Podczas Dnia odbyło się spotkanie naukowców i dziennikarzy w ramach projektu Rzecznicy Nauki. Projekt nazywany żartobliwie randką z naukowcem został zainicjowany w 2014 r. przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez trzy lata spotkania odbywały się w Warszawie, obecnie są organizowane na uczelniach w całym kraju. Każde spotkanie służy prezentacji nowych technologii i wynalazków, a jego celem jest zainteresowanie dziennikarzy nauką, a jednocześnie przekonanie naukowców, że możliwe jest zainteresowanie nauką szerszego grona odbiorców, o ile ta prezentacja jest przygotowana w sposób zrozumiały i atrakcyjny.
Idea warta jest upowszechnienia, ponieważ spotkanie na UJD przekonało dziennikarzy, że na uczelni prowadzone są badania w ważnych obszarach. Swoje projekty badawcze zaprezentowali m.in. : dr hab. Barbara Morzyk-Ociepa, chemik, która pracuje nad nowym związkiem kobaltu, który może być stosowany do ochrony roślin i żywności przed pleśnią oraz do produkcji leków przeciwgrzybicznych, mgr Monika Lewańska, która pracuje nad wykorzystaniem nanocząsteczek w terapii chorób nowotworowych, dr hab. inż. Wojciech Ciesielski oraz mgr Damian Kulawik – którzy zbudowali prototyp nowych baterii; mgr inż. Karolina Grabowska, której projekt zatytułowany jest "Ekologiczna chłodziarka – prototyp złoża adsorbcyjnego", dr inż. Tomasz Dembiczak, który wspólnie ze studentami kierunku Inżynierii Bezpieczeństwa opracował projekt ergonomicznej konstrukcji obudowy telefonu komórkowego z przeznaczeniem dla osób niewidomych i niedowidzących; mgr dr Renata Barczyńska-Felusiak, która pracuje nad nowymi preparatami o własnościach prebiotycznych oraz dr Piotr Rychter, który przedstawił nowy środek do oznaczania opakowań z polimerów biodegradowalnych, który ułatwia segregowanie zużytych opakowań.
Innowacyjne technologie i wynalazki autorstwa pracowników UJD prezentowane były również podczas sesji, na które zaproszono przedstawicieli przemysłu, po to by poszerzać przestrzeń współpracy nauki i biznesu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu