Reklama

Ćwierć wieku w służbie muzyki

Niedziela łódzka 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezjalne Studium Organistowskie skończyło 25 lat. Swoją działalność rozpoczęło jako Szkoła Organistowska, powołana przez bp. Józefa Rozwadowskiego, ówczesnego ordynariusza łódzkiego, w dniu 22 listopada 1979 r. Ksiądz Biskup żywo interesował się rozwojem nowej placówki i na początek ufundował dla niej fisharmonię o napędzie elektrycznym. Inicjatorem powstania Szkoły i do dziś jedynym jej dyrektorem jest ks. prał. Piotr Rycerski. Początkowo Studium zlokalizowane było przy parafii katedralnej. Od 1994 r. znalazło doskonałe warunki do prowadzenia zajęć muzycznych w domu katechetycznym parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Skarbowej 2 w Łodzi. Są tam dobrze wyposażone sale wykładowe i wystarczająca ilość instrumentów do ćwiczeń.
Od chwili swego powstania Studium Organistowskie nie ma kłopotu z naborem uczniów. Po naukę muzyki, liturgiki i formacji religijnej przybywają tu młodzi ludzie z archidiecezji łódzkiej oraz diecezji ościennych: łowickiej, radomskiej, kaliskiej i włocławskiej. Wśród absolwentów są także mieszkańcy Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Nie wszystkim z 600 osób przyjętych do Szkoły w ciągu minionych 25 lat udało się uzyskać dyplom. Ks. prał. Rycerski mówi, że muzyka jest trudną sztuką. Oprócz talentu trzeba mieć dużo silnej woli i czasu, by wytrwale ćwiczyć. Tymczasem uczniowie Szkoły-jubilatki zwykle uczęszczają jednocześnie do szkół średnich, studiują lub pracują w różnych zawodach. Podziwiać więc należy wytrwałość tych, którzy, pomimo trudności, pomyślnie ukończyli naukę, zyskując nowe umiejętności.
Świadectwem wysokiego poziomu, reprezentowanego przez uczniów Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego, był koncert jubileuszowy w ich wykonaniu, którego mogliśmy wysłuchać przed Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie 1 grudnia 2004 r.
Podczas koncertu oraz w trakcie liturgii Mszy św. chórzyści i soliści interpretowali utwory mistrzów muzyki sakralnej: J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Rączkowskiego, J. Pachelbela i innych. Dyrygowały Anna Arendt i Dorota Smolarek. Na koncercie obecny był metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył następnie Mszy św. sprawowanej w intencji profesorów, uczniów i absolwentów Studium Organistowskiego jako dziękczynienie za ćwierćwiecze ich pracy i działań na rzecz doskonalenia muzyki sakralnej. Wiele słów wdzięczności wypowiedział Pasterz Kościoła łódzkiego pod adresem dyrektora Szkoły ks. prał. Piotra Rycerskiego, który prowadzi Studium z ogromnym zaangażowaniem.
Duże zasługi dla rozwoju Szkoły i stałego szlifowania jej poziomu ma znakomita kadra profesorska. Zasady muzyki, solfeż, harmonia funkcyjna i modalna, formy muzyczne, czytanie partytur, emisja głosu, chorał gregoriański, chór, dyrygentura - to tylko niektóre z przedmiotów prowadzonych w Studium przez wykładowców, na co dzień pracujących w uczelniach muzycznych lub teatrach. Grono pedagogiczne w ciągu 25 lat objęło w sumie 36 osób. Jubileusz był okazją, aby wspomnieć z wdzięcznością o wszystkich pedagogach.
Świętując znaczące rocznice, zwykle spogląda się także w przyszłość, snuje plany, buduje projekty. Życzymy, aby dobre zamierzenia dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów Studium mogły być zrealizowane, aby św. Cecylia, patronka muzyki kościelnej, wypraszała u Pana Boga potrzebne łaski i czuwała nad dalszym funkcjonowaniem Szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: niech cały świat przyjdzie do Jezusa, Bramy Pokoju!

2024-12-25 12:25

Włodzimierz Rędzioch

Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”. Wezwał w nim do zakończenia trwających wojen i niesprawiedliwości, trawiących narody w różnych częściach świata, do zburzenia politycznych i ideologicznych podziałów, poszanowania świętości życia i rodziny i przede wszystkim: do osobistego spotkania z Bogiem.

Więcej ...

Narodzenie Syna Bożego jest świętem nadziei

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

fot. Grażyna Kołek/Niedziela

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Rozważania do Ewangelii J 1, 1-18.

Więcej ...

Podnieś rękę! Błogosław! Wspieraj!

2024-12-25 23:13

Biuro Prasowe AK

- Jak Nieskończony Bóg może doświadczać czasowych i przestrzennych ograniczeń? Jak ktoś wzgardzany przez ludzi jest równocześnie wysławiany i adorowany? Jak na skutek swej cielesności skazany na śmierć Człowiek jest jednocześnie Królem nad królami? – pytał abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna...

Wiara

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna...

Narodzenie Syna Bożego jest świętem nadziei

Wiara

Narodzenie Syna Bożego jest świętem nadziei

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?