Archidiecezjalne Studium Organistowskie skończyło 25 lat. Swoją działalność rozpoczęło jako Szkoła Organistowska, powołana przez bp. Józefa Rozwadowskiego, ówczesnego ordynariusza łódzkiego, w dniu 22 listopada 1979 r. Ksiądz Biskup żywo interesował się rozwojem nowej placówki i na początek ufundował dla niej fisharmonię o napędzie elektrycznym. Inicjatorem powstania Szkoły i do dziś jedynym jej dyrektorem jest ks. prał. Piotr Rycerski. Początkowo Studium zlokalizowane było przy parafii katedralnej. Od 1994 r. znalazło doskonałe warunki do prowadzenia zajęć muzycznych w domu katechetycznym parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Skarbowej 2 w Łodzi. Są tam dobrze wyposażone sale wykładowe i wystarczająca ilość instrumentów do ćwiczeń.
Od chwili swego powstania Studium Organistowskie nie ma kłopotu z naborem uczniów. Po naukę muzyki, liturgiki i formacji religijnej przybywają tu młodzi ludzie z archidiecezji łódzkiej oraz diecezji ościennych: łowickiej, radomskiej, kaliskiej i włocławskiej. Wśród absolwentów są także mieszkańcy Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Nie wszystkim z 600 osób przyjętych do Szkoły w ciągu minionych 25 lat udało się uzyskać dyplom. Ks. prał. Rycerski mówi, że muzyka jest trudną sztuką. Oprócz talentu trzeba mieć dużo silnej woli i czasu, by wytrwale ćwiczyć. Tymczasem uczniowie Szkoły-jubilatki zwykle uczęszczają jednocześnie do szkół średnich, studiują lub pracują w różnych zawodach. Podziwiać więc należy wytrwałość tych, którzy, pomimo trudności, pomyślnie ukończyli naukę, zyskując nowe umiejętności.
Świadectwem wysokiego poziomu, reprezentowanego przez uczniów Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego, był koncert jubileuszowy w ich wykonaniu, którego mogliśmy wysłuchać przed Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie 1 grudnia 2004 r.
Podczas koncertu oraz w trakcie liturgii Mszy św. chórzyści i soliści interpretowali utwory mistrzów muzyki sakralnej: J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Rączkowskiego, J. Pachelbela i innych. Dyrygowały Anna Arendt i Dorota Smolarek. Na koncercie obecny był metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył następnie Mszy św. sprawowanej w intencji profesorów, uczniów i absolwentów Studium Organistowskiego jako dziękczynienie za ćwierćwiecze ich pracy i działań na rzecz doskonalenia muzyki sakralnej. Wiele słów wdzięczności wypowiedział Pasterz Kościoła łódzkiego pod adresem dyrektora Szkoły ks. prał. Piotra Rycerskiego, który prowadzi Studium z ogromnym zaangażowaniem.
Duże zasługi dla rozwoju Szkoły i stałego szlifowania jej poziomu ma znakomita kadra profesorska. Zasady muzyki, solfeż, harmonia funkcyjna i modalna, formy muzyczne, czytanie partytur, emisja głosu, chorał gregoriański, chór, dyrygentura - to tylko niektóre z przedmiotów prowadzonych w Studium przez wykładowców, na co dzień pracujących w uczelniach muzycznych lub teatrach. Grono pedagogiczne w ciągu 25 lat objęło w sumie 36 osób. Jubileusz był okazją, aby wspomnieć z wdzięcznością o wszystkich pedagogach.
Świętując znaczące rocznice, zwykle spogląda się także w przyszłość, snuje plany, buduje projekty. Życzymy, aby dobre zamierzenia dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów Studium mogły być zrealizowane, aby św. Cecylia, patronka muzyki kościelnej, wypraszała u Pana Boga potrzebne łaski i czuwała nad dalszym funkcjonowaniem Szkoły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu