Reklama

Ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Szczecińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1 lutego 2005 r. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego ma kolejnego profesora zwyczajnego. Jest nim ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki, który nominację - podpisaną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu - odebrał na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego 25 lutego br.
Ks. Lech Bończa-Bystrzycki studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Ordynariatu Gorzowskiego w latach 1955-61 i historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1965-70. Na UAM w Poznaniu specjalizował się w zakresie historii gospodarczej u wybitnego uczonego - prof. Czesława Łuczaka, uczęszczając na jego proseminarium i seminarium magisterskie. W 1971 r. ukończył studia i obronił pracę magisterską. Następnie, również pod kierunkiem prof. Łuczaka, ks. Bończa-Bystrzycki w 1976 r. obronił pracę doktorską. Z kolei w 1986 r. przeszedł przez wszystkie etapy kolokwium habilitacyjnego. W 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk humani-stycznych. Swoją osobistą karierę naukową uwieńczył 31 marca 1998 r., uzyskując już wtedy stanowisko profesora zwyczajnego na Politechnice Koszalińskiej.
Bogaty jest dorobek naukowy ks. prof. Bończy-Bystrzyckiego. Potwierdzają to jego publikacje, dotyczące historii Kościoła, historii gospodarczej, historii administracji i historii sztuki. Do dnia dzisiejszego wydał drukiem w formie książki łącznie 13 monografii naukowych oraz ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Ks. Bończa-Bystrzycki aktywnie włączył się w działalność dydaktyczną. W swojej długiej pracy nauczyciela akademickiego podjął się kształcenia studentów teologii w Gorzowie, Koszalinie, Poznaniu, a od 1 października 2003 r. na Uniwersytecie Szczecińskim. Ponadto wiele lat wykładał na Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Jego wykłady cieszą się wielkim zainteresowaniem studentów. Pod jego kierunkiem z teologii pracę licencjacką napisały 22 osoby, a pracę magisterską 32. Ponadto 54 studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Koszalińskiej napisało prace magisterskie, a 15 - licencjackie. Oprócz tego ks. Bończa-Bystrzycki napisał kilka recenzji prac doktorskich, a 4 osoby piszą prace doktorskie pod jego kierunkiem. W sumie do tej pory napisał 239 recenzji prac dyplomowych różnych stopni (139 jako promotor i 100 dla innych promotorów).
Poza działalnością naukową i dydaktyczną Ksiądz Profesor zajmował się także pracą społeczną i organizacyjną. Piastował stanowisko kierownika Zakładu Historii Gospodarczej na Politechnice Koszalińskiej, pełnił także funkcję kierownika Rady Bibliotecznej. Ks. Bończa-Bystrzycki do tej pory uczestniczył także aktywnie w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, wygłaszając wiele referatów.
Za dotychczasowe osiągnięcia ks. Bończa-Bystrzycki otrzymał w 2002 r. Złoty Krzyż Zasługi. Ponadto w 2003 r. uzyskał nagrodę II stopnia na Politechnice Koszalińskiej za wybitne osiągnięcia naukowe i społeczne.
Przyglądając się dotychczasowej działalności naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej i społecznej ks. prof. Lecha Bończy-Bystrzyckiego należy stwierdzić, że jest on cenionym naukowcem, cieszącym się dużym uznaniem w środowisku akademickim całej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024