Pierwsi wolontariusze zaczęli pracować na rzecz osób potrzebujących na początku października ub. r. Do tej pory do pomocy innym ludziom skierowano 100 wolontariuszy. Proces wdrażania do pracy ciągle trwa.
Pomoc jest kierowana do osób starszych, samotnych, chorych i niepełnosprawnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z problemami w nauce. Zakres czynności wolontariuszy jest rożny w przypadku każdej osoby: prace domowe (np. sprzątanie), robienie zakupów, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, wspólne wyjście do przychodni lekarskiej, wspólne spędzenie czasu (rozmowy, czytanie prasy), udzielanie korepetycji uczniom z problemami w nauce i pomoc w odrabianiu lekcji.
Zakwalifikowanie wolontariusza do pomocy osobie potrzebującej jest sprawą złożoną, ponieważ istnieje konieczność wzajemnego „dopasowania” oczekiwań, co do zakresu pomocy i możliwości wolontariusza, dostosowania możliwości czasowych obu osób (dni i godzin spotkań) oraz predyspozycji osobowościowych.
Każdy wolontariusz podejmuje indywidualnie decyzję o podjęciu bezpłatnej pracy na rzecz innych ludzi. Powinna to być decyzja świadoma i dobrowolna. Uświadomienie sobie własnych motywacji do podjęcia takiej pracy jest twórczym procesem, który może dać wolontariuszowi wiele satysfakcji z racji zrozumienia samego siebie.
Osoby chętne do zaangażowania się w wolontariat mogą zgłaszać się do pracowników MOPR, koordynatorem programu wolontariatu jest Anna Szewczyk, tel. (0-29) 764-56-59, ul. Mazowiecka 2, oraz Arkadiusz Łuszczyński, tel. (0-29) 764-66-39, ul. Farna 21.
Pomóż w rozwoju naszego portalu