Reklama

Wiadomości

46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Skala problemów związanych z brakiem trzeźwości jest przerażająca" – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Dziś, 10 lutego, rozpoczyna się 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z tej okazji będą odbywać się różne wydarzenia: bezalkoholowe bale karnawałowe, spotkania modlitewne, czuwania, pielgrzymki trzeźwościowe i dni skupienia. Jak wyjaśnia bp Bronakowski każdy kolejny dzień Tygodnia Modlitw wiąże się z inną intencją. Wierni będą modlić się za rodziny, ojców, osoby ze świata kultury i nauki, sprawujących władzę a także za kapłanów. "Prosimy Boga, aby pobudzał sumienia tych grup do podejmowania troski o trzeźwość" – dodaje hierarcha.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, w związku z Rokiem Wiary, jest rola ojca, jako „świadka wiary i trzeźwości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Widzimy, że trzeba podjąć trud uświadomienia współczesnym mężczyznom, że nie ma piękniejszego powołania, niż bycie ojcem. Nie można osiągnąć większego sukcesu w życiu, niż zbudowanie trwałej i szczęśliwej rodziny, której fundamentem jest wiara i trzeźwość" – zaznacza biskup.

Obecnie uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal 4 miliony piją ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – przypomina bp Bronakowski. Dodaje, że ponad 10 tys. ludzi umiera w Polsce w ciągu roku przez alkohol. Ponadto, choć wiele rodzin doświadcza skutków kryzysu gospodarczego a rodzinom coraz częściej brakuje na podstawowe produkty spożywcze, to jednak stale obserwuje się wzrost spożycia alkoholu.

W rozmowie z KAI bp Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary i wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. "Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego" – zaznacza przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Reklama

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to obok miesiąca abstynencji jedno z najważniejszych działań podejmowanych przez Apostolstwo Trzeźwości w Polsce. Przesłanie Tygodnia, zaznacza bp Bronakowski, jest jasne: wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, wierni modlą się o łaskę trzeźwości dla bliźnich. Drugi cel ma charakter profilaktyczny. "Zaczynamy w ostatnią niedzielę okresu zwykłego, jeszcze w czasie karnawału, aby powiedzieć wyraźnie: chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach, także podczas karnawałowej zabawy" – informuje hierarcha. Trzecim celem Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości informuje, że w ub. roku Polacy wydali na alkohol niemal 30 mld zł, „a zatem więcej niż wyniosły inwestycje na nowe drogi. Za tymi miliardami złotych kryją się nieprzeliczalne na żadne pieniądze dramaty konkretnych osób i całych rodzin”.

Pytany o nadzieje związane z tegorocznym Tygodniem bp Bronakowski powiedział KAI, iż chciałby, aby jak najwięcej osób "przejrzało na oczy" i aby ludzie uświadomili sobie, jak ogromne straty ponoszą polskie rodziny i polski naród przez brak trzeźwości. "Aby powoli zaczęły się zmieniać szkodliwe nawyki społeczne, aby rządzący przestali być adwokatami interesów przemysłu alkoholowego, ale zaczęli promować prawo sprzyjające ochronie trzeźwości" – podkreślił hierarcha.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-02-10 12:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życie najlepiej smakuje na trzeźwo

Rozpoczął się sierpień, obchodzony przez Kościół jako miesiąc trzeźwości. Inicjatywa trwa od 1984 r., kiedy po raz pierwszy Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała, aby sierpień stał się miesiącem trzeźwości narodu.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...