Reklama

W sanktuarium Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze Ojców Bernardynów została erygowana 1 września 1970 r. Od początku istnienia klasztoru Bernardyni szczególnie zajmowali się szerzeniem kultu Matki Bożej.
Do dnia dzisiejszego przedmiotem kultu w sanktuarium jest gotycka statua Matki Bożej Rzeszowskiej. W minionym roku wierni złożyli 6125 próśb u stóp Maryi. Najwięcej jest próśb o zdrowie, miłość i zgodę w rodzinach; o szczęśliwą podróż. Młodzi proszą o dobry wybór drogi życiowej, a także o pomoc w nauce. Mniej składanych jest podziękowań. Czciciele Maryi, w dowód wdzięczności za otrzymane łaski, składają każdego roku wota, które są przechowywane w kaplicy Matki Bożej. Bardzo często zamawiają Msze św. dziękczynne.
Ważnym wydarzeniem w minionym roku był mały jubileusz - pięciolecie ogłoszenia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Miasta Rzeszowa. Na tę uroczystość, przez jedną z rodzin Rzeszowa, ufundowana została nowa sukienka dla Matki Bożej. Mszy św. z udziałem licznie przybyłych kapłanów i wiernych przewodniczył bp ordynariusz Kazimierz Górny z bp. Edwardem Białogłowskim, który wygłosił również homilię.
Uroczyście obchodzony jest także dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość wieńczy procesja i Msza św. z kazaniem.
W sanktuarium rzeszowskim wielkim nabożeństwem otaczany jest św. Antoni Padewski. Każdego roku odprawiana jest 9-tygodniowa nowenna przed uroczystością św. Antoniego. Próśb do św. Antoniego w minionym roku wierni złożyli 6054.
Każdego dnia odprawia się siedem Mszy św., z racji I piątku jest jeszcze dodatkowa - dla dzieci. W niedziele i święta jest 8 Mszy św.
W roku 2004 rozdano 442 300 Komunii św. Od wielu już lat sanktuarium cieszy się przywilejem wystawienia całodziennego (każdego dnia) Najświętszego Sakramentu. Wierni coraz liczniej przychodzą na adorację, bądź na krótkie nawiedzenie Pana Jezusa. Niektóre grupy prowadzą głośną adorację. Dorośli spieszący do pracy, młodzież szkolna, ktokolwiek przechodzi obok tej świątyni, wstępuje, by uwielbić Pana Jezusa i powierzyć swoje sprawy Matce Bożej. W sanktuarium wierni mają ułatwione korzystanie z sakramentu pokuty. Spowiedzi odbywają się od godz. 6.00 - do 9.30 i od 10.30 do 12.00, po południu od 15.30 do 16.00 oraz podczas Mszy św. wieczornej.
Każdego roku odbywa się w sanktuarium Msza św. kończąca Drogę Krzyżową odprawianą ulicami miasta. Tutaj również przybywają ze swoimi intencjami na Mszę św. takie grupy jak: żołnierze AK, WiN, „Solidarność”, „Odrodzenie”, Niepełnosprawni. Obchodzony jest tutaj również Światowy Dzień Chorych. W minionym roku sanktuarium, nawiedziło 410 kapłanów - gości. Warto zaznaczyć, że w naszym sanktuarium na wzór Żywego Różańca, rozwija się prężnie Żywa Droga Krzyżowa. Są już utworzone 23 grupy. Czciciele Męki Pańskiej spotykają się w 2 piątek miesiąca.
Czciciele św. Franciszka z Asyżu mają swoje spotkania w grupie: Franciszkański Zakon Świeckich.
Osoby chcące śpiewem wielbić Pana mogą robić to w chórze parafialnym. Zapraszamy także do współpracy w parafialnej grupie Caritas. Młodzież i dzieci zapraszamy do grupy ministrantów, lektorów, oazy, grupy maryjnej. Pani Rzeszowa, nasza Matka i Królowa czeka na nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst