Reklama

Spotkanie Grona Przyjaciół Seminarium

Dziękczynienie za dar chleba i modlitwy

Niedziela kielecka 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„To z Waszych dłoni pochodzą plony ziemi przywożone do Seminarium, to Wy otaczacie naszą Uczelnię modlitwą i życzliwością - mówił bp Kazimierz Ryczan do zgromadzonych w bazylice katedralnej członków Grona Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Ksiądz Biskup tradycyjnie już, w drugą sobotę stycznia, przewodniczył Eucharystii sprawowanej w intencji wszystkich przyjaciół i sympatyków kieleckiego Seminarium. Podczas homilii podziękował za pomoc w utrzymaniu Uczelni i modlitwę o powołania kapłańskie.
Po Mszy św. słowa podziękowań wypowiedział ks. dr Adam Perz, prezes stowarzyszenia Grona Przyjaciół Seminarium. Dziękował Pasterzowi diecezji, Rektorowi seminarium oraz wszystkim kapłanom i członkom stowarzyszenia za opiekę, pomoc, ofiarność i modlitwę.
Po Mszy św. wszyscy przeszli do WSD, gdzie przełamali się opłatkiem. Przed bp. Kazimierzem Ryczanem oraz rektorem seminarium - biskupem nominatem Kazimierzem Gurdą ustawiała się długa kolejka osób, które chciały im złożyć życzenia.
Po seminaryjnym posiłku w Auli im. Jana Pawła wysłuchano koncertu w wykonaniu seminaryjnego zespołu.

Poniżej drukujemy wypowiedzi dotyczące Grona Przyjaciół Seminarium kilku jego członkiń oraz ks. Bogusława Kopera - proboszcza parafii Oleszki, w której istnieje najmłodze Grono Przyjaciół.
Maria: - Do Grona Przyjaciół Seminarium należę już cztery lata. Zachęciła mnie koleżanka, z którą działamy w kole charytatywnym. Myślę, że do tej pory za mało się modliłam o powołania kapłańskie, dopiero teraz uświadamiam sobie, jaka jest siła modlitwy.
Halina: - Zawsze chciałam, żeby jeden z moich synów wybrał stan kapłański, niestety nie dostąpiłam tego szczęścia, wszyscy założyli rodziny. Nie mogąc mieć syna kapłana, modlę się o powołania do służby Bogu synów innych matek. Mam nadzieję, że Pan Bóg wysłucha modlitwy naszej wspólnoty.
Małgorzata: - Zapisałam się do Grona Przyjaciół podczas dnia seminaryjnego w 2000 r. Był to rok jubileuszowy, więc chciałam mieć jakieś postanowienie. Cieszę się, że mogę w szczególny sposób modlić się o powołania kapłańskie. Z naszej parafii kapłana nie było już kilkadziesiąt lat, więc modlić się trzeba.
Ks. Bogusław Koper: - Koło zostało zarejestrowane w listopadzie ubiegłego roku, aczkolwiek próby utworzenia koła były podejmowane już w maju. Nie ukrywam, że od dawna starałem się o utworzenie tego koła, a pomógł mi w tym fakt, iż w 2004 r. w naszej parafii odbywały się aż dwa dni seminaryjne. Jeden z nich był „zaległy” z poprzedniego roku. Po tych spotkaniach z alumnami do koła zapisało się 10 osób. Wiem, że nie jest to zbyt liczna grupa, lecz już zgłaszają się następne osoby, więc myślę, iż w krótkim czasie będziemy mieć 20-osobowe Grono Przyjaciół Seminarium.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca modlimy się w naszym kościele przed Najświętszym Sakramentem o powołania kapłańskie, a szczególnie z naszej młodej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst