Reklama

Benedykt XVI

Prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu

2013-01-25 16:37

Grażyna Kołek

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z prezentaacji Orędzia tv.niedziela.pl.


Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbyła się 25 stycznia w studiu TV „Niedziela” w Częstochowie prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zatytułowanego „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. W prezentacji papieskiego dokumentu obok przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski uczestniczyli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Dariusz Cichor OSPPE - definitor generalny Zakonu Paulinów, przewodniczący Komisji ds. Mediów przy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów i ks. Piotr Zaborski - dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

Abp Wacław Depo, w kontekście orędzia Benedykta XVI, przypomniał, że „papież nie boi się odważnie wejść na areopagi, na współczesne agory i wystąpić w debacie publicznej.”- W orędziu papieskim znajdujemy zaproszenie do komunikacji przez Internet, do dialogu, do spotkania, by odczytywać prawdę i tajemnicę osoby- mówił abp Depo.„Prawda i wiara są bramą do spotkania”- kontynuował. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreślił, że „wspólne poszukiwanie prawdy wymaga tego, że logika argumentacji ma być pierwsza, a nie sława czy popularność”. – „Nie możemy trwać w bezczynności”, jak mówił bł. Jan Paweł II. Musimy być obecni w przestrzeni Internetu- zaznaczył abp Depo.

Reklama

- „Papież wybiega bardzo do przodu w kwestii nowoczesności informatycznej i obecności Kościoła w tej przestrzeni- mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś. Zdaniem redaktora naczelnego „Niedzieli”, Benedykt XVI w swoim Orędziu „pokazuje opcję ewangelizacyjną”. - Trzeba zaistnieć w świecie Internetu z przesłaniem ewangelicznym. Trzeba uczestniczyć w sposób odpowiedzialny w sieciach społecznościowych - mówił ks. Skubiś. - Nie ma innej możliwości dla dzieła apostolatu. Chodzi przecież o pokazanie Chrystusa i Ewangelii młodym ludziom – podkreślił ks. Skubiś.

O. Dariusz Cichor OSPPE zwrócił uwagę na to, że „Papież patrzy pozytywnie na rozwój środków społecznego przekazu”.- W orędziu Benedykta XVI odnajdujemy prawdę, że media mają służyć nie tyle prostej informacji, ile komunikacji. Papież zwraca uwagę na coś, co możemy nazwać „kulturą sieci”- mówił o. Cichor. - Środki społecznego przekazu, zwłaszcza Internet, mają służyć człowiekowi integralnie- kontynuował o. Cichor.

Zdaniem ks. Piotra Zaborskiego, Benedykt XVI zwraca uwagę na autentyczność społecznego przekazu i komunikacji.- Warto zauważyć, że młodzi ludzie są już wychowani na Internecie- mówił ks. Zaborski. - Nie wolno też zostawić tego, co tradycyjne. Papież swoje Orędzie kieruje do wszystkich, a zatem również do tych osób, które nie korzystają z Internetu i zdobyczy technologii. Są przecież również ludzie, którzy chcą żyć bez Internetu i chcą pokazać, że bez Internetu da się żyć- kontynuował ks. Zaborski.

Dzień Środków Społecznego Przekazu w większości krajów jest obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty obchodzenia tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września. W tym roku Dzień Środków Społecznego Przekazu przypada 15 września.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ku pokrzepieniu ducha i umocnieniu jedności

2019-12-10 10:48

Niedziela sandomierska 50/2019, str. I

Ks. W. Kania

Należy pielęgnować pamięć o praojcach

W Stalowej Woli zostało wykonane Oratorium o Męczennikach Sandomierskich „Dojrzewanie drzewa – witraż wiernością malowany”, przygotowane na jubileusz 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski, natomiast libretto napisał ks. Krzysztof Lechowicz

Więcej ...

Dawid Kubacki znów najlepszy!

2020-01-19 17:10

YouTube

Dawid Kubacki, który w sobotnim konkursie w Titisee-Neustadt zwyciężył, był także faworytem niedzielnych zawodów. Tym razem również nie zawiódł, zajmując znów pierwsze miejsce.

Więcej ...

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...