Reklama

archiwum organizatora

Kraków: Festiwal Musica Divina

Dźwięki z przedsionka nieba

2018-08-02 17:16

Małgorzata Cichoń

W czasie tego wydarzenia będzie można poczuć się jak w niebie... Wiem, bo w ubiegłym roku uczestniczyłam w czymś, co dało tej inicjatywie koncepcję: Festiwalu Muzyki Niezwykłej. – Taka opinia bardzo nam schlebia – mówi Łukasz Serwiński z Fundacji inCanto, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Divina, który zagości w Krakowie 9-14 sierpnia. – W pewnym sensie jest to prawda, bo zabrzmi wtedy wyłącznie muzyka sakralna, a więc skierowana ku Panu Bogu i z taką myślą tworzona poprzez wieki. Jeśli człowiek jest w stanie coś powiedzieć Bogu w śpiewie, to chyba właśnie w takiej formie. Muzyki niebiańskiej nie znamy, ale chcemy się do niej zbliżać... – uśmiecha się mój rozmówca.

A ten muzyczny raj będzie otwarty dla wszystkich. – Taka jest idea festiwalu, żeby muzyka sakralna, szczególnie ta wykonywana w kościołach, była udostępniana nieodpłatnie. Nie chcemy tworzyć ze świątyni przestrzeni komercyjnej. Wstęp jest nieograniczony wejściówkami i darmowy – zapewnia Łukasz Serwiński. Co ważne, podczas koncertów panuje skupienie, publiczność nie robi zdjęć, nie nagrywa komórką, nie rozprasza. Można więc modlić się muzyką... – To przestrzeń do spojrzenia w głąb siebie, odnalezienia się w tekstach utworów i dźwiękach – przyznaje dyrektor artystyczny wydarzenia.

Dodaje, że w festiwalu Musica Divina chodzi o coś innego niż o tradycyjnie rozumianą relację między artystą a słuchaczem. Tu akcent położony jest na spotkanie wokół treści. Formuła koncertów stara się zbliżyć do liturgii, choć nie jest możliwe zaprezentowanie tych utworów wprost podczas niej, m.in. dlatego, że większość z nich napisano do starszej wersji rytu rzymskiego. Zapytany, na który z koncertów szczególnie czeka, pasjonat muzyki sakralnej odpowiada, że zwłaszcza na ten 10 sierpnia, kiedy w bazylice Mariackiej o godz. 20.30 swój występ rozpocznie Voces8: – To niewątpliwie gwiazda festiwalu. Zespół o doskonałym brzmieniu i rosnącej popularności, z przepięknym repertuarem. Czekam też na debiut w Polsce zespołu Alternative History Quartet: 11 sierpnia o godz. 20.30 w kościele św. Józefa w Podgórzu. Zabrzmią wtedy m.in. stałe części Mszy św. w nietypowej aranżacji jak na muzykę liturgiczną, bo przy akompaniamencie lutni.

Oprócz wspomnianych wyżej grup z Wielkiej Brytanii, w Krakowie wystąpi norweskie Trio Mediaeval (13 sierpnia, godz. 20.30, bazylika św. Franciszka z Asyżu), polskie Jerycho (9 sierpnia, godz. 20.30, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa), a 14 sierpnia w bazylice Mariackiej od godz. 19.30 swoim talentem podzielą się: Frédéric Tavernier-Vellas z Francji i Korsykanin Jean-Etienne Langianni oraz uczestnicy lekcji mistrzowskich. W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaprezentują oni “Dawne ody do Matki Bożej”.

Reklama

Przed koncertami można wziąć udział w “festiwalowej” Eucharystii (codziennie o godz. 18 w bazylice franciszkanów, a 14 sierpnia o godz. 18.30 w kościele Mariackim). Więcej informacji o wydarzeniu: musicadivina.pl.


Tagi:
festiwal muzyka Kraków

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem