W trakcie studiów, które zakończa się obroną pracy i uzyskaniem tytułu licencjata, studenci mogą oczekiwać nauki języka niemieckiego biznesu, języka angielskiego biznesu, rachunkowości i kompetencji społecznych.
Absolwenci kierunku będą mieli praktyczną znajomość dwóch języków obcych: języka niemieckiego Wirtschaftsdeutsch na poziomie B2 oraz języka angielskiego z elementami biznesu. Będą mogli się również wykazać wiedzą z podstaw ekonomii i rachunkowości. Coroczne, trzymiesięczne, płatne staże w firmie pozwolą im nabyć podstawową wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Będą przygotowani również do podjęcia studiów II stopnia w tej samej lub pokrewnej specjalności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Zapraszamy osoby, które chcą dobrze poznać język niemiecki w profilu zawodowym, tak bardzo potrzebny w naszym kraju i połączyć znajomość języka z elementami rachunkowości i ekonomii – powiedziała dr Małgorzata Niemiec-Knaś.
Utworzenie nowego kierunku jest sukcesem uczelni, która zaledwie od kilku tygodni, nosi nazwę uniwersytetu. Jak poinformowały władze uczelni Komisja Oceny Projektów rozpatrzyła i oceniła 84 wnioski o przyznanie dofinansowania, z czego: 69 wniosków uzyskało ocenę pozytywną, a 15 negatywną. Wśród wniosków ocenionych pozytywnie znalazły się dwa wnioski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie: „Język niemiecki w obrocie gospodarczym” przygotowany przez dr Małgorzatę Niemiec-Knaś i dr. Andrzeja Skwarę z Instytutu Filologii Obcych oraz „Zaprojektuj swoją przyszłość – studia dualne na kierunku Innowacyjne Technologie i Nowoczesne Materiały” przygotowany przez dr. inż. Marcina Sosnowskiego i dr inż. Urszulę Nowacką z Instytutu Techniki i Systemów Bezpieczeństwa. Ten drugi kierunek ruszy w późniejszym terminie.
28 czerwca na uczelni odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego zaprezentowano nowy kierunek studiów. Uczestniczyli w nim: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor uczelni, dr hab. prof. UJD Agnieszka Czajkowska – dziekan wydziału Filologiczno-Historycznego, dr Małgorzata Niemiec-Knaś i dr Andrzej Skwara z Instytutu Filologii Obcych UJD oraz przedstawicielka ZF TRW Magdalena Bujak.