Reklama

Gorlicka Golgota

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedna jest tylko prawdziwa Golgota. Na jej wzór urządza człowiek w najrozmaitszych miejscach świata Kalwarie lub Golgoty - miejsca rozważania Męki Zbawiciela. Najbardziej znane w naszym rejonie Polski to Kalwarie: Zebrzydowska i Pacławska. W Beskidzie Niskim, tuż za granicami Gorlic, w Ropicy Polskiej powstaje na szczycie wzgórza zwanego Magdaleną nowe sanktuarium Męki Pańskiej. Po I wojnie światowej wydobywano tu kamień, by odbudować zniszczone doszczętnie działaniami wojennymi Gorlice.
Wzgórze wznosi się ok. 80 m nad poziomem miasta. Rozpościera się stąd piękny widok nie tylko na miasto, ale dalekie okolice Beskidu Niskiego. Tradycja ludowa podaje, że kiedyś na tym wzgórzu znajdowało się miasteczko i kościół.
Wielkim pragnieniem dawnych i obecnych właścicieli tego wzgórza było, by kiedyś stanęła tu przynajmniej kapliczka. Jednak nie mogli sobie pozwolić na taki wydatek. Częściowo spełniło się to marzenie, gdy w 1971 r. parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, na pamiątkę zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po diecezji tarnowskiej, do której wówczas należały Gorlice, postawiła tu pamiątkowy krzyż (jeszcze wówczas kopia Jasnogórskiego Obrazu była uwięziona przez władze komunistyczne na Jasnej Górze i symbolem obecności Królowej Polski w nawiedzanych parafiach była świeca i puste ramy). W tych uroczystościach brał udział ówczesny kardynał krakowski Karol Wojtyła. Krzyż i otoczenie właściciele działki utrzymywali w nadzwyczajnym poszanowaniu.
W 1994 r. w Wielki Czwartek po raz pierwszy z kaplicy parafialnej św. Andrzeja Boboli w Gorlicach wyruszyła Droga Krzyżowa. Zatrzymywaliśmy się po drodze, rozważając cierpienia naszego Zbawiciela. Odtąd corocznie w tym dniu odprawialiśmy Drogę Krzyżową, drugą zaś we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej 15 września.
Zamiarem proboszcza parafii było wybudowanie na wzgórzu kaplicy Grobu Pańskiego. Natomiast poszczególne stacje drogi krzyżowej miały się znaleźć na terenie posesji przy ulicy prowadzącej na wzgórze. Jednak duży ruch na drodze oraz odległość od kościoła sprawiły, że stacje umieszczono na samym wzgórzu. Mieszkańcy bardzo chętnie pozwolili zbudować kilka stacji na swoim terenie, dzięki czemu wszystkie znajdują się na samym szczycie, co umożliwia wiernym większe skupienie.
Odlewy z brązu I i II stacji zostały umieszczone na kamiennej małej baszcie, która nawiązuje do tradycji głoszącej, że kiedyś był tutaj zameczek.
III stacja umieszczona jest w bramie, która symbolizuje nie tylko wyprowadzenie Pana Jezusa poza mury Jerozolimy, ale jednocześnie wprowadza na teren Golgoty. Kolejne stacje, z odlewami z mosiądzu autorstwa Michała Wachowskiego, są umieszczone we fragmentach kamiennego muru i w bramie, znacznie większej niż pierwsza. Ostatnia stacja znalazła swe miejsce na murze kaplicy Grobu Pańskiego. Wszystkie stacje, jak również i kaplica, wykonane są z łamanego kamienia, co nadaje temu zakątkowi wyjątkowy charakter.
Kilka metrów nad poziomem kaplicy na 12-metrowym cokole stanęła 4-metrowa figura Chrystusa Zmartwychwstałego, przypominająca, że Golgota to nie przegrana Chrystusa, lecz Jego zwycięstwo. Przy figurze wybudowano kaplicę Grobu Pańskiego, która czeka jeszcze na wyposażenie wnętrza i malowanie.
Na Golgocie, w baszcie, znalazła także swe miejsce figura Chrystusa Frasobliwego. Oddzielna, gotowa grota czeka na Pietę, która obecnie zdobi wejście kościoła św. Andrzeja Boboli. Na wykonanej w połowie wzgórza drodze znalazła się grota, w której umieszczona zostanie figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu i pocieszającego Go anioła.
Golgota jest widoczna z daleka. Do udziału w Drodze Krzyżowej zapraszamy w Wielki Czwartek oraz 15 września o godz. 20.00.

Ks. Andrzej Mucha - proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami chamami

2024-05-31 11:44

Episkopat News

- Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami ‒ powiedział abp Adrian Galbas do nowych administratorów parafii. Metropolita katowicki wręczył dekrety 18. księżom, którzy obejmują w wakacje parafie archidiecezji katowickiej. Swoją posługę rozpoczną 28 lipca 2024 r.

Więcej ...

Archidiecezja katowicka: Nowi administratorzy i proboszczowie

2024-05-31 11:48

Karol Porwich/Niedziela

W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny abp Adrian Galbas wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom. Zwracając się do nich zwrócił uwagę na motywacje Maryi, która wyruszyła w drogę do Elżbiety.

Więcej ...

Watykan: we wrześniu papieska adhortacja o Najświętszym Sercu Jezusowym

2024-06-01 09:30

Grażyna Kołek

We wrześniu ukaże się przygotowana przez papieża Franciszka adhortacja apostolska o Najświętszym Sercu Jezusowym - poinformowała powołując się na informacje przekazane przez przewodniczącego episkopatu Hiszpanii, abp Luis Argüello García agencja I-Media. Wraz z wiceprzewodniczącym , kardynałem José Cobo, oraz sekretarzem generalnym biskupem Francisco César García Magán został on przyjęty przez Ojca Świętego 31 maja na audiencji prywatnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz