Reklama

Nasza szara rzeczywistość

W jeżdżając do każdego większego miasta w Polsce napotykamy na żółtą tabliczkę, która informuje nas, że nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czuwają fotoradary. Ile ich jest w konkretnym mieście, nie wiadomo. Przy głównych trasach postawiono specjalne słupy służące do instalowania na nich miernika prędkości wraz z aparatem fotograficznym. Czy ten pomysł spowodował, że kierowcy jeżdżą bezpieczniej, wolniej, uważniej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fotoradary nie zastąpią policji

Ul. Wojska Polskiego w Łomży. Nieopodal kościoła pw. św. Brunona znajduje się maszt fotoradarowy. Obserwuję kilka minut zachowania kierowców przejeżdżających tą ulicą. Prawie nikt nie reaguje. Nie ma wątpliwości, że potężne tiry przekraczają w tym miejscu prędkość i to kilkakrotnie. Tak samo czynią samochody osobowe. Czekający na przejściach dla pieszych ludzie irytują się, kiedy przez dłuższy czas nie mogą przejść przez ulicę. Muszą czekać na jakiegoś uprzejmego kierowcę, który grzecznie zatrzyma się przed przejściem. Ale tych, niestety, coraz mniej.
Obserwuję inne miejsce, gdzie potencjalnie mógłby znajdować się fotoradar. To ul. Zawadzka. I tu nikt nie zdaje sobie sprawy, że może być sfotografowany, a następnie ukarany za przekroczenie prędkości. Zaczynam zastanawiać się czy był sens budowy takich fotoradarowych masztów? O ile na początku ich istnienie wzbudzało respekt, o tyle obecnie są absolutnie ignorowane. Zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość: kierowcy zwalniają przed samym miejscem pomiaru prędkości, by tuż za nim rozpędzić pojazd do bardzo dużych prędkości.

Przejścia dla pieszych nie dla pieszych

W Ostrołęce obserwowałem jedną z wielu tzw. „zebr”. Policjanci mówią, że tu absolutne pierwszeństwo mają piesi. Aby wzmóc czujność i uwagę kierowców od kilku lat to miejsce malowane jest na czerwono. Takie przejścia spotykamy głównie w okolicach szkół, przedszkoli, urzędów państwowych. Bezpieczeństwo „na pasach” ma jeszcze podnieść zainstalowany nad przejściami żółty sygnalizator. Ale i on nie wzbudza większego respektu u rozpędzonych kierowców. Rocznie kilkadziesiąt ludzi (dzieci) ginie na takich przejściach dla pieszych, ale śmiertelne ofiary brawury również nie przemawiają do rozsądku kierujących pojazdami. Zbyt szybka jazda, jazda po spożyciu alkoholu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, to główne przyczyny śmiertelnych wypadków w takich właśnie miejscach.
W Wyszkowie, nieopodal przejścia dla pieszych, wybudowano tzw. „garb jezdny”. Celem tego utrudnienia jest spowodowanie wyhamowania pojazdu. I tu jednak wielu kierowców daje sobie znakomicie radę: omija garb wjeżdżając na chodnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sygnalizacja świetlna

Sygnalizacja świetlna działająca na skrzyżowaniach ma na celu utrzymanie płynności ruchu. Życie użytkowników dróg stałoby się bardzo uciążliwe, bez dobrze działającej sygnalizacji. Mogliśmy tego doświadczyć, gdy była zamknięta droga na Zambrów, a cały ruch odbywał się przez skrzyżowanie Zawadzka - Sikorskiego.
Niestety, i sygnalizacja ma poważne mankamenty, a głównym jest zbyt krótki czas trwania żółtego światła. Zielone światło upoważnia do przejazdu przez skrzyżowanie, żółte już nie. Co zrobić, kiedy mamy zielone światło, za chwile jest żółte i niemal natychmiast czerwone? Pozostaje nam tylko tłumaczenie się policjantowi, który nas zatrzymuje. Sprawdziłem: czas palenia się żółtego światła sygnalizacyjnego trwa... sekundę! Jak rozwiązać tę sprawę, bo trzeba ją rozwiązać, nie można przecież płacić wiecznie mandatów za bezmyślne ustawienie świateł.

Kultura na drodze!

Pewnie wszystko byłoby inaczej na naszych drogach, gdybyśmy jeszcze chociaż trochę zadbali o kulturę jazdy, no i kulturę języka. Z tym drugim jest tragicznie. Każdego dnia jesteśmy świadkami lawiny wulgarnych słów wyrzucanych przez kierowców. A irytuje ich wszystko: deszcz, dzień tygodnia, wolno przechodząca przez ulicę babcia, drugi kierowca. A może warto, by w program nauki jazdy znalazła sie także kultura bycia za kierownicą? kulturę?

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst