Reklama

Inauguracja Tygodnia Ekumenicznego

„Wiara w Jezusa łączy nas wszystkich”

W niedzielę 16 stycznia o godz. 18.00 we wrocławskiej katedrze Kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego wspólnie modlili się przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich. Homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do późnobarokowej świątyni Opatrzności Bożej na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przybyli przedstawiciele wrocławskich Kościołów chrześcijańskich. Wszystkich zjednoczyła Liturgia Słowa, a do czytań i Ewangelii zaproszono poszczególnych hierarchów. Homilię z ambony-łodzi wygłosił metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.
- Umiłowanie prawdy jest najgłębszym wymiarem eucharystycznego dążenia do pełnej jedności wszystkich chrześcijan - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Zauważył, że bez jedności nie można stawić czoła trudnościom teologicznym, kulturowym, psychologicznym i społecznym, jakie się napotyka przy omawianiu istniejących różnic. Wskazał na konieczność rozmów i dyskusji w duchu szczerej, braterskiej miłości i pokory. Mówił, jak ważne są: miłość do rozmówcy i pokora wobec prawdy, którą się odkrywa i która może się domagać zmiany poglądów i postaw.
Abp Gołębiewski wspomniał także o ekumenizmie praktycznym, który niezależnie od kontaktów na płaszczyznach teologicznych, doktrynalnych dokonuje się na płaszczyźnie wspólnych spraw, działań, podyktowanych przez codzienne życie.
- Jezus chce zbawiać wszystkich, a wiara w Niego łączy nas - zakończył Ksiądz Arcybiskup.
Modlitwę przeplatał śpiew kolęd i pieśni zboru ewangelickiego, a także pieśni w wykonaniu ekumenicznego chóru działającego przy parafii Opatrzności Bożej „Capella Ecumenica” pod dyrekcją Adama Rajczyby.
Na zakończenie nabożeństwa bp Ryszard Bogusz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego poprosił abp. Mariana Gołębiewskiego i prawosławnego abp. Jeremiasza do wspólnego pobłogosławienia zebranych.
Tym spotkaniem rozpoczął się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. We Wrocławiu odbyły się m.in. nabożeństwa ekumeniczne w katedrze prawosławnej przy ul. Mikołaja, w kościele polskokatolickim przy ul. Szewskiej, w kościele u chrześcijan baptystów przy ul. Kłodnickiej, kościele ewangelicko-metodystycznym przy ul. Worcella. Podczas tych modlitw homilie wygłaszali zawsze duchowni innych wyznań. Odbył się także wykład w Biblijnym Seminarium Teologicznym i ekumeniczne spotkanie z wrocławskimi harcerzami w sali parafialnej przy kościele ewangelicko-augsburskim.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończył się we Wrocławiu 23 stycznia o godz. 18.00 wspólną modlitwą w kościele parafii rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja przy ul. św. Antoniego. Kazanie wygłosił pastor Stanisław Blank z Kościoła chrześcijan baptystów. W parafii Ojców Paulinów, położonej w samym sercu wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, po raz pierwszy zorganizowano zakończenie Tygodnia.
Podobne modlitwy i spotkania w duchu ekumenicznym odbywały się w tym czasie w całej Polsce, m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Łodzi, Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?