Reklama

Opłatek akademicki

17 grudnia ub.r. spotkanie opłatkowe przeżywała wspólnota akademicka płockiego Punktu Konsultacyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Świąteczny wieczór zaszczycił swą obecnością biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszonych gości oraz wspólnotę uczelnianą powitał dyrektor Punktu Konsultacyjnego ks. kan. dr Daniel Brzeziński. W swoim słowie podkreślił, że Boże Narodzenie to najważniejsze wydarzenie w dziejach świata. „Bóg stał się jednym z nas, aby nas przemienić w siebie, wprowadzić na wyżyny człowieczeństwa i wynieść aż pod niebiosa. Pozostając z nami w Eucharystii pozostawił zaś takie duchowe dary, których świat ani człowiek sam z siebie nie może osiągnąć” - mówił ks. Brzeziński. Ksiądz Dyrektor podziękował też Biskupowi Płockiemu za wszelką okazywaną uczelni pomoc, przypominając, że ma ona wymiar duchowy, materialny i administracyjny. „To w ręce Waszej Ekscelencji biskupi polscy złożyli troskę o kościelne uczelnie, funkcjonujące w naszej Ojczyźnie, a także troskę o wydziały nauk kościelnych funkcjonujące w ramach uczelni państwowych. Często podpis Księdza Biskupa jako przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski i Biskupa Płockiego decyduje o tym, że także nasza uczelnia może nadal się rozwijać” - podkreślił ks. Brzeziński.
„To nie obowiązek czy kurtuazja, lecz potrzeba serca nakazuje mi być dziś z wami” - rozpoczął swe wystąpienie Biskup Stanisław poproszony o złożenie świątecznych życzeń. „Cieszę się, że stanowicie zgraną grupę, która przypomina rodzinę. Tu możecie obdarowywać się nawzajem sobą, tutaj także zawieracie długoletnie i trwałe znajomości. To też wielkie dary” - kontynuował Ksiądz Biskup. Nawiązując do treści Bożego Narodzenia, określił je niesłychanie ważnym wydarzeniem w dziejach kosmosu. Przypomniał, że przedchrześcijańska filozofia, zwłaszcza orficka i platońska, miała w pogardzie ludzkie ciało, Bóg natomiast, wcielając się, zaakceptował całego człowieka. „Wielu wybitnych filozofów z tego powodu odrzucało chrześcijaństwo, uważając za absurd możliwość związania Boga z materią. Tymczasem zarówno wcielenie, jak i zmartwychwstanie Chrystusa pokazują, jak chrześcijaństwo od samego początku patrzy na ludzkie ciało. Chrystus wcielił się w ludzką postać, by być jednym z nas, by w naszym imieniu przebłagać Boga, by - jak mówi Ojciec Święty - okazać solidarność z nami w cierpieniu, bólu i ludzkiej słabości. To tak, jakby Bóg czuł się odpowiedzialny za te bóle, które nas spotykają. (...)
Chrystus wszedł w historię i jej nie opuścił. Został w Eucharystii, w Słowie Bożym, życiu sakramentalnym, w Kościele i w drugim człowieku. Traktowanie innych ludzi to traktowanie samego Chrystusa i w ten wigilijny wieczór warto o tym pamiętać. W tym się wypełnia nasze życie chrześcijańskie. Życzę, byście od Chrystusa czerpali radość i wewnętrzny pokój. Niech błogosławieństwo płynące ze żłóbka betlejemskiego towarzyszy wam w każdej chwili życia” - mówił Biskup Stanisław. Po życzeniach Księdza Biskupa zebrani podzielili się opłatkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?