Reklama

Spotkanie pokoleń

Niedziela przemyska 43/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste spotkanie pokoleń miało miejsce w Łańcucie w II Liceum Ogólnokształcącym 22 września 2001 r. Była to 100. rocznica Szkoły Sióstr Boromeuszek i II Liceum Ogólnokształcącego.

W tym dniu, już od rana, w okolicy ul. Grunwaldzkiej robiło się ludno i gwarno. Pojawiały się nowe twarze. Dla Łańcuta to nic dziwnego, bowiem miasto często widzi licznych gości, ale dla przybyszów było to coś nadzwyczajnego. Grupy i grupki ściągały najpierw do budynku II Liceum Ogólnokształcącego. Na korytarzach robiło się coraz ciaśniej. Wszyscy chcieli zgłosić swoją obecność. Napis informował: " Akredytacja Uczestników Zjazdu". Tam wręczano identyfikatory.

Młodzież dyżurująca w szkole przy stolikach dokonywała wpisu. I tak: rocznik 1957... 1964... 1975... 1990... i do ostatnich lat. Identyfikatory ułatwiały odszukiwanie się. Ożywione rozmowy, radość, zachwyt, zdziwienie - to pierwsze reakcje na spotkaniu pokoleń.

Potem trzeba było się skupić, bo rozpoczynał się najważniejszy punkt programu: Msza św. Powoli płynęły grupy ludzi do dostojnej Fary, znanej i tak często w przeszłości odwiedzanej przez uczniów. Łańcucka Pani - Najlepsza Matka, z miłością czekała na swoje dzieci.

Zapaliły się światła, wyszła procesja kapłanów. W środku Dostojny Celebrans bp Adam Szal. Słychać szepty miejscowych ludzi: " To nasz Rodak, my Go znamy". Przed ołtarzem wspaniały zespół "Amare" z mgr Lucyną Kozioł - znany i "stary", choć rekrutujący się z bardzo młodych artystów. Zanim rozpoczęła się Msza św. zespół wykonał kilka utworów.

Na początku Mszy św. nastąpiły serdeczne powitania Księdza Biskupa i Gości, również Sióstr Boromeuszek. Słowa powitania wygłosił gospodarz uroczystości dyrektor II Liceum mgr Karol Pelc, potem proboszcz i dziekan ks. Władysław Kenar.

W czasie Mszy św. okolicznościową homilię wygłosił bp Adam Szal. Skupił on uczestników na słowach Ewangelii - przypowieści o "talentach". Powiedział, że gromadzimy się, aby wyrazić Bogu wdzięczność za 100 lat szkoły, gdzie uczący się mogli rozwijać swoje "talenty"; zdobywać mądrość, docierać do prawdy, przygotowywać się do życia. Jubileusz to także okazja, by wspomnieć o tych, którzy przeszli przez tę szkołę, którzy zasiali w niej wiele dobra. Patrząc wstecz i na teraźniejszość - mówił Dostojny Kaznodzieja - stawiamy sobie dużo pytań, czy wykorzystaliśmy nasze "talenty"? Nie będziemy jednak roztrząsać, czy życie nasze było na plus czy na minus. Będziemy patrzeć w przyszłość. Chrystus domaga się, byśmy pomnażali dary. I tu Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na sprawę wychowania. Powiedział: "Sprawa wychowania, to nie tylko sprawa pieniędzy. To sprawa serca, ducha". Następnie wyjaśnił, co to są owe ewangeliczne talenty. To dar życia, dary nadprzyrodzone, jak wiara. To również czas. Na koniec Ksiądz Biskup nawiązał do słów ewangelicznych, a wskazanych nam przez Jana Pawła II jako przesłanie na obecny rok: "wypłyń na głębię". Mamy wypływać na głębię wiary i miłości.

Podczas Mszy św. wystąpił Chór z Łańcuta pod dyrekcją organisty mgr. Jana Szydło. Po Komunii św., w czasie dziękczynienia popłynęło cudowne Ave Maria, w wykonaniu absolwentki II LO - Sylwii ( Karp) Wojnar. Ludzie w tym momencie zastygli w kontemplacji.

W tym liturgicznym dziękczynieniu nie zapomniano o tych, którzy odeszli do wieczności; o profesorach, uczniach, pracownikach szkoły. Delegacja uczniów w procesji udała się na zewnątrz kościoła pod krzyż, gdzie złożyła kwiaty i znicze.

Druga część uroczystości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury. Była obawa, że goście nie pomieszczą się. Dostawiane krzesła uratowały sytuację. Gaudeamus igitur - w wykonaniu młodzieży pod kierunkiem Sylwii Wojnar otworzyło część artystyczną. Potem śpiew i recytacje - to powitania w wykonaniu młodzieży i w ich stylu. Natomiast oficjalnie i uroczyście powitała gości Stanisława Lis, profesor z II LO. Uczyniła to bardzo serdecznie i ciepło.

Następnie dyrektor LO mgr Karol Pelc przedstawił historię szkoły. Były jeszcze wystąpienia solistki Sylwii, zespołu "Amare" oraz gratulacje i życzenia Starosty i Burmistrza. Wystąpiła również Przełożona Generalna Sióstr Boromeuszek, hrabina Potocka i inni goście. Część artystyczną zakończył zespół muzyczny "Braci Magoniów", wykonując wiele utworów dedykowanych gościom.

W dalszej części programu spotkania pokoleń był obiad i inne imprezy: spotkania klasowe absolwentów, dzielenie się wspomnieniami, rozmowy, część rozrywkowa.

Jubileuszowe świętowania zwykle pozostawiają dużo miłych i głębokich przeżyć. Przywołują chwile drogie, zatrzymują na wydarzeniach, które stają się na moment teraźniejszością. Tęsknota za tamtymi latami często dodaje nowych sił i zapala do dalszych działań. Odżywają przyjaźnie, następuje wymiana doświadczeń i rodzi się pragnienie ponownego spotkania się.

Zatem warto "zatrzymać się na chwilę i zobaczyć po co się żyje" - jak głosi znana piosenka. Warto wracać do przeszłości, by tworzyć lepszą przyszłość. Dobrych dni, szczęśliwych lat, bogatych owoców pracy edukacyjnej i wychowawczej oraz Bożego błogosławieństwa - Dyrekcji, Gronu Nauczycielskiemu, Pracownikom i Młodzieży II Liceum Ogólnokształcącemu w Łańcucie, w 100. rocznicę istnienia tej placówki, życzyli wszyscy Uczestnicy Zjazdu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Więcej ...

Nadzieja wyrosła w sercach

2024-05-12 15:10

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto