Reklama

Nagrody Miasta

Niedziela kielecka 13/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz dziesiąty przyznane zostały nagrody Miasta Kielce. Jak co roku, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji społecznych zgłosili kandydatów. W tym roku wpłynęło przeszło trzydzieści propozycji.
Tradycyjnie przyznano dziesięć nagród indywidualnych oraz, co ciekawe, jedną zbiorową. Nazwiska nominowanych oraz nagrodzonych osób do ostatniej chwili były trzymane w tajemnicy. Statuetki oraz dyplomy wręczali w Kieleckim Centrum Kultury prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki.
Prezydent podziękował wyróżnionym za pracę na rzecz miasta oraz promowanie go w Polsce oraz za granicą.
Nagrody Miasta otrzymali: ks. Stanisław Słowik - dyrektor kieleckiej Caritas, Bogdan Białek - dziennikarz, Bogdan Klikowicz - wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Karczówki, Zbigniew Książek - autor libretta Świętokrzyskiej Golgoty, Maria Kurowska - społecznik, Krzysztof Miklaszewski - reżyser teatralny i filmowy, Georg Swoboda - filantrop, płk Kazimierz Załęski „Bończa” - członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK, Andrzej Mroczek - wicekanclerz WSEiA w Kielcach oraz Jan Tokarz - kapelmistrz. Nagrodę specjalną otrzymał Świętokrzyski Parafialny Klub Sportowy „Rodzina” działający przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach.
Chwile radości przeżywał ks. Stanisław Słowik kierujący od 15 lat diecezjalną Caritas, która obecnie prowadzi 42 zadania stałe w różnych placówkach terenowych, angażując 320 pracowników i 1200 wolontariuszy. Rocznie z pomocy Caritas korzysta 12 tys. osób. Z inicjatywy ks. Słowika w ub.r. powstał w Kielcach Ogólnopolski Bank Informacji o Bezdomnych. Na szczególną uwagę zasługuje też prowadzenie Biura Aktywizacji Bezrobotnych. Jedną z ostatnich inicjatyw było uruchomienie Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Placówka ta jest czwartą w skali kraju, a jej celem jest przywrócenie do środowiska osób wykluczonych z powodu bezrobocia, bezdomności i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Ksiądz Dyrektor jest przewodniczącym Komisji Caritas Polska do spraw Wykluczenia Społecznego i współtwórcą programu strategicznego Caritas na temat wychodzenia z bezdomności.
Wiele radości Nagroda Miasta sprawiła Georgowi Swobodzie, który z pochodzenia jest Polakiem mieszkającym w Niemczech. Jak stwierdził nie ma korzeni w Kielcach, lecz „swoje serce zostawił właśnie tutaj”. Od 4 lat bezinteresownie pomaga mieszkańcom Kielc, przysyłając sprzęt medyczny. Do tej pory na łączną sumę ok. 100 000 euro. Sprzęt trafia do najbardziej potrzebujących i na oddziały rehabilitacyjne kieleckich szpitali. Zbiórką darów zajmuje się sam w czasie wolnym od pracy.
Jedyną kobietą wyróżnioną nagrodą Miasta Kielce w tym roku była Maria Kurowska, która przez 50 lat życia zawodowego działała na rzecz obywateli grodu nad Silnicą. W czasie stanu wojennego pracowała w Biskupim Komitecie Pomocy Społecznej, rozdzielając leki z darów dla szpitali, Domów Pomocy i Domów Dziecka. Nawiązała współpracę z grupą wolontariuszy z Francji, dzięki czemu do Kielc dotarło wiele darów z lekami, opatrunkami i sprzętem rehabilitacyjnym. Pracowała w komitecie Budowy Pomnika Niepodległości, organizowała pomoc w czasie powodzi w naszym regionie, zbierając leki i środki opatrunkowe od kieleckich aptekarzy. Od 1990 r. prowadzi aptekę leków z darów przy Regionie Świętokrzyskim NSZZ „Solidarność”. Leki stanowią ogromną pomoc dla osób bezrobotnych i bezdomnych. Pracuje w Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Dobroczynności, a także na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych.
Uznanie przyznających nagrodę zyskał także płk Kazimierz Załęski „Bończa” - obecnie Honorowy Prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach oraz członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy AK. Przez 3 kadencje pełnił funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Był inicjatorem odbudowy i powstania Muzeum Pamięci Narodowej lat 1939-56, inicjatorem budowy Pomnika Katyńskiego. Organizował liczne konkursy o najnowszej historii Polski dla dzieci, młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jest członkiem Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Armii Krajowej w Kielcach. W czasie swojej wieloletniej pracy nie zapominał o potrzebujących. Sprowadzał sprzęt medyczny i wiele lekarstw, które przekazywał nieodpłatnie do szpitali i domów pomocy oraz aptek przy Zarządzie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Świętokrzyskiej „Solidarności”.
Jednak najwięcej radości laureatom sprawiła nagroda specjalna przyznana Świętokrzyskiemu Parafialnemu Klubowi „Rodzina” działającemu przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Klub powstał w październiku 1994 r. z inicjatywy ks. proboszcza Wiesława Jasiczka - pierwszego prezesa. Celem klubu jest wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu katolickim przez sport. Obok zajęć sportowych, prowadzone są też w nim bezpłatne korepetycje i zajęcia profilaktyczne. W ciągu 10 lat istnienia największe sukcesy klub odnosił w dziedzinie piłki nożnej: czterokrotnie mistrzostwo Polski klubów parafialnych, pięciokrotnie pierwsze miejsce w międzynarodowych turniejach „Budweis Cup” w czeskich Budziejowicach. Klub od lat organizuje ogólnopolskie turnieje w piłce nożnej z okazji Konstytucji 3 Maja oraz turnieje halowe w listopadzie, w rocznicę powstania. Współpracuje też z dawnym Domem Dziecka przy ul. Sandomierskiej - obecnie Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dobra Chata”, organizując wspólne mecze. Obecnie wychowankowie „Rodziny” grają w III- i IV-ligowych klubach województwa świętokrzyskiego.
Nagrodzeni statuetkami długo dziękowali za wyróżnienie, obiecując, że nadal będą pracować dla Kielc oraz ich mieszkańców.
Uroczystość zakończył występ zespołu wokalnego „Affabre Concinui”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania