Reklama

Parafia pw. Św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie

Gdzie źródła są czyste

Niedziela kielecka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trochę historii

Dobrowoda to mała miejscowość leżąca kilkanaście kilometrów na południe od znanego uzdrowiska Buska Zdroju. Słynna jest nie tylko z tego, że na jej terenie znajdują się czyste źródła wody, ale także z zabytkowego kościoła górującego nad okolicą.
Nie wiadomo, w którym roku w Dobrowodzie wzniesiono pierwszy kościół. Wszystko wskazuje na to, że miało to miejsce co najmniej w XIII w. Wiara chrześcijańska na tych terenach, położonych w zasięgu państwa Wiślan, dotarła najwcześniej.
Obecny kościół wykonany z kamienia, został wzniesiony w XIV w., prawdopodobnie ok. 1335 r. Fundatorem świątyni był jeden z biskupów krakowskich Florian Morski. Kościół został zbudowany z ciosanego kamienia wapiennego z odkrywki w sąsiednim Kikowie.
Przekazy historyczne donoszą, że w XV w. kościół rozbudowano. Jednak brak konkretnych danych, które by wskazały, co zostało dobudowane do pierwotnej świątyni. Przypuszcza się, że w tym czasie w miejsce stropu drewnianego wykonano sklepienie murowane nad nawą kościoła.
Udowodnione jest natomiast, że w latach 1524-25 do istniejącej świątyni dobudowano kaplicę pw. Matki Bożej. Ponadto wykonano w miejsce drewnianego murowany chór muzyczny wsparty na trójprzęsłowym sklepieniu krzyżowo-żebrowym.
Do najstarszych zabytków zachowanych w kościele należy kuta w kamieniu chrzcielnica pochodząca z połowy XIV w. z wyrytym herbem Habdank. W kościele znajduje się także kilka epitafiów donatorów kościoła, m.in. Jana Boboli herbu Leliwa.

Od kościoła do kaplicy

Swoim zasięgiem parafia obejmuje 6 miejscowości. Są to: Dobrowoda, Kików, Organów, Radzanów, Baranów i Gadowa. Wspólnota parafialna liczy blisko 1400 osób. Od 24 lat wiernym służy tu proboszcz ks. Andrzej Peroń.
Przez blisko ćwierć wieku Ksiądz Proboszcz bardzo zżył się z parafią i parafianami, którzy darzą go uznaniem za wszystko, czego wraz z nimi dokonał. To zaś, co zostało zrobione w parafii przez ostatnie lata, długo by trzeba wyliczać.
Jedną z najważniejszych inwestycji, możliwych do przeprowadzenia dzięki zapobiegliwości parafian, było wybudowanie kaplicy w Kikowie. Mieszkańcy tej położonej na uboczu miejscowości, aby dojechać do Dobrowody, muszą pokonać blisko 20 km. Od dawna czynili więc starania o to, by niedzielna Msza św. była odprawiana także w ich miejscowości. Ksiądz Proboszcz, wychodząc naprzeciw potrzebom parafian, początkowo odprawiał niedzielne Msze św. w remizie strażackiej. Podczas jednej z wizytacji duszpasterskich, śp. bp Mieczysław Jaworski odprawiał Mszę św. we wspomnianej remizie. Na zakończenie Eucharystii, z właściwym sobie poczuciem humoru, Ksiądz Biskup wspomniał, że rad byłby za rok odprawić Mszę św. w Kikowie - ale nie w remizie strażackiej obok pomp, lecz w nowej kaplicy.
I stała się rzecz prawie niewiarygodna. Zapał, jaki ogarnął mieszkańców Kikowa po apelu Księdza Biskupa, spowodował, że w ciągu roku wybudowana została kaplica, która wielkością dorównuje kościołowi w Dobrowodzie. Kaplica ta, podobnie jak kościół, została wybudowana również z tego samego kamienia, wydobywanego w Kikowie.
Zaangażowanie w budowę kaplicy nie przyczyniło się jednak do tego, że parafianie zapomnieli o tym, iż winni się troszczyć również o swój kościół parafialny. Zabytkowa świątynia, która wymagała odnowienia, doczekała się prac remontowych. I tak część dachu została pokryta miedzianą blachą, a na drugiej przełożono i częściowo wymieniono dachówkę.
Wnętrze zostało - po uprzednich badaniach archeologicznych - otynkowane, a następnie pomalowane. Nowe ogrodzenie zyskał cmentarz, bowiem stary, kamienny mur uległ zniszczeniu. Przed kościołem oraz plebanią wykonane zostały wylewki chodnikowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Życie wspólnoty

W parafii działają cztery kółka różańcowe, stosunkowo często organizowane są pielgrzymki do sanktuariów, m.in. do Kalwarii Zebrzydowskiej czy na Jasną Górę. Przy ołtarzu posługuje trzydziestu ministrantów. Nauką religii zajmują się dwie panie katechetki, jeszcze do niedawna katechezy uczył Ksiądz Proboszcz.
Pracy w parafii - jak sam twierdzi - nie zabraknie. Trzeba będzie między innymi odnowić elewację kościoła. Na remont czeka także zabytkowa drewniana dzwonnica. Odnowić trzeba także starą pochodzącą z początku ubiegłego wieku plebanię. Na te wszystkie inwestycje potrzeba jednak czasu i pieniędzy.
Ksiądz Proboszcz liczy na parafian, którzy jak do tej pory nigdy go nie zawiedli i zawsze przychodzili z pomocą. Jak sam mówi, czasy są ciężkie i widać to na każdym kroku. Większość mieszkańców parafii utrzymuje się z pracy na roli. Młodzież ucieka do miasta licząc na pracę i lepszą przyszłość. Jednak mimo wszystkich trudności ks. Peroń podkreśla dużą ofiarność wiernych. Rzeczą znamienną jest to, że kiedy tylko ogłoszony zostanie apel o pomoc potrzebującym, np. powodzianom, widać gest i wielkie serce.

Reklama

Msze św. w niedziele:
kościół w Dobrowodzie: 8.00 i 12.00
kaplica w Kikowie: 10.00
Msze św. w dni powszednie:
kościół w Dobrowodzie: 18.00 - latem, 16.00 - zimą

Nazwa Dobrowoda pochodzi od czystych dwóch źródeł wody bijących tu do dnia dzisiejszego. Okolica jest mocno zasiarczona, dlatego woda w pobliskich studniach ma niezbyt przyjemny smak. Dość powiedzieć, że dzięki właśnie takiej zasiarczonej wodzie rozwinęło się pobliskie uzdrowisko Busko Zdrój. W Dobrowodzie było jednak inaczej; woda nadaje się do spożycia i ma bardzo dobry smak, stąd też i nazwa miejscowości.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst