Reklama

Przy eucharystycznym stole

Spotkanie przy dwóch stołach

Niedziela toruńska 4/2005

„Msza św. składa się jakby z dwóch części, mianowicie z liturgii słowa i z liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Albowiem we Mszy św. zostaje zastawiony zarówno stół słowa, jak i Chrystusowego Ciała, z którego wierni czerpią naukę i pokarm. Niektóre zaś obrzędy rozpoczynają i kończą celebrację” (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 28).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielokrotnie, czy to przy okazji spowiedzi, czy zwykłej rozmowy zadawano mi pytanie: „Proszę Księdza, ile można się spóźnić na Mszę św., żeby była ważna?”. Kiedyś uczono, że trzeba zdążyć przynajmniej na Ewangelię. Czy dziś coś się zmieniło? Czy takie podejście jest właściwe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się poszczególnym częściom Mszy św. i ich znaczeniu.
Liturgia Mszy św. składa się z czterech części: obrzędy wstępne, liturgia Słowa, liturgia eucharystyczna i obrzędy zakończenia. Zasadniczymi częściami Mszy św. są liturgia Słowa (którą rozpoczyna czytanie biblijne, a kończy modlitwa wiernych) oraz liturgia eucharystyczna (trwająca od przygotowania darów do modlitwy po Komunii św.). Często mówimy, że Msza św. to „dwojaka uczta - słowa i Chleba życia” (Dies Domini, 39). Jednak te dwie części są ze sobą związane tak mocno, że stanowią jeden, nierozerwalny akt kultu (KL 61).
Dzięki liturgii Słowa poznajemy historię zbawienia, a zwłaszcza życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i spotykamy Jezusa, który jest obecny w swoim słowie, gdy w Kościele czyta się Pismo Święte (Dies Domini, 39). W liturgii eucharystycznej natomiast urzeczywistnia się realna, substancjalna i trwała obecność zmartwychwstałego Chrystusa (Dies Domini, 39). Liturgia Słowa zatem w sposób naturalny przygotowuje nas do dobrego i pełnego przeżycia liturgii eucharystycznej.
Pozostałe dwie części to naturalne rozpoczęcie Mszy św. i przygotowanie do dobrego w niej uczestnictwa (obrzędy wstępne) oraz jej zakończenie połączonym rozesłaniem wiernych do ich środowisk i codziennych obowiązków, by tam dzielili się tym, co otrzymali w czasie Eucharystii (obrzędy zakończenia).
Biorąc pod uwagę nierozdzielność poszczególnych części Mszy św., trzeba by zmienić pytanie postawione na początku: nie ILE spóźniłem się na Mszę św., lecz DLACZEGO?! Każde bowiem spóźnienie się na niedzielną Mszę św. (w tygodniu nie ma obowiązku uczestniczenia w Eucharystii, nasza obecność wynika z potrzeby serca, pobożności i naszych możliwości) jest czymś złym, chyba, że nastąpiło z ważnego powodu lub z przyczyn od nas niezależnych (np. w drodze do Kościoła zepsuł się nam samochód). Jeżeli więc zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, by zdążyć na Mszę św., i spóźnienie nie wynikało z naszego lenistwa, bałaganiarstwa czy chęci obejrzenia do końca skoków narciarskich, nie mamy grzechu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst