Reklama

Miejsce na trudny czas

Jest w naszej archidiecezji miejsce, w którym rodziny eksmitowane ze swoich mieszkań oraz te, których po opłaceniu czynszu nie stać na przeżycie, mogą przetrwać trudny czas. Tym miejscem jest Przytulisko Caritas dla Rodzin i Mężczyzn przy ul. Krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Przytulisku jest 7 pomieszczeń. Na parterze budynku jedna sala jest przeznaczona dla samotnych mężczyzn, a na I piętrze pięć sal jest przeznaczonych dla rodzin i samotnych mężczyzn. „W sumie mieszka tutaj 15 samotnych mężczyzn i 3 rodziny - mówi dyrektor Domu ks. Rafał Zawisza. - Wcześniej były jeszcze dwie rodziny, które dzisiaj są już w swoich mieszkaniach”. Pytam skąd ten pomysł, aby na piętrze mieszkali zarówno samotni mężczyźni, jak i rodziny. „Zależało nam na tym, żeby na dole były wolne miejsca zarezerwowane dla osób, które trafią do nas na kilka dni z powodu mrozów - mówi ks. Zawisza. - Dlatego przenieśliśmy kilka osób do pomieszczenia na I piętrze. W pozostałych mieszkają rodziny”.
Przytulisko ma podpisaną umowę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, który kieruje tutaj osoby z odpowiednimi dokumentami, po sprawdzeniu ich sytuacji materialnej. „Zazwyczaj trafiają do nas osoby spoza Częstochowy - stwierdza ks. Rafał Zawisza.
- Obok znajduje się Przytulisko Miejskie, w którym przebywają mieszkańcy miasta”.
Mieszkańcami Przytuliska Caritas przy ul. Krakowskiej są osoby skierowane tutaj prze gminę, która finansuje koszty ich pobytu, oraz rodziny bądź osoby posiadające dochód, jednak zbyt niski, aby opłacić czynsz swojego mieszkania i utrzymać się. Ta grupa osób sama opłaca sobie pobyt w przytulisku, korzystając z wyżywienia fundowanego przez Caritas.
„W Przytulisku Caritas mamy problem lokalowy - mówi dyrektor częstochowskiej Caritas ks. prał. Stanisław Iłczyk. - Proszę sobie wyobrazić sytuację i problemy większej liczby ludzi mieszkających na małym metrażu: spanie na piętrowych łóżkach, konflikty i kłótnie wybuchające z powodu tego, że jest ciasno i niewygodnie. Innym problemem jest kwestia utrzymania higieny w takich zaludnionych pomieszczeniach, nie mówiąc już o chorobach, które, dotykając jedną osobę w danej sali, przechodzą na pozostałych mieszkańców. Innym problemem jest brak kuchni w Przytulisku. Jedna sala służy za świetlicę i jadalnię oraz miejsce do podgrzania posiłków. Wszystkie posiłki są gotowane w Przytulisku Caritas dla Kobiet i Samotnych Matek przy ul. Staszica. To codzienne dowożenie obiadów jest trudne i kosztowne. Tym bardziej, że mimo odpowiednich naczyń, po przywiezieniu posiłki są zimne”.
Każdy mieszkaniec Przytuliska ma tu swoje łóżko i szafkę. Na więcej nie może liczyć z powodu braku miejsca. Okazuje się, że prawie każda osoba czy rodzina ma dokumenty, które przyznają jej możliwość półrocznego pobytu w Przytulisku, ale po upływie tego czasu decyzja jest wiele razy przedłużana. Mieszkańcy wiedzą, że nigdy nie zdarzyło się, aby bez powodu cofnięto komuś zgodę na pobyt. Trudno więc mówić komuś, że zaciśnie zęby i jakoś te pół roku wytrzyma w jednym pomieszczeniu z wieloma współlokatorami. Wychodząc do świetlicy, mieszkaniec Przytuliska trafia na te same osoby, z którymi mija się w pokoju, często się kłóci czy ma jakieś problemy. W Przytulisku nie ma też łaźni ani magazynu pozwalającego na przechowywanie produktów żywnościowych czy nawet ubrań dla przebywających tu osób.
„Rozwiązaniem byłoby stworzenie tzw. schroniska pierwszego stopnia albo ogrzewalni - mówi ks. prał Stanisław Iłczyk. - Mógłby tam przyjść każdy potrzebujący pomocy człowiek, bez względu na porę dnia czy nocy. Nie dyskwalifikowałoby go również to, że jest nietrzeźwy (w przytulisku istnieje zasada, że nie przyjmuje się osób pod wpływem alkoholu). W ogrzewalni taka osoba mogłaby zjeść gorący posiłek i skorzystać z przebieralni, połączonej z łaźnią. Gdyby ktoś chciał nadal korzystać z pomocy i pozostać dłużej, zostałby przeniesiony do Przytuliska, w którym mógłby skorzystać z podstawowej pomocy medycznej, wygoić odmrożenia, zadbać o dezynfekcję ropiejących ran - mówi Ksiądz Dyrektor. - W skromnych, ale godnych warunkach mógłby przeczekać swój kryzys i skorzystali z pomocy innych ludzi. Taka pomoc jest potrzebna wędrowcom, którzy każdego dnia przemieszczają ulice naszego miasta.
Pomysł ogrzewalni oraz rozszerzenia Przytuliska jest możliwy do zrealizowania dzięki pomocy i współdziałaniu Caritas i Rady Miasta - mówi ks. prał. Iłczyk. - Warto zauważyć, że budynek, w którym mieści się Przytulisko dla Rodzin i Samotnych Mężczyzn wymaga remontu. Pojawia się pytanie co wtedy zrobić z pensjonariuszami? Dokąd ich przenieść na czas malowania? Na dzień dzisiejszy Przytulisko przy ul. Krakowskiej nie spełnia do końca norm związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Radzimy sobie jakoś z tymi problemami, ale za rok może to już nie wystarczyć. Pragniemy, aby troska Caritas o bazę noclegową oraz pobyt dzienny bezdomnych i potrzebujących mogła się poszerzać i stawać się coraz bardziej godna człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji. Ważne, abyśmy pamiętali, że miłość bliźniego obowiązuje nas nawet wtedy, gdy pomocy potrzebuje człowiek sięgający po alkohol. Nawet wtedy nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za człowieka. Ośrodek Caritas może być dla takiej osoby terapią, która pozwoli jej wyjść z uzależnienia. Wielu ludzi zmienia się, gdy pokaże im się szansę na lepsze i godniejsze życie” - mówi z optymizmem ks. prał. Stanisław Iłczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele