Reklama

Polska

Częstochowa: odbyło się zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych

Ks. Mariusz Frukacz

Przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. oraz jubileusz 25-lecia działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia to główne tematy zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce, które odbyło się w dniach 4-5 września 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym tematem, nad którym refleksję podjęli uczestnicy zebrania było przygotowanie się do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r., który jest propozycją papieża Franciszka

i prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp. Fernanda Filoniego, żeby październik następnego roku był przeżywany w duchu misyjnym we wszystkich wspólnotach kościelnych na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił, że chodzi o rozbudzenie świadomości misyjną Ad Gentes – Ta inicjatywa Ojca Świętego jest dobrą okazją do tego, aby każda diecezja i każda rodzina zakonna obudziła się niejako w miesiącu misyjnym – podkreślił ks. Atłas.

„Nadzwyczajny miesiąc misyjny z woli Ojca Świętego ma być miesiącem, który ożywi każdy Kościół lokalny. Dlatego też Kościół w Polsce stoi przed ogromnym wyzwanie i wielką szansą, żeby ożywić te inicjatywy misyjne, które już funkcjonują, ale nadal w wielu przestrzeniach życia eklezjalnego i życia duszpasterskiego temat misji Ad Gentes nie jest nadal dość mocno zauważany” – kontynuował w rozmowie z nami dyrektor krajowy PDM .

Ks. Atłas zwrócił uwagę na to, że „duszpasterstwo i misje nie mogą być gdzieś na marginesie” - Te dwa wymiary życia kościelnego muszą się wzajemnie przenikać. Ważna jest harmonia pomiędzy duszpasterstwem a działalnością misyjną. Jest to także okazja do tego, aby szczególnie głęboko przeżyć Tydzień Misyjny. Miesiąc misyjny to jest także bardzo dobry czas do podjęcia jeszcze bardziej formacji misyjnej – podkreślił ks. Atłas.

Natomiast bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w rozmowie z „Niedzielą” zwrócił uwagę na konieczność połączenia problematyki misyjnej z tematem rodziny - Z chrztu świętego wynika ta prawda, że wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami. Rodzina jest tą wspólnotą, gdzie jest przekazywana wiara i w rodzinie jest ona formowana. Tą wiarą rodzina powinna się dzielić i to jest bardzo wielka misja dla rodziców – podkreślił bp Mazur.

Reklama

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zaznaczył, że „trzeba jeszcze bardziej pomóc rodzinom, aby ich świadomość była jeszcze większa, jeśli chodzi o przekazywanie wiary” - Rodzina powinna stać się podmiotem ewangelizacji na co zwrócił uwagę synod o rodzinie, spotkanie w Dublinie, a wcześniej wiele na ten temat mówił św. Jan Paweł II – podkreślił bp Mazur i dodał: „Ważna jest modlitwa za misje w rodzinach. Myślę, że dobrze byłoby, aby w miesiącu misyjnym poruszyć temat rodziny”.

Podczas dyskusji nad zaangażowaniem i pracą Papieskich Dzieł Misyjnych uczestnicy spotkania pytali m. in. o to do kogo trafiać z problematyką misyjną. Zwrócono uwagę na młodzież przygotowująca się do bierzmowania oraz na zaangażowanie misyjne w katechezie.

Na rolę wychowania misyjnego w ramach programu katechetycznego zwrócił uwagę ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej – Ważną rzeczą jest danie katechetom dobrego narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą. W naszej archidiecezji już od 3 lat wydajemy w Referacie Misyjnym Kurii Metropolitalnej „Misyjne abc dla katechetów”, w którym katecheci otrzymują m. in. propozycję tematów misyjnych i jak je wykorzystać w ciągu roku liturgicznego – mówił ks. Gancarek.

Podczas spotkania podkreślono również jak ważne w kolejnych miesiącach będą nabożeństwa misyjne oraz przybliżanie świadectw misjonarzy.

Podczas zebrania w Częstochowie sekretarze krajowi poszczególnych czterech Dzieł Misyjnych przedstawili sprawozdania ze swej działalności oraz plany na rok 2019.

Spotkanie zakończyło się Mszą św., która była dziękczynieniem za 25 lat działalności Wydawnictwa PDM Missio-Polonia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił były dyrektor Wydawnictwa ks. Antoni Mulka.

Reklama

W homilii ks. Mulka podkreślił, że „wszyscy jesteśmy na służbie Chrystusa i Kościoła” - Naszym zadaniem jest głoszenie słowa Bożego, by wypełnić mandat misyjny Chrystusa. Wydaje się, że ewangelizacja jest potrzebna także w Polsce – mówił ks. Mulka.

Nawiązując do czytań mszalnych duchowny przypomniał, że „Ewangelia realizuje się w konkrecie i to Pan Bóg daje wzrost”.

- Wielkie dzieła Boże zaczynają się od modlitwy. My jesteśmy narzędziami w ręku Boga – podkreślił ks. Mulka.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa o kardynale Adamie Kozłowieckim, wielkim misjonarzu w Zambii w Sali im. A. Kordeckiego na Jasnej Górze.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-05 16:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głębia przyzywa głębię

Katechumeni przyjmują chrzest podczas Wigilii Paschalnej w katolickiej katedrze w Tallinnie

www.postimees.ee

Katechumeni przyjmują chrzest podczas Wigilii Paschalnej w katolickiej katedrze w Tallinnie

Estończycy mimo wszystko są konserwatywni, przywiązani do tradycji, ziemi, historii oraz chrześcijańskiego modelu rodziny i małżeństwa – mówi ks. dr Wodzisław Szczepanik. Misjonarz opowiada także o przeżywaniu świąt wielkanocnych i ważnej uroczystości podczas Wigilii Paschalnej.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego