Reklama

Rozmowy Z Bł. Józefem Sebastianem Pelczarem

Niedziela rzeszowska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Sprawiedliwość stanowi podstawę ludzkiej moralności. Stąd też jej naruszenie zawsze powoduje niepokój sumienia oraz wprowadza zamęt w relacjach człowieka z Bogiem i kontaktach międzyludzkich. Jest więc ona nieodzowną cnotą w życiu religijnym, moralnym i społecznym. Często jednak jest ona opacznie pojmowana, np. rewolucjoniści czynią " sprawiedliwość" krzywdząc przy tym niewinnych ludzi. Nasuwa się więc potrzeba wyjaśnienia, czym jest sprawiedliwość.

- Sprawiedliwość, w szerszym znaczeniu, jest to cnota skłaniająca nas do oddania Bogu tego co Boskie, bliźniemu - tego co do niego należy, a nam samym - tego co jest nasze. Natomiast, w znaczeniu ściślejszym, sprawiedliwość jest silną i trwałą wolą oddania każdemu człowiekowi tego, co mu się prawnie należy. Przestrzega ona słuszności i równości w stosunkach ludzkich, np. w sprzedaży, w kupnie i innych umowach oraz wymierza nagrodę lub karę według zasługi bądź winy poszczególnych ludzi. Z niej wynikają zachowania ludzkie, jak np. religijność, przywiązanie do rodziców, posłuszeństwo wobec starszych, wdzięczność, prawdomówność, uprzejmość i hojność.

- Z powyższego wynika, iż sprawiedliwość jest podstawą relacji międzyludzkich. Porządkuje ona bowiem życie osobiste i społeczne człowieka. Wprowadza też wartości niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jakie to są wartości?

- Przede wszystkim pokój. Z niej bowiem wypływa pokój tak dla jednostek, jak i dla całego społeczeństwa. Z jednej strony strzeże naszych praw i nie pozwala nas krzywdzić, zaś z drugiej skłania nas do życzliwości dla bliźnich i broni ich praw. Dzięki temu wprowadza w nas pokój wewnętrzny oraz daje nam pokój z bliźnimi. Ze sprawiedliwości, jak wyżej powiedziano, płynie też pokój dla całego społeczeństwa. Życie społeczne jest tylko wówczas możliwe, jeżeli jedni szanują prawa drugich; jeżeli przełożeni trzymają się słuszności, a podwładni oddają przełożonym, co powinni. Bez sprawiedliwości żadne państwo, żadna organizacja społeczna istnieć nie może. Usuńmy sprawiedliwość, a przemoc i barbarzyństwo zapanują nad światem; ludzkość stanie się trzodą dzikich zwierząt, tępiących się wzajemnie.

- Każdy zatroskany o losy pojedynczych ludzi i całych społeczeństw winien pielęgnować sprawiedliwość. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

- Trzeba nade wszystko przestrzegać sprawiedliwości we wszystkich ludzkich relacjach, np. nie wolno wyrządzać krzywdy bliźniemu, ani na jego osobie, ani na jego majątku, ani na dobrym imieniu; nie można też odmawiać nikomu zasłużonej zapłaty, czy przeszkadzać drugim w nabyciu ich słusznych praw. Człowiek kierujący się sprawiedliwością winien każdemu oddawać to co mu przysługuje.

- Sprawiedliwość jest bez wątpienia ważną cnotą. Jest to oczywiste. Jednak wydaje się, że wielu współczesnych bardziej ceni sobie egoistyczne dążenie do zaspokojenia własnych pragnień, nawet za cenę krzywdy drugiego człowieka. To niewiele ma wspólnego ze sprawiedliwością!

- Rzeczywiście, żądza własnych korzyści i pociechy jest u wielu ludzi tak wielka, że nie chcą nawet poznać praw przysługujących drugiemu człowiekowi, ani przyznać, że komuś wyrządzili krzywdę. Tym radzę, by pokonywali nadmierną i niewłaściwą miłość samego siebie; by nie dbali o dobro własne cudzym kosztem. W ten bowiem sposób działają na szkodę sprawiedliwości i własnego sumienia. Inaczej mówiąc szkodzą samym sobie, gdyż z każdego czynu rozliczy ich Bóg. Tacy ludzie winni często przypominać sobie, że wszystko to co mają na świecie, wcześniej czy później będą musieli opuścić i nic ze sobą nie będą mogli wziąć, z wyjątkiem śmiertelnej koszuli i ciasnej trumny. Głupim jest więc ten człowiek, co się nadmiernie przywiązuje do dóbr ziemskich, które po krótkiej chwili życia będzie musiał na zawsze porzucić.

- Co winien zrobić ten kto popełnił wykroczenia przeciwko sprawiedliwości?

- Tego typu wykroczenia domagają się zadośćuczynienia. Jeśli więc komuś sumienie wyrzuca jakąś krzywdę winien ją jak najprędzej wynagrodzić, od tego bowiem zależy jego zbawienie. Wynagrodzić należy ją temu, kto został pokrzywdzony, chyba, że on sam tę krzywdę sobie już powetował, albo ją darował. W przypadku, gdy w danej chwili są obiektywne trudności w uskutecznieniu wynagrodzenia, należy ten obowiązek dopełnić zaraz po ich ustąpieniu. Tylko w ten sposób można osiągnąć wewnętrzny pokój i odpuszczenie grzechów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szereg niedomówień i kłamstw w artykule Onetu o kard. Dziwiszu. Oświadczenie Kancelarii Prawnej

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Informuję, że w związku z nieprawdziwymi informacjami podanymi przez portal Onet.pl konieczne jest sprostowanie szeregu niedomówień i kłamstw jakie pojawiły się w tekstach – pisze adw. dr Michał Skwarzyński w przesłanym oświadczeniu

Więcej ...

Odtajniono dokumenty dot. nagrody Nobla z 1974 r.; wśród nominowanych byli Różewicz i Miłosz

2025-01-03 19:23

Adobe Stock

Akademia Szwedzka odtajniła dokumenty dotyczące wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla z 1974 roku. Wśród nominowanych byli wówczas Tadeusz Różewicz oraz Czesław Miłosz.

Więcej ...

#OrszakTrzechKróli w Łodzi już za 2 dni! – konferencja prasowa

2025-01-03 15:15

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W imieniu Jezus

Niedziela Świdnicka

W imieniu Jezus

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Dariusza Tuszyńskiego

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia