Reklama

„Rodzina Katyńska” w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2005 dla Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie to rok jubileuszowy. Mija bowiem 15 lat od jej utworzenia. Jej historia sięga jednak roku 1943, kiedy to Niemcy ujawnili zbrodnię NKWD i w lokalnej gazecie Goniec Częstochowski zostały umieszczone imienne listy oficerów WP pomordowanych w Lesie Katyńskim. Wtedy to wspólna tragedia połączyła rodziny pomordowanych, które zaczęły się spotykać. Te nieformalne spotkania trwały nawet w latach PRL-u, kiedy za słowo Katyń groziły szykany władz komunistycznych. Dopiero rok 1989 r. dał możliwość powstawania oficjalnych stowarzyszeń „Rodzin Katyńskich” w Polsce. W Częstochowie stowarzyszenie powstało dzięki m.in. Annie Lechowicz, córce zamordowanego inż. Jana Staniewicza, która nawiązała współpracę z częstochowskimi historykami: Grządzielskim, Wasiakiem, Pietrzykowskim, Marczykiem. Pani Lechowicz w kwietniu 1990 r. doprowadziła do powstania częstochowskiego Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”. Pierwotną siedzibą Stowarzyszenia było Muzeum Częstochowskie. Obecnie siedzibą jest pomieszczenie Biblioteki Miejskiej. W jesiennych wyborach Stowarzyszenia w 1990 r. powołano zarząd na czele, którego stanęli: prezes - Zbigniew Ziętal, wiceprezes - Anna Lechowicz, sekretarz Jerzy Rudenko, członkowie Kazimierz Bieńkowski, Henryk Muś, Mieczysław Szpryngier. Początkowo „Rodzina” liczyła zaledwie 19 osób, obecnie ma ponad 100 członków zwyczajnych. W statucie określono najważniejsze cele: wyjaśnianie prawdy i utrwalenie pamięci o katyńskiej tragedii, trwałe upamiętnianie miejsc męczeństwa i kaźni oraz domaganie się zadośćuczynienia dla rodzin, które w wyniku tej zbrodni straciły swych najbliższych. Kapelanem Stowarzyszenia został ks. dr Franciszek Dylus. „Rodzina Katyńska” od początku swej działalności realizuje statutowe zapisy i troszczy się o przetrwanie pamięci o zamordowanych Polakach na Wschodzie. W tym celu organizuje uroczystości upamiętniające tragedię jeńców z Ostaszkowa, Kozielska i Starobielska.
Aby utrwalić pamięć zamordowanych w Katyniu „Rodzina” przy pomocy sponsorów i władz wzniosła na cmentarzu Kule pomnik - symbol z wyrytymi nazwiskami pomordowanych. Pomnik projektował inż. Władysław Łydżba. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 23 września 1993 r. Poświęcenia tego wymownego symbolu dokonał abp Stanisław Nowak w obecności krajowego kapelana „Rodzin Katyńskich” ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. W kwietniu 1995 r. „Rodzina” otrzymała swój sztandar wykonany według projektu harcmistrza Ryszarda Jakubiaka. Poświęcenia sztandaru na Placu Pamięci Narodowej dokonał ks. dr Franciszek Dylus.
Na wielu budynkach szkół w naszym mieście i okolicach można zobaczyć pamiątkowe tablice częstochowian, ofiar sowieckiego totalitaryzmu. To właśnie z inicjatywy „Rodziny” przy pomocy władz miasta tablicami pamiątkowymi uhonorowano 23 nauczycieli ze szkół ziemi częstochowskiej zamordowanych na Wschodzie. Dla członków „Rodziny” priorytetem było i jest nawiedzenie grobów ojców, mężów, dziadków. Do Katynia członkowie Stowarzyszenia mogli wyjechać dopiero w 1997 r. Było to możliwe dzięki pomocy ówczesnych władz miasta. Duchowym opiekunem pielgrzymki był ks. prał. Stanisław Gębka. W czerwcu 1998 r. częstochowska „Rodzina” wzięła udział w pielgrzymce do Charkowa na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod cmentarz wojskowy. Nie zabrakło Częstochowian także w Roku Katyńskim (2000 r.) na poświęceniu cmentarzy w Charkowie, Katyniu i Miednoje.
Wśród tych działań oficjalnych troską Stowarzyszenia jest zaszczepianie pielęgnowania pamięci o Polakach, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli największą daninę krwi. Stąd starania prezes Anny Lechowicz, emerytowanego pedagoga o współpracę z nauczycielami, szczególnie historii: „Póki żyjemy, zależy mi na tym, aby nauczyciele historii czuli się zobowiązani, aby młodym Polakom, pomimo że nie ma tego w programie nauczania o prawdzie Katynia mówić”.
W jubileuszowym roku częstochowskiej „Rodziny” trwają końcowe prace nad książką pt. Mężom i ojcom naszym. Działalność „Rodziny Katyńskiej” jest widoczna w naszym mieście, a ich obecność przyczynia się do utrwalenia pamięci o tych, którzy odeszli bestialsko zamordowani. Jak podkreśla p. Lechowicz: „Niech katyńska tragedia będzie ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń Polaków, aby nigdy więcej nie powtórzyło się podobne ludobójstwo”.
Z okazji jubileuszu częstochowskiej „Rodzinie Katyńskiej” życzymy Bożego błogosławieństwa w walce o miejsce prawdy o Katyniu w pamięci młodych Polaków oraz zadośćuczynienia rodzinom pomordowanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: legalizując związki partnerskie państwo uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa

2024-10-26 07:15
Abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Państwo, legalizując związki partnerskie, uchybia swojemu obowiązkowi promowania i zasadniczej ochrony instytucji małżeństwa - powiedział abp Marek Jędraszewski. Podczas Mszy św. dla Fundacji „Pro Humana Vita”, odprawionej w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich hierarcha przypomniał też oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego dotyczące kwestii legalizacji związków jednopłciowych.

Więcej ...

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był koszmar. Czułam się jak śmieć, bo tak byłam traktowana

2024-10-25 22:13
Pani Urszula Dobejko

TV Republika

Pani Urszula Dobejko

"W areszcie czułam się jak śmieć, bo jak śmieć przez długi czas byłam traktowana. Po zatrzymaniu, zwłaszcza dotyczy to okresu pobytu na tzw. dołku, doświadczyłam koszmaru i upokorzenia. Czułam się dosłownie jak zaszczute zwierzę", mówiła w TV Republika pani Urszula Dobejko, była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, zatrzymana przez bodnarowską prokuraturę, która siedem miesięcy spędziła za kratami.

Więcej ...

Dokument Końcowy Synodu: synodalność wspiera recepcję Soboru Watykańskiego II

2024-10-26 21:17
Watykan

Adobe Stock

Watykan

Dokument końcowy drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów opisuje doświadczenie „komunii, uczestnictwa i misji” Kościoła, przeżywanego podczas całego procesu synodalnego i przypomina, że synodalność, jest „drogą odnowy duchowej i reformy strukturalnej, aby uczynić Kościół bardziej zaangażowanym i misyjnym”. Zauważa też, że proces synodalny odnawia we współczesnym świecie „proroczą siłę” Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pani Karolina po wyjściu z aresztu: Nie byłam traktowana...

Wiadomości

Pani Karolina po wyjściu z aresztu: Nie byłam traktowana...

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był...

Wiadomości

Pani Urszula o czasie spędzonym za kratami: to był...

Obowiązkowy instruktaż zakładania prezerwatyw w...

Wiadomości

Obowiązkowy instruktaż zakładania prezerwatyw w...

Zakonnica i matka czworga dzieci

Święci i błogosławieni

Zakonnica i matka czworga dzieci

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Wiadomości

Nie będzie zbiórki na kaucję dla ks. Olszewskiego i...

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Wiadomości

Prokuratura zmieniła zarzuty księdzu Michałowi...

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

Kościół

Watykan: jeden z biskupów, którego papież chciał...

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

DZIEŃ NADZIEI. Sercanie wydają komunikat

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...

Wiadomości

Ks. Olszewski i urzędniczki mogą wyjść na wolność za...