Reklama

Grażyna Kołek

Prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu

2013-01-25 16:37

ks. Mariusz Frukacz/tyg. kat. „Niedziela”

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z prezentaacji Orędzia tv.niedziela.pl.


Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbyła się 25 stycznia w studiu TV „Niedziela” w Częstochowie prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zatytułowanego „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. W prezentacji papieskiego dokumentu obok przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski uczestniczyli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Dariusz Cichor OSPPE - definitor generalny Zakonu Paulinów, przewodniczący Komisji ds. Mediów przy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów i ks. Piotr Zaborski - dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

Abp Wacław Depo, w kontekście orędzia Benedykta XVI, przypomniał, że „papież nie boi się odważnie wejść na areopagi, na współczesne agory i wystąpić w debacie publicznej.”- W orędziu papieskim znajdujemy zaproszenie do komunikacji przez Internet, do dialogu, do spotkania, by odczytywać prawdę i tajemnicę osoby- mówił abp Depo.„Prawda i wiara są bramą do spotkania”- kontynuował. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreślił, że „wspólne poszukiwanie prawdy wymaga tego, że logika argumentacji ma być pierwsza, a nie sława czy popularność”. – „Nie możemy trwać w bezczynności”, jak mówił bł. Jan Paweł II. Musimy być obecni w przestrzeni Internetu- zaznaczył abp Depo.

Reklama

- „Papież wybiega bardzo do przodu w kwestii nowoczesności informatycznej i obecności Kościoła w tej przestrzeni- mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś. Zdaniem redaktora naczelnego „Niedzieli”, Benedykt XVI w swoim Orędziu „pokazuje opcję ewangelizacyjną”. - Trzeba zaistnieć w świecie Internetu z przesłaniem ewangelicznym. Trzeba uczestniczyć w sposób odpowiedzialny w sieciach społecznościowych - mówił ks. Skubiś. - Nie ma innej możliwości dla dzieła apostolatu. Chodzi przecież o pokazanie Chrystusa i Ewangelii młodym ludziom – podkreślił ks. Skubiś.

O. Dariusz Cichor OSPPE zwrócił uwagę na to, że „Papież patrzy pozytywnie na rozwój środków społecznego przekazu”.- W orędziu Benedykta XVI odnajdujemy prawdę, że media mają służyć nie tyle prostej informacji, ile komunikacji. Papież zwraca uwagę na coś, co możemy nazwać „kulturą sieci”- mówił o. Cichor. - Środki społecznego przekazu, zwłaszcza Internet, mają służyć człowiekowi integralnie- kontynuował o. Cichor.

Zdaniem ks. Piotra Zaborskiego, Benedykt XVI zwraca uwagę na autentyczność społecznego przekazu i komunikacji.- Warto zauważyć, że młodzi ludzie są już wychowani na Internecie- mówił ks. Zaborski. - Nie wolno też zostawić tego, co tradycyjne. Papież swoje Orędzie kieruje do wszystkich, a zatem również do tych osób, które nie korzystają z Internetu i zdobyczy technologii. Są przecież również ludzie, którzy chcą żyć bez Internetu i chcą pokazać, że bez Internetu da się żyć- kontynuował ks. Zaborski.

Dzień Środków Społecznego Przekazu w większości krajów jest obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty obchodzenia tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września. W tym roku Dzień Środków Społecznego Przekazu przypada 15 września.

Tagi:
męczennicy dialog bezpieczeństwo islam Radomsko

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem