Reklama

Najnowszy Biuletyn Misyjny Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Czasopismo Referatu Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuletyn Misyjny jest czasopismem redagowanym przez ks. Franciszka Jabłońskiego - diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych, Grzegorza Gereluka - opiekuna Szkolnego Ogniska Misyjnego w Dąbrowie Biskupiej, Ewę Zachwieję - opiekunkę Szkolnego Ogniska Misyjnego w Szkole Podstawowej nr 9 w Gnieźnie, Teresę Stańczyk - opiekunkę Szkolnego Ogniska Misyjnego w Laskownicy, Elżbietę Wojtynek - opiekunkę Szkolnego Ogniska Misyjnego w Łabiszynie.

Czasopismo podzielone jest na rozdziały, w których zapoznajemy się z następującymi tematami: misyjna natura Kościoła, katechezy i nabożeństwa misyjne, Świętowojciechowa Rodzina Misyjna, animacja misyjna w archidiecezji, o misjach w prasie katolickiej, ogniska misyjne w archidiecezji, listy misjonarzy oraz misyjne formy teatralne. W pierwszym rozdziale ks. Roman Sławeński przedstawia misyjność kapłanów i duszpasterstwo na rzecz misji, a o. Stefan Giudici, misjonarz komboniamin, rolę animatora misyjnego. W "Pro memoria" na 304. Konferencję Plenarną Episkopatu Polski, bp Wojciech Ziemba, przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu, z radością informuje, że Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do godności biskupiej polskich kapłanów pracujących aktualnie lub w przeszłości na misjach. Szczegółowo przedstawiono statystykę wykazu ofiarności poszczególnych diecezji w Polsce na Krajowy Fundusz Misyjny i niezrealizowane prośby polskich misjonarzy w latach 1997-2000.

Delegat ds. Misjonarzy i Sekretarz Komisji Misyjnej - ks. Andrzej Halemba ukazał sytuację Kościoła w Lombii. Bp Benedict To Varpin z diecezji Madang (Papua Nowa Gwinea) w liście z 1999 r. przedstawił niezrealizowaną prośbę o polskich misjonarzy w latach 1997-2000, a Anna Knysok pismo do abp. Tadeusza Gocławskiego, metropolity gdańskiego w sprawie leczenia misjonarzy.

W dalszej części pisma znajdują się katechezy i nabożeństwa misyjne, przygotowane przez s. Marię Michalską, Ewę Kubicką, s. Lidię Mierzwę, Hannę Sołtysiak, kl. Tomasza Walczaka. Znajdujemy również kącik animatora misyjnego, czytamy o ewangelizacji Pigmejów Baka w Kamerunie, opracowane przez ks. Mariusza Misiorowskiego. Ks. Franciszek Jabłoński opisuje wydarzenia z wręczenia Milenijnych Krzyży Misyjnych w Gnieźnie, podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha oraz wykaz misjonarzy udających się do krajów misyjnych. W rubryce Listy do Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej, Siostry Służebniczki Maryi z Szubina, kierują swe słowa do referenta misyjnego - ks. Franciszka Jabłońskiego. Podane są również adresy misjonarzy i kapłanów pomagających w duszpasterstwie za granicą.

Animatorka misyjna, Elżbieta Wojtynek, przygotowała sprawozdanie z III Diecezjalnej Szkoły Animatora Misyjnego w Gnieźnie u sióstr pallotynek (31 marca - 2 kwietnia br.).

Ks. Franciszek Jabłoński wspomina śp. ks. Stefana Fiutaka. Pisze o jego pracy naukowej i pracy na rzecz misji, kiedy był dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych i współpracy ze Zgromadzeniem Słowa Bożego ( werbistami).

Dalej czytamy o spotkaniach rodziców, (7 grudnia 1999 r.), Jubileuszowej Pielgrzymce do Ziemi Świętej (15-23 marca br.) .

Ks. Mirosław Kiwka wspomina Wrocławskie Spotkanie Misyjne ( 5 maja br.). Animatorzy misyjni archidiecezji gnieźnieńskiej szeroko w swych sprawozdaniach opisują działalność szkolnych ognisk misyjnych. W rozdziale Listy Misjonarzy można przeczytać o pracy misjonarzy z naszej diecezji.

W Misyjnych Formach Teatralnych Elżbieta Wojtynek przedstawiła propozycję scenariusza do przedstawienia pt. Zguba.

Biuletyn Misyjny jest kwartalnikiem, pomocnym w szukaniu wiadomości o tematyce misyjnej i sposobach, w jakich świeccy mogą włączyć się do rozkrzewiania Papieskich Dzieł Misyjnych, środowisku, w którym mieszkają, czy przebywają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli