Reklama
Kościół głosi Ewangelię życia mocą Chrystusa, który zwyciężył śmierć.
Rewizje, przesłuchania i areszty. Ofiarą trwających od miesięcy represji na Białorusi padli Polacy. Początek tej wojny dyplomatycznej miał miejsce wtedy, gdy białoruskie władze bez powodu wydaliły kilku polskich dyplomatów.
Czy to, co się zdarzyło na wzgórzu Golgoty ponad 2 tys. lat temu, potwierdzają jeszcze inne źródła poza Ewangelią?
Męka Chrystusa nie dokonała się w ukryciu. Nie zginął od skrytobójczego ciosu. Wszystko rozegrało się na oczach ludzi. Z ich udziałem. I nie było to przypadkowe. Działo się tak, by każdy miał możliwość opowiedzenia się „za” lub „przeciw” Jezusowi, przyjęcia owoców Jego męki lub ich odrzucenia.
Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?
Wydawało się nam, że nauczanie św. Jana Pawła II jest w Polakach zakorzenione bardzo głęboko. Tymczasem pokolenia wychowywane na przykładzie naszego papieża dziś często pozostają obojętne wobec jego nauczania albo je wręcz odrzucają. Czy istnieje jeszcze pokolenie JPII?
Okazuje się, że na świecie istnieje niewiele miejsc, które noszą nazwę Wielkanoc. Może ich mieszkańcy chcieli świętować nie tylko przez jeden dzień, ale przez cały rok? Oto kilka ciekawych miejsc nawiązujących do dni, które właśnie przeżywamy
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypaść i 22 marca, i (najpóźniej) 24 kwietnia. Między świętami tegorocznymi a ubiegłorocznymi nie ma jednak takiej rozpiętości.
Światowej sławy włoski tenor Andrea Bocelli zaśpiewa podczas ceremonii otwarcia UEFA Euro 2020 na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, w piątek 11 czerwca. Z tej okazji przypominamy przeprowadzony niedawno przez naszego włoskiego korespondenta wywiad z maestro.
Człowiek stanowi podstawowy „mechanizm” i „silnik” dla rozwoju każdego państwa, jest czynnikiem postępu.
Zrozumiałem, że odwaga to nie brak strachu, ale zwycięstwo nad nim.
Nie obrażaj się na swoje dzieci! Taka postawa nie przynosi pozytywnych owoców.
Stałym elementem wystroju grobów Pańskich w Polsce są kwiaty, które stanowią uzupełnienie dekoracji. W doborze roślin ważna jest kolorystyka.
To, co widzimy na skórze, to zazwyczaj tylko wierzch blizny, która wnika w głąb ciała i może być bardzo bolesna. Jak sobie pomóc w przypadku takich dolegliwości?
Poprzez proste ćwiczenia można wzmocnić i rozciągnąć nasze nadgarstki.
Stare prawdy ludzkości czasem torują sobie jeszcze drogę nawet w dzisiejszej popkulturze.
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 1-9)
Dzisiaj to my ponawiamy owocne spotkania z Panem życia i śmierci. Na różne sposoby, zwłaszcza uczestnicząc w Eucharystii, poznajemy i uwewnętrzniamy „motywy życia i nadziei”. Mimo agresywnego w słowach i czynach naporu absurdalnych ideologii i „cywilizacji śmierci” szczęśliwie czujemy się zwycięskimi sługami Życia i Miłości. Dzięki Chrystusowi Panu! Zatem – jak trzej młodzieńcy w ognistym piecu – śpiewajmy radosne Alleluja!
W gronie uczniów Jezusa występuje Maria zwana Magdaleną. Jej przydomek zwykło się tłumaczyć jako odniesienie do miasta, z którego miała pochodzić (Magdala na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego). Wspominają o tej uczennicy Pańskiej wszystkie cztery Ewangelie, w sumie 12 razy.
W świecie współczesnym jest tak dużo zła, krzywdy i cierpienia. Co zatem oznacza to, że miłosierdzie jest granicą postawioną złu?
Takim głosicielem słowa Bożego był hiszpański dominikanin św. Wincenty Ferreriusz. Żył on na przełomie XIV i XV wieku, a wspominamy go 5 kwietnia.
Jak ten czas leci. Nasz tygodnik ma już 95 lat! W 1926 r., gdy ukazał się jego pierwszy numer, też był 4 kwietnia i też obchodzono Wielkanoc. Dziś świat wygląda zupełnie inaczej, ale wydaje się, że wyzwania, jakie stają przed pismem katolickim, pozostają te same
Słowo metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo z okazji 95. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Gdy dwa lata temu otrzymałem zadanie pokierowania Niedzielą jako jej redaktor naczelny, towarzyszyła mi świadomość, że staję przy sterze dużego, wiekowego i dobrze znanego statku. Nie miałem patentu żeglarskiego – jedynie patent sternika motorowodnego – wiedziałem jednak, że na tym statku są doświadczeni marynarze, którzy dobrze go znają, bo pływają na nim wiele lat...
Ładny wiek – powiedzielibyśmy, mierząc naszą, ludzką miarą. Rzeczywiście, 95 lat to ładny wiek, szczególnie jeśli Jubilatka ma taki bogaty bagaż doświadczeń na karku i... wygląda na coraz młodszą.
Już w wkrótce będziemy obchodzić nasz wyjątkowy jubileusz 95-lecia istnienia. Z tej okazji niezwykle cenny jest dla nas - Wasz głos, wspomnienia czy historie życia związane z Tygodnikiem.
Przedstawiciele naszej diecezji dbają o stosowne oświetlenie znaku zbawienia na Giewoncie.
Parafia św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich powitała figurę św. Józefa.
O figurze Oblubieńca Matki Bożej z Mikuszowic Krakowskich z ks. dr. Grzegorzem Klają rozmawia Mariusz Rzymek.
4 kwietnia Niedziela startuje z projektem. Na terenie naszej archidiecezji będzie dostępna Niedziela Młodych.
Jak podkreślają, bez modlitwy żadna praca nie daje dobrych owoców, dlatego regularnie spotykają się na Mszy św. i adoracji. Później członkowie Prywatnego Stowarzyszenia Wiernych „Pielgrzymi Niepokalanej” idą na pierwszą linię frontu walki o ludzkie życie.
Oblubienico Ducha Świętego, wyproś charyzmat ognia, który na nowo rozpali te charyzmaty, które dał Kościołowi Bóg przez posługę sługi Bożego – mówił bp Andrzej Przybylski na Jasnej Górze w 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.
Estończycy mimo wszystko są konserwatywni, przywiązani do tradycji, ziemi, historii oraz chrześcijańskiego modelu rodziny i małżeństwa – mówi ks. dr Wodzisław Szczepanik. Misjonarz opowiada także o przeżywaniu świąt wielkanocnych i ważnej uroczystości podczas Wigilii Paschalnej.
Wśród zewnętrznych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego niemałą rolę odgrywają dekoracje, by nie tylko kościoły, ale i nasze domy wyglądały wyjątkowo.
W dzień poprzedzający uroczystość św. Józefa w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim miało miejsce ważne dla parafii i nie tylko wydarzenie.
W Wielką Sobotę przed dworem na ustawionych ławach i stołach królowały przystrojone kosze wypełnione po brzegi świątecznymi pokarmami, gotowymi do poświęcenia.
Nazwa Wielkanoc przysługuje tylko trzem miejscom na świecie, a jedna z nich to niewielka wieś w parafii Gołcza w pobliżu Miechowa. Już małopolskie, ale wciąż diecezja kielecka.
Z ks. dr. Dariuszem Jarosem, przez siedem lat posługującym we Franciszkańskiej Kustodii w Ziemi Świętej rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Gdy pomyślisz, że z twojej żyły płynie życie dla innego człowieka, to zachwycisz się oddawaniem krwi tak samo, jak my – mówi Andrzej Lis, który oddał najwięcej krwi na świecie.
Sam proces pisania jest na ogół szybki, a myśli do niego zbiera się z dawnych przemyśleń i z tego, co podsuwa bieżąca chwila – tak o kazaniach mówi ks. prof. Michał Heller.
Widzimy wyraźnie, że mamy wiele powodów do wdzięczności – powiedział Niedzieli ks. kan. Jan Zając, rezydent parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kasince Małej, reprezentujący kapłanów, którzy 50 lat temu, 4 kwietnia 1971 r. zostali neoprezbiterami.
W przededniu setnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego przedstawiciele wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej dziękowali Bogu za dar ojca założyciela.
W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żyrzynie abp Stanisław Budzik przeprowadził wizytację kanoniczną.
Parafie w Leszkowicach, Cycowie i Kawęczynie łączy w tym roku patron św. Józef oraz jubileusz stulecia istnienia.
W Legnicy jest „Wymiana ciepła”, w Lubinie – „Wieszak dobroci”, a w Jaworze pojawił się „Wieszak serca”.
W uroczystość św. Józefa, na zaproszenie proboszcza parafii ks. Piotra Zawadki, do lubińskiej parafii przybyła wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego z Legnicy.
Odkrywać głębię Bożej miłości i szerzyć ją wszędzie tam, gdzie spotkać można człowieka, łaknącego bliskości Boga.
Bez tego chleba nie ma Jezusa obecnego w Eucharystii. Przez 35 lat siostry bernardynki przy ul. Rudzkiej 55/57 w Łodzi wypiekają hostie, komunikanty i opłatki wigilijne.
Smoleńsk od 2010 r będzie dla wielu symbolem największej katastrofy samolotowej w dziejach Polski i miejscem przesiąkniętym krwią Polaków.
Tysiące pielgrzymów, wielki ścisk, hałas dochodzący z wielu stron powodowany przez modlitwy i procesje różnych wyznań. Tak zazwyczaj wyglądały święta wielkanocne w Jerozolimie.
Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą. Przez to wydarzenie Chrystus objawił swoją moc, pokonał śmierć, grzech i szatana oraz zbawił ludzi.
Sanktuarium to miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią. U nas, w Przeworsku, w Sanktuarium Grobu Bożego, ten dotyk Nieba wyraża się przez zmartwychwstanie. Pusty Grób Pański, centrum kaplicy, mówi nam, że On powstał z martwych. Zmartwychwstał.
W liturgiczne wspomnienie św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, abp Adam Szal, metropolita przemyski, przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej w parafii św. Józefa w Przemyślu.
Kolejne Święta Wielkanocne będziemy przeżywać w trudnym czasie zmagania się z trwającą już ponad rok pandemią koronawirusa. Wielu z Was pożegnało swoich bliskich i znajomych, tysiące osób wciąż walczy z chorobą i jej skutkami.
Wielka Sobota, to dzień ciszy, adoracji przy Grobie Pańskim oraz „święconego”, jednej z naszych najmilszych narodowych tradycji.
Triumf Zmartwychwstałego powinien być dla nas źródłem radości najradośniejszej, bo nic nie powinno nas radować bardziej niż perspektywa wskrzeszenia z martwych.
O przeżywaniu czasu przedświątecznego i samych świąt wielkanocnych oraz rodzinnych przygotowaniach do tego wyjątkowego wydarzenia z Anną i Janem Ładyga rozmawia ks. Wojciech Kania.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku inaugurującej Rok św. Józefa w diecezji.
Członkowie Nadwiślańskiej Grupy poszukiwawczej działającej przy Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” przeszukiwali teren Parku Saskiego w Sandomierzu.
Sączów to szczególny zakątek diecezji, związany z patronem pielgrzymów św. Jakubem Apostołem.
Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.
Ukazała się nowa książka ks. Tomasza Zmarzłego – zbiór tekstów z Niedzieli Sosnowieckiej z rubryki „Moim zdaniem” i strony społecznościowej „Niebieska Mila”.
Biskup Adam Bałabuch przewodniczył Mszy św. odpustowej w drugim, obok Świdnicy, diecezjalnym sanktuarium św. Józefa w dekanacie Lądek-Zdrój.
Dziewięć miesięcy przed uroczystością Bożego Narodzenia obchodziliśmy w Kościele uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 25 marca to także ważna data dla diecezji świdnickiej, która 17 lat temu została powołana do istnienia.
W piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie bp Marek Mendyk zainaugurował w diecezji świdnickiej Rok Rodziny, który zakończy się 26 czerwca 2022 r.
Przez wielu mieszkańców z polskimi korzeniami, Kurytyba jest głównym ośrodkiem polonijnym w Brazylii, nazywana „Chicago Ameryki Południowej”.
O symbolicznym wymiarze błogosławieństwa pokarmów oraz o świętowaniu Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego opowiada ks. prał. dr Kazimierz Mańkowski, proboszcz parafii św. Kazimierza w Szczecinie.
Jakiekolwiek zwycięstwo nad złem i krzywdą możliwe jest tylko gdy razem stoimy przy Zmartwychwstałym.
W Roku kard. Stefana Wyszyńskiego pamiętamy, że w najbliższych miesiącach przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci prymasa.
Pielgrzymka zaczyna się w momencie podjęcia intencji do pielgrzymowania i nie kończy się, kiedy dojdziemy do celu. O doświadczeniu drogi, Jubileuszowym Roku Jakubowym i zmartwychwstaniu z ks. Piotrem Roszakiem, kapelanem Drogi św. Jakuba w diecezji toruńskiej, rozmawia Ewa Melerska.
Jakie wydarzenia odbyły się w Grudziądzu w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misję w Kościele, rodzinie i świecie?
Przez kilka wieków był świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Historia Zamku Królewskiego w Warszawie jest fascynująca.
Skarby Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Każdego roku w Wielki Piątek podczas modlitwy powszechnej prosimy Boga za katechumenów. Mówimy: „Boże, Ty nieustannie ubogacasz Kościół swój nowym potomstwem”. A skoro nieustannie, to również w czasie tegorocznej Paschy. Za chwilę z Jakubem, Violettą, Fioną, Dawidem, Jakubem i Dominikiem narodzimy się na nowo.
Znak „Fos-Zoe”, czyli Światło-Życie ma wiele znaczeń. Jest jednak symbolem pewnego ruchu, który zapoczątkował ks. Franciszek Blachnicki. W tym roku obchodzimy 100-lecie jego urodzin. O tym, w jaki sposób nauczanie tego kapłana wpływa na codzienne życie małżonków, z parą diecezjalną Domowego Kościoła Bożeną i Tomaszem Greberami rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
W uroczystość św. Józefa rozpoczął się Rok Rodziny. O roli rodziny w Kościele rozmawiamy z bp. Jackiem Kicińskim.
To hasło Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszyła z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się adoracja krzyża, przygotowana w ramach comiesięcznych spotkań przez Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.
W Wielkim Poście próbowaliśmy zrozumieć, czym jest liturgia. Od dzisiaj skoncentrujemy się na Eucharystii, by móc lepiej przeżywać ją duchowo.
Spełniły się wieloletnie oczekiwania nie tylko samych muzealników, ale i publiczności zielonogórskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Rok 2020 zapisał się w jego dotychczasowej historii jako ważna data związana z rozbudową, modernizacją i zmianą wizerunku obiektu.
Kalwaria w Grodowcu nie jest może tak znana i tak duża jak ta pod Rokitnem. Jest jednak od niej o wiele starsza. Powstała w XIX wieku i jest najstarszym zachowanym tego typu obiektem w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Archiwum parafialne w teorii i praktyce to najnowsza książka autorstwa ks. dr. hab. Roberta Kufla. Autor krok po kroku wyjaśnia, jak fachowo prowadzić archiwum w parafii.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Kościół
Wiara
Europa
Kościół
Wiadomości
Wiara