieję i miłość oraz przygotowywała do pełnego zjednoczenia z Bogiem w Komunii św. Był to czas trwania przy Chrystusie eucharystycznym; czas, który pogłębił przyjaźń z Bogiem, pozwolił otworzyć przed Nim serce i przedstawić Mu wszystkie swoje sprawy. Katecheci oddawali Bogu swoją codzienną pracę wychowawczą, a także wszystkich młodych powierzonych ich opiece.
Następnie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Stanisław Nowak. Koncelebransami byli księża pracujący w Wydziale Katechetycznym: ks. prał. Marian Szczerba, ks. prał. Mirosław Suchosz, ks. Norbert Pikuła i ks. Tomasz Kordela. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział m.in.: „W swoim sercu noszę w troskę o kapłanów, o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne, a także o katechetów - o wszystkich, na których spoczywa trudny obowiązek religijnego wychowania dzieci i młodzieży będących przyszłością i nadzieją Kościoła. W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy zło jest krzykliwe i wydaje się wszechobecne, niezwykle ważna jest odpowiedzialna troska o młode pokolenie. W życiu uczniów naszych szkół musi być obecny Chrystus. Wewnętrzna przemiana katechetów, zbliżanie się do Boga i przykład życia mogą pociągać dzieci i młodzież do pójścia za Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem”. Metropolita częstochowski zachęcał katechetów, aby w Roku Eucharystii nie szczędzili wysiłków mających na celu odkrywanie przed uczniami największej tajemnicy wiary, jaką jest Msza św. Lepsze rozumienie Chrystusa, który pozwala się poznać, prowadzi dzieci i młodzież, by uczestniczyli w liturgii regularnie i w pełni oraz przeżywali ją świadomie i aktywnie. Abp Stanisław Nowak zaproponował także katechetom, aby w tym szczególnym roku, w miarę możliwości, wraz z dziećmi udawali się do kościołów na adorację Najświętszego Sakramentu. Katecheza nie będzie wówczas jedynie jednostronnym wykładem. Przykład nauczyciela - katechety klęczącego na kolanach przed
Zbawicielem świata i modlącego się do Niego uświadomi młodym, że katecheza ma prowadzić do pełniejszego przeżywania liturgii i życia sakramentami świętymi, w których Chrystus działa najpełniej.
Spotkanie zakończyły składane sobie nawzajem życzenia świąteczne i dzielenie się opłatkiem. Ksiądz Arcybiskup życzył wszystkim zgromadzonym, aby radość Bożego Narodzenia napełniła ich ufnością w moc Prawdy i umacniała w codziennym czynieniu dobra. Bóg, który zamieszkał wśród ludzi każdego dnia podczas Eucharystii, staje się dla nas Chlebem i przychodzi do nas w każdym spotkanym człowieku. Trzeba jedynie Go dostrzec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu