Reklama

Wczesna Komunia Święta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraca temat wieku, w którym należy dopuszczać dzieci do Pierwszej Komunii św. Konferencja Episkopatu Polski w Podstawie programowej nauczania religii w 1971 r. ustaliła czas przyjęcia I Komunii Świętej na II klasę szkoły podstawowej.
Ostatnio w diecezji opolskiej zapadła decyzja o późniejszej Pierwszej Komunii. Nie ma za to oficjalnej wypowiedzi biskupów w sprawie wczesnej I Komunii Świętej. Praktykowana jest ona jednak w poszczególnych parafiach i diecezjach w Polsce.
Gorącym zwolennikiem wczesnej Komunii Świętej był papież Pius X. Uzasadniając obniżenie wieku, mówił: „Będziemy mieli świętych pośród dzieci”. Ojciec Święty Jan Paweł II, dodał do wypowiedzi swojego poprzednika: „I rzeczywiście, mieliśmy takich świętych. Dzisiaj możemy dodać: Będziemy mieli apostołów pośród dzieci”.
Także w książce Wstańcie, chodźmy Papież chwali praktykę wczesnej Komunii Świętej: „Duszpasterska decyzja o wczesnej Komunii Świętej warta jest pochwały i przypomnienia. Przyniosła wiele owoców świętości i apostolstwa wśród dzieci, sprzyjając także rozwijaniu się powołań kapłańskich”.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka Wczesna Komunia Święta opracowana przez zespół katechetów. Publikacja jest owocem wieloletnich doświadczeń związanych z przygotowaniem 5-, 6-letnich dzieci do spotkania z Jezusem w Eucharystii. Jak piszą we wstępie, celem niniejszego opracowania jest podzielenie się wiedzą, doświadczeniem i entuzjazmem związanymi z praktyką duszpasterską. Ma ono stać się zachętą dla duszpasterzy i rodziców, by spróbowali w swoich parafiach i rodzinach, nie tylko w ogłoszonym przez Ojca Świętego Roku Eucharystii, pełniej realizować słowa Jezusa: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże”.
Autorzy przedstawiają argumenty duszpasterskie uzasadniające wczesną Komunię Świętą. W osobnym rozdziale zawarta jest specyfika rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz program przygotowania do wczesnej Komunii Świętej.
Książka zawiera także świadectwa osób, które przystąpiły do wczesnej Komunii Świętej. Są tu wypowiedzi dzieci oraz osób dojrzałych wiekiem.
Jak zaznaczają autorzy jest to pierwsze tego typu opracowanie w literaturze teologii pastoralnej, stąd nie ujmuje tematu wyczerpująco.

„Wczesna Komunia Święta; Wprowadzenie dzieci przedszkolnych w sakrament pojednania i Eucharystii”, Wydawnictwo Piotra i Pawła, Apostolicum 2005 r., ss. 160

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce. "Na Mszę przychodziło może pięć osób. Teraz jest nawet tysiąc"

2026-05-24 08:19
W Milejczycach powstanie sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza

Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach

W Milejczycach powstanie sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza

12 czerwca kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach zostanie podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim Vatican News bp Piotr Sawczuk, będzie to miejsce otwarte dla wszystkich — nie tylko katolików, ale każdego człowieka poszukującego Boga, prawdy i nadziei.

Więcej ...

Kontynuacja „Pasji” Gibsona w kinach już za rok. Znamy datę

2026-05-24 13:27
Plakat
filmu Pasja

Materiał prasowy

Plakat filmu Pasja

Lionsgate, we współpracy z Icon Productions Mela Gibsona i Bruce'a Daveya, ogłosiło w czwartek 21 maja, że długo oczekiwany film „The Resurrection of the Christ”­- Zmartwychwstanie Chrystusa trafi do kin w dwóch częściach — część pierwsza ukaże się 6 maja 2027 r., a część druga 25 maja 2028 r.

Więcej ...

Opublikowano pierwszą encyklikę Leona XIV "Magnifica humanitas" [PEŁNA TREŚĆ]

2026-05-25 12:55

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikował dziś pierwszą encyklikę Leona XIV - "Magnifica humanitas". Została ona podpisana 15 maja br. w 135. rocznicę opublikowania pierwszego dokumentu społecznego Kościoła doby nowożytnej - encykliki "Rerum novarum" Leona XIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce.

Kościół

Powstaje nowe sanktuarium w Polsce. "Na Mszę przychodziło...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające mimo milczenia

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie ufające mimo milczenia

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Wiadomości

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Wiadomości

Łask: usunięto wizerunek Matki Bożej z gmachu Urzędu...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Zwyciężczyni Eurowizji Dara:

Wiara

Zwyciężczyni Eurowizji Dara: "Myślę, że Bóg jest...

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego!...

Wiadomości

Służby wkroczyły do domu prezydenta Nawrockiego!...