Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

„Exigua est virtus praestare silentia rebus; at contra gravis est culpa tacenda loqui”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Lidia Dudkiewicz: - Czy nie przeholował Owidiusz w pierwszym członie tego aforyzmu, pobłażliwie oceniając dochowywanie tajemnicy? Są przecież takie okoliczności, kiedy milczenie jest nie tylko złotem, ale i dyktowanym przez dobrze uformowane sumienie obowiązkiem!

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Odnośnie do posługi sakramentalnej, do spowiedzi, obowiązuje kapłanów (w szczególnym przypadku - tłumacza) „zachowanie absolutnej tajemnicy odnośnie do grzechów wyznawanych przez penitentów... Tajemnica ta nie dopuszcza żadnych wyjątków” (KKK 1467). Analogiczna tajemnica obowiązuje przełożonych zakonnych, prawników, ale też uczestników tajemnic wojskowych - zgodnie z dobrze uformowanym sumieniem.

- Jak należy oceniać znaną maksymę, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?

- Z jednej strony należy pamiętać o Jezusowym pouczeniu, że „z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu” (Mt 12, 36), a z drugiej strony - ludzie powinni pamiętać o powinności nauczania, ewangelizacji, upominania, dawania świadectwa. Zwróćmy też uwagę na fakt, że w godzinie swej męki Jezus milczał nie tylko wobec Heroda.
Skoro już mowa o wartości milczenia, o ascetycznej ciszy, chciejmy zwłaszcza dostosować się do tak rzadko stosowanego zalecenia liturgicznego, by „w odpowiednim czasie zachować także pełne czci milczenie” (KL 30). Od dawien dawna asceci różnych religii i przywódcy różnych filozofii życiem i nauczaniem głosili walory uduchowionego milczenia. Szkoda, że za naszych czasów zbyt mało jest takich ascetów jak trapiści, kameduli, autentyczni pustelnicy, miłujący kontemplacyjne umiłowanie Boga i świętej ciszy.
Ten właśnie rodzaj powołania klauzurowego pochwala nie tylko Ojciec Święty w swej adhortacji Vita consecrata, gdzie stawia za wzór Kościoła-Oblubienicy życie mniszek klauzurowych. „Wybierając zamkniętą przestrzeń jako środowisko życia, mniszki klauzurowe mają udział w całkowitym wyniszczeniu się Chrystusa poprzez radykalne ubóstwo”, ale też poprzez zaakceptowanie mistycznej ciszy. Te „mniszki ofiarowują się wraz z Jezusem za zbawienie świata... Klauzura symbolizuje zatem tę «izdebkę» ludzkiego serca, w której każdy powinien trwać w jedności z Panem. (Takie) życie kontemplacyjne okazuje się niezwykle skutecznym narzędziem apostolskim i misyjnym” (VC 59).
Czyż nie jest to naśladowanie Jezusa Chrystusa, który na pustyni „przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy” na modlitwie?

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Ogórek: Nigdy nie przestałam wierzyć

2025-01-07 11:21

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 30-31

Archiwum prywatne/ Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek nie ukrywa, że to, co w życiu osiągnęła, zawdzięcza swojej ciężkiej pracy, wytrwałości i wierze. I chociaż miewała w życiu bardzo trudne chwile, zawsze wierzyła, że są one „po coś”, że na pewno „Ktoś” nad nią czuwa i nie zostawi jej samej.

Więcej ...

Wielka Nowenna za chorych i cierpiących w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii

2025-01-10 16:49
Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Ks. Jan M. Rokosz MIC

Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii – tu powstało nowe sanktuarium diecezjalne Mazowsza

Od 2 do 10 lutego 2025 roku w Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii odbędzie się Wielka Nowenna za chorych i cierpiących. 11 lutego, w Światowym Dniu Chorych, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., podczas której będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Więcej ...

Barbarzyństwo obok wiary. Czy arcybiskup Gądecki ma rację?

2025-01-11 19:03

Red

Jednym tchem przeczytałam książkową nowość pt. „O życiu, powołaniu, wierze i Kościele” stanowiącą wywiady z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przeprowadzone przez ks. prof. Leszka Gęsiaka. Mocno zapadło mi w pamięć stwierdzenie wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, że największym problemem współczesności jest „kultura odarta z odniesienia do Boga”, która w dodatku szybko się rozprzestrzenia i pozbawia nas duchowego dziedzictwa i bogactwa. „Ślepe włączenie się w ten nurt rodzi wielkie wynaturzenia i buduje taki model Polski, który ostateczne zniszczy naszą przyszłość, ponieważ stworzenie bez Stwórcy zanika”. Mocne to słowa, smutna konstatacja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Niebo Ojca Pio

Wiara

Niebo Ojca Pio

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Wiara

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?