Reklama

Pogoda dla Krzyża

Czego potrzeba, aby z ziemi wyrósł krzyż? Około 40 m sześciennych żwiru, 9 ton cementu, dziury w ziemi wielkości pokoju powierzchni 6 m kwadratowych, 9 ton stali, 20 tonowego dźwigu, wielu ciężarówek i ogromnego wysiłku ludzi. Jednym słowem - by z ziemi wyrósł krzyż potrzeba… wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wizycie Ojca Świętego w naszej diecezji w 1995 r. pozostały dwa krzyże - jeden na Kaplicówce w Skoczowie, drugi na Małym Grojcu w Żywcu. Wszystkim miały przypominać o tym, niewątpliwie historycznym i ważnym dla całej Polski, spotkaniu z Papieżem.
Ale dopiero Wielki Jubileusz 2000 r. sprawił, że z beskidzkiej ziemi wyrastać zaczęły monumentalne krzyże, często stawiane na szczytach czy wzniesieniach górujących nad okolicą. „Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa domagał się wielkich dzieł - zarówno duchowych, jak i materialnych. Należało uczynić wszystko, by tym dziedzictwem XX wieku, które przekażemy trzeciemu tysiącleciu, nie były tylko ślady wojen, krematoria i obozowe baraki Oświęcimia, czy groby Katania. Nadchodzącym czasom chcieliśmy zostawić znak miłości i zwycięstwa - Chrystusowy Krzyż” - napisał ks. Edward Ćmiel, inicjator budowy krzyża na Będoszce.
Dziś, gdy owe symbole nowego milenium zagościły na dobre w naszym beskidzkim krajobrazie, potrzeba wiary również po to, by z ziemi wyrosły krzyż nie pozostał jedynie stalową konstrukcją. Pogoda dla Krzyża potrzebna jest nie tylko na beskidzkiej ziemi, ale również w sercu…

Krzyż na Hrobaczej Łące

Wzniesiony na miejscu dawnej wierzy triangulacyjnej na wysokości 828 m n. p. m. W nocy oświetlony, widoczny jest z wielu szczytów beskidzkich. Poświęcony w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzyż na Trzech Lipkach

Wybudowany w 2002 r. przez mieszkańców miasta Bielsko-Biała. Upamiętnia początek nowego milenium i dziesięciolecie istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Stanął w miejsce starego krzyża, mającego przypominać walki toczone w 1654 r. ze Szwedami. W czasie II wojny światowej stary krzyż przeniesiono na cmentarz w Starym Bielsku.

Krzyż w Starej Wsi

Liczy on sobie 31,5 metra wysokości i waży 8 ton. Został wzniesiony z okazji przełomu wieków oraz dlatego, że tamtejsza parafia nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Na miejsce lokalizacji wybrano najwyższy punkt Starej Wsi, zwany Białą Gliną. Dzięki oświetleniu zobaczyć go można nawet w nocy z odległości kilkunastu kilometrów.

Reklama

Krzyż na Matysce

Wzniesiony na wzgórzu o wysokości 500 m n. p. m. w Radziechowach. Wraz z kamiennym cokołem ma około 30 m wysokości, wykonany jest ze stalowej rury o średnicy 90 cm pokrytej ocynkowaną blachą Teraz, w otoczeniu krzyża powstaje droga krzyżowa nazwana „Golgotą Beskidów”.

Krzyż na Będoszce

Postawiony w urokliwym i malowniczym szczycie Będoszki Wielkiej (1144 m. n. p. m.), okolony przepiękną panoramą pasma Beskidu śląskiego i skalistych grani Małej Fatry. Wysoki na 24 metry, waży 9 ton. Niedaleko znajduje się Przegibek - najdalej wysunięta i najwyżej położona miejscowość naszej diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst