Reklama

Święto patrona uczelni katolickich

„Ozdoba filozofów i książę teologów”

28 stycznia Kościół wspomina św. Tomasza z Akwinu - patrona uczelni katolickich i wydziałów teologicznych. W to doroczne święto na Papieskim Wydziale Teologicznym Mszy św. koncelebrowanej przez wykładowców wrocławskich uczelni katolickich przewodniczył ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając Eucharystię, bp Ignacy Dec nazwał św. Tomasza z Akwinu „ozdobą filozofów i księciem teologów”, a wszystkim wykładowcom i studentom wrocławskich uczelni katolickich życzył, by zdobywana w nich mądrość wyrastała - jak w przypadku św. Tomasza - ze źródeł przyrodzonych i nadprzyrodzonych.
W homilii ks. dr Radosław Kisiel, charakteryzując działalność i postawę patrona uczelni katolickich, podkreślił, że zarówno w życiu, jak i w swoich dziełach potrafił On pogodzić wiarę i naukę. Był człowiekiem niezwykle pobożnym, niezliczone fakty świadczą o jego pokorze, modlitwie, poświęceniu się bez reszty Bogu. Pogodził też wiarę z rozumem, oddzielając wiedzę od wiary jako dwie różne dziedziny, ale prowadzące do jednej, obiektywnej prawdy. Definicja prawdy tego Świętego brzmi: „Prawda jest zgodnością intelektu i rzeczy”.
Druga część uroczystości odbyła się w auli PWT, gdzie rektor tej uczelni ks. prof. dr hab. Józef Pater powitał serdecznie m.in. metropolitę wrocławskiego, wielkiego kanclerza PWT abp. Mariana Gołębiewskiego, ordynariusza świdnickiego bp. Ignacego Deca oraz wszystkich naukowców i studentów dolnośląskich uczelni katolickich.
Obecność św. Tomasza z Akwinu w kulturze europejskiej podkreśliła jego kanonizacja w Awinionie 18 lipca 1323 r. przez papieża Jana XXII. Z kolei papież Leon XIII pisał w encyklice, że „rozum wyniesiony skrzydłami Tomasza na szczyty ludzkich możliwości wyżej już niemal nie potrafi się wznieść, wiara zaś nie może oczekiwać od rozumu usług liczniejszych i cenniejszych niż te, które jej oddał św. Tomasz”. Słowa te odzyskały swoją świeżość i rację w encyklice Fides et ratio Jana Pawła II, papieża i filozofa, który tak rozpoczyna ten dokument: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Można się domyślać, że to skojarzenie ze skrzydłami nie jest przypadkowe, bo w tej encyklice znajdują się rozważania zatytułowane Nieprzemijająca nowość myśli św. Tomasza. Zawarł w nich Ojciec Święty słowa, które potwierdzają w pełni aktualność Tomaszowej filozofii: „Słusznie zatem można go (św. Tomasza) nazwać apostołem prawdy. Właśnie dlatego, że zmierzał ku prawdzie bez wahania, potrafił w swoim realizmie uznać jej obiektywność. Jego filozofia jest rzeczywiście filozofią bytu, nie zaś filozofią prostego zjawiska”. - Tym bardziej trzeba nam sięgać do św. Tomasza, im bardziej współczesna filozofia jest filozofią prostego zjawiska lub odczytywaniem tylko znaków czy sensów, a nie bytów - mówił ks. dr Janusz Czarny z PWT.
Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie przez Księdza Arcybiskupa nominacji profesorskich: s. prof. dr hab. Ewie Józefie Jezierskiej OSU i ks. prof. dr. hab. Andrzejowi Siemieniewskiemu oraz habilitacji doktorskiej - ks. dr. Mariuszowi Rosikowi. Dwie osoby otrzymały również dyplomy doktorskie, kilkanaście - nagrody książkowe i stypendia naukowe. Miło nam, że wśród wyróżnionych tymi ostatnimi znalazł się również współpracownik „Niedzieli na Dolnym Śląsku” kleryk Adrian Kosendiak.
W okolicznościowej alokucji abp Marian Gołębiewski, składając życzenia wszystkim naukowcom i studentom, szczególnie tym wyróżnionym tytułami, nagrodami i stypendiami, apelował „byśmy nie lekceważyli filozofii bytu, bo bez tego nie będzie prawdziwej filozofii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024