Reklama

Przy wspólnym stole

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z myślą o ludziach samotnych, ubogich i bezdomnych sosnowiecka Caritas już po raz 4 w historii naszej diecezji przygotowała wieczerzę wigilijną. Odbyła się ona 23 grudnia 2004 r. w Domu Katolickim, naprzeciw bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu. Do wspólnego stołu zasiadło blisko 350 osób. W tak szczególny dzień nie zabrakło bp. sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB i Kazimierza Górskiego, prezydenta Sosnowca.
„Podczas tej wigilii nie zabrakło życzliwości dla kogokolwiek z przybyłych, wszakże Wigilia świąt Bożego Narodzenia to dzień najbardziej szczególny w całym roku. W wymiarze symbolicznym ten świąteczny stół był przejawem solidarności naszej lokalnej społeczności, a łącząc się w tej chwili z podobnymi akcjami, przeprowadzanymi na terenie Polski, a wiem, że podobne akcje organizują prawie wszystkie oddziały Caritas, dajemy świadectwo solidarności z całym krajem. Dajemy świadectwo jedności, bowiem katolicki znaczy powszechny” - powiedział Niedzieli ks. Stefan Wyporski, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
W przygotowanie tegorocznej wieczerzy włączyła się, jak co roku, młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz młodzież z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu. Młodzi ludzie nie tylko zajmowali się wydawaniem posiłków, ale także uświetnili wieczerzę śpiewem kolęd i pastorałek. „Na uczestników wigilii czekało w tym roku 7 dań. Po wieczerzy wielu uczestników wigilii skorzystało z pomocy lekarskiej. Udało nam się bowiem namówić lekarzy do udzielenia bezpłatnych porad. A najbardziej potrzebującym ofiarowaliśmy także kołdry i poduszki” - powiedział Niedzieli Bogumierz Biesiadecki, kierownik Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, współorganizator wigilii.
Dla pana Andrzeja tak uroczysty obiad jak ten zdarza się raz w roku. Na co dzień mieszka w piwnicy jednego z bloków. Czasem śpi w noclegowni. „Od lat staram się o przydział lokalu. Bez skutku. Na takiej wigilii jestem pierwszy raz. Do tej pory krępowałem się chodzić na tego typu uroczystości. W końcu dałem się namówić koledze. Powiedział - idziemy na wigilię do biskupa i już. Myślałem, że żartuje. Teraz widzę, że był to dobry pomysł. Najgorsza jest samotność” - powiedział ze ściśniętym gardłem. Z kolei siedzący obok pan Stanisław, który od razu kazał do siebie mówić Stachu, jest samotnym inwalidą. „Staram się uczestniczyć w takich uroczystościach. Wśród ludzi zawsze jest raźniej” - stwierdził. I tak choć przez jeden wieczór, przez parę godzin, udało się wywołać w sercach uczestników bożonarodzeniową radość. Co z nią zrobią, będzie w dużej mierze zależeć od nich samych, ale w części także i od nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst