Do Księgi mogą się wpisywać wszystkie osoby chcące wyrazić swoją radość z niepodległości. Na pierwszej stronie znalazły się podpisy Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu.
O. Mariusz Tabulski OSPPE
"Księga ta jest dowodem żywych więzi pamięci i tożsamości i widomym znakiem woli naszej wspólnoty, pragnącym kultywować narodową tradycję i dziedzictwo" - czytamy na pierwszych stronach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów podkreśla, że dokonany wpis będzie nie tylko pamiątką, ale i pewnym zobowiązaniem. "o modlitwy, do troski o naszą Ojczyznę, do dobrego życia chrześcijańskiego, do odpowiedzialności za moją konkretną pracę, za wypełnianie codziennych obowiązków, żeby tak jak mówił Jan Paweł II, Ojczyna nas trochę kosztowała, bo Ojczyzna to nasz wspólny obowiązek" – powiedział KAI o. Tybulski.
Minister Wojciech Kolarski podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP podkreśla, że było oczywistym, że na szlaku „wędrówki księgi” Jasna Góra powinna się znaleźć. - Jakkolwiek toczyły się polskie losy, jak dramatyczne były nasze dzieje, to tutaj Polacy zawsze czuli się wolni, modląc się przed obliczem Królowej Polski - zauważył minister.
Reklama
Kolarski przypomniał, że po raz pierwszy specjalna księga pamiątkowa roku stulecia odzyskania niepodległości została wyłożona podczas Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 r. zwołanego w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.
Księga towarzyszy prezydentowi podczas podróży zagranicznych. Została zabrana np. do Kuwejtu, gdzie 21 grudnia prezydent odwiedził polskich żołnierzy pełniących tam misję.
Księga z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia.