Reklama

BOŻENA SZTAJNER

Abp M. Mokrzycki przestrzegł przed polemikami nt. rezygnacji Benedykta XVI

2013-02-14 12:09

kcz (KAI Lwów) / Lwów / KAI

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przestrzegł przed wdawaniem się w polemiki toczące się na całym świecie wokół oceny podjętej przez Benedykta XVI decyzji o ustąpieniu z urzędu. W liście z 12 lutego, wystosowanym w imieniu Konferencji Biskupów Ukrainy do duchowieństwa i wiernych, wezwał jednocześnie do wspólnych modlitw za dar posługi Ojca Świętego i w intencji wyboru jego następcy i za uczestników przyszłego konklawe.

„Będąc, jak wszyscy bardzo zaskoczeni, odczuwając w sercu żal i smutek, z wielkim szacunkiem przyjmujemy decyzję Jego Świątobliwości Benedykta XVI i prosimy również Was, abyście w duchu posłuszeństwa i w poczuciu prawa wolności, jakie posiada papież, przyjęli Jego świadomie podjętą rezygnację i z wdzięcznością złożyli Panu Bogu dziękczynienie za ten pontyfikat. Proszę o to jako Wasz Metropolita, a wcześniej jako osobisty sekretarz Benedykta XVI, wraz z całym Episkopatem Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie” – napisał lwowski metropolita.

Wezwał następnie do odprawienia „w każdej wspólnocie parafialnej naszej metropolii” dziękczynnych mszy św. za dar posługi Ojca Świętego w niedzielę 24 lutego, poprzedzającą zakończenie jego pontyfikatu, czyli czwartek 28 bm.

Reklama

„Wyjątkowość chwili i wydarzenia, mimo trwającego Wielkiego Postu, przynagla, aby w niedzielę dziękczynienia za pontyfikat wyśpiewać przed wystawionym Najświętszym Sakramentem hymn wdzięczności «Ciebie Boga wysławiamy» za – jak to określił 11 lutego w Watykanie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano – «światły pontyfikat, pełniony z tak wielką miłością i pokorą». Wraz z dziękczynną modlitwą wypraszajmy obfitość Bożej łaski i dar zdrowia dla ustępującego papieża” – głosi apel abp. Mokrzyckiego.

Hierarcha poprosił też kapłanów o sprawowanie w niedzielę 3 marca w każdej parafii mszy św. w intencji wyboru nowego papieża i za członków konklawe. „Szczególnym akcentem tej modlitwy niech będzie odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego «O Stworzycielu Duchu przyjdź»” – wskazał pasterz lwowski.

Na zakończenie swego listu przytoczył fragment homilii wygłoszonej przez papieża 28 maja 2006 w Krakowie, w której apelował on do Polaków, podobnie jak niegdyś Jan Paweł II, o dochowanie wierności Kościołowi i dawanie świadectwa wiary. „Niech te słowa pozostaną dla nas przesłaniem i drogowskazem, bardzo jasnym i czytelnym, szczególnie w przeżywanym Roku Wiary, zainaugurowanym przez obecnego papieża, którego powierzona mu przez Chrystusa misja dobiega końca, ale Jego nauczanie pozostaje w Kościele i jest głosem mocnej wiary, nadziei i miłości” – podkreślił abp Mokrzycki.

Tagi:
Benedykt XVI

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem