Reklama

Papieski Koncert Ewangelizacyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Przyjaciele! Widzę w was "stróżów poranka" o świcie tego trzeciego tysiąclecia.

(Jan Paweł II - Tor Vergata, 19 sierpnia 2000 r.)

Rok 2001, 14 października. Dzień Papieski. Godzina 20.00. Szczecin. Zamek Książąt Pomorskich. Przepełniony ludźmi dziedziniec. Na mocno oświetlonej scenie ogromny transparent z napisem "TATO" towarzyszący relacji z ubiegłorocznych XV Światowych Dni Młodzieży (Rzym 2000), wyświetlanej na telebimie. Z prawej strony sceny chór dyrygowany przez Łukasza Popiałkiewicza, w drugiej jej części pozostali muzycy: Maryś przy perkusji, Daniel grający na gitarze, Paweł na basie, a kleryk Lucjan na klawiszach. Na środku mądrym słowem nawołujący do modlitwy obydwaj księża: Piotr Leśniak i Piotr Skiba oraz ewangelizator ze wspólnoty "Jan Chrzciciel" - Roman Szałachowski.

Patrzę z ufnością na tę nową ludzkość, która przygotowuje się również za waszym pośrednictwem. Patrzę na ten Kościół, który jest stale odmładzany przez Ducha Chrystusowego i który cieszy się dzisiaj waszymi postanowieniami i waszym zaangażowaniem.

Wśród osób znajdujących się na scenie i w jej pobliżu można było rozpoznać ludzi z Duszpasterstwa Młodzieży Twórczej "Wieżowiec" - autorów całego zajścia. Wysłuchawszy rok temu słów Ojca Świętego, wygłoszonych na placu Tor Vergata, robią wszystko, aby nie zawieść swojego Autorytetu. Ich "postanowienia i zaangażowanie" dało mieszkańcom Szczecina "2000..." i "2001 minut dla Jezusa", noce czuwania, stałą audycję w radiu, a teraz koncert ewangelizacyjny, który w Dniu Papieskim zgromadził niewiarygodną liczbę ludzi. Do uszu przybyłych na dziedziniec zamkowy dotarły dźwięki profesjonalnie przygotowanej i wykonywanej - "niebiańskiej" muzyki. Popularne w kręgach chrześcijańskich pieśni, takie jak: Kocham, więc nie muszę się bać, Duchu Święty, przyjdź czy Jesteś Królem nabrały zupełnie nowych kształtów dzięki ciekawej aranżacji. Dynamizm widoczny na scenie zapanował na całym dziedzińcu.

Patrząc na was, na wasze młode twarze, na wasz szczery entuzjazm, pragnę wyrazić z głębi serca moją serdeczną wdzięczność Bogu za dar młodości, który poprzez was utrzymuje się w Kościele i świecie.

Mnóstwo młodych ludzi zaangażowało się w entuzjastyczny sposób w taniec i śpiew. Z ust kapłanów i p. Romka płynęły piękne słowa, które dodawały wiary i nadziei, przypominając o wielkiej miłości Tego, w Imię którego się tam zebraliśmy. Światła ze sceny rozjaśniały twarze roztańczonych ludzi, w tym osób ze wspólnoty SPE (Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna), z ust których płynęły okrzyki: "Papież - Polak woła Cię - Idź na głębię, nie bój się!!!". Tańcowi na dziedzińcu towarzyszył taniec na telebimie, który był podziwiany przez Ojca Świętego. To wszystko sprawiło, że Zamek Książąt Pomorskich w ten ciepły wieczór poświęcony Papieżowi stał się miejscem opanowanym przez prawdziwie szczerą radość.

"Nie wiedziałam, że na koncercie religijnym może być tak radośnie. Nasz Kościół kojarzył mi się zawsze raczej ze śmiertelną powagą, a nie z murzyńskimi rytmami..." - powiedziała mi zdumiona i jednocześnie zachwycona Ania.

Miejmy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom jak ten koncert coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, dowie się, że w naszym Kościele jest miejsce na młodość, entuzjazm i radość - tak jak Marysia, która powiedziała, że podczas niedzielnego wieczoru odkryła, iż "chrześcijanin to człowiek tańczący".

Rzeczywiście szukacie właśnie Jezusa, kiedy marzycie o szczęściu. To On na was czeka, gdy nic z tego, co znajdujecie, nie zadowala was. To On jest pięknem, które was tak pociąga. To On wzbudza w was pragnienie radykalności, które nie pozwala wam iść na kompromisy. To On pobudza was do zrzucania masek, które czynią życie fałszywym...

W ciągu dwóch godzin dynamicznej radości znalazł się również czas na chwile wzruszające, przepełnione głęboką refleksją. Z entuzjazmem została przyjęta nauka wygłoszona przez ks. Cezarego Korca, nawiązująca do przypowieści o synu marnotrawnym. Inną formą ewangelizacji było przedstawienie przez ludzi ze wspólnoty "Jan Chrzciciel" scenki pantomimicznej pt. Prezent o uzdrawiającej mocy daru, jakim jest wiara. W połowie koncertu, po odśpiewanym Hymnie o Miłości ( wg św. Pawła), zaszczycił wszystkich zgromadzonych swoją obecnością bp Jan Gałecki. Po Apelu Jasnogórskim zachęcał młodych do oddania się w opiekę Maryi, tak jak to zrobił Ojciec Święty, wypowiadając słowa Totus tuus ("Cały jestem Twój"). Słowa ks. Cezarego, a następnie Księdza Biskupa zostały przez młodych ludzi wysłuchane i miejmy nadzieję, że tak jak słowa Ojca Świętego zaowocują konkretnymi działaniami.

Warto dodać, że Duszpasterstwo Młodzieży Twórczej "Wieżowiec" po koncercie ewangelizacyjnym ma w planach zorganizowanie warsztatów muzycznych przeniesionych z Golęcina do Trzęsacza (23-25 listopada br.) oraz kolejnej Adwentowej Nocy Czuwania, rozpoczętej Marszem Światła (7/8 grudnia br.). Warto przyłączyć się do wykorzystywania w piękny sposób "daru młodości", za który sam Ojciec Święty jest tak bardzo wdzięczny Panu Bogu.

Drodzy przyjaciele! Widzę w was "stróżów poranka" o świcie tego trzeciego tysiąclecia.

Wszystkie cytaty pochodzą z katechezy wygłoszonej przez Jana Pawła II na placu Tor Vergata 19 sierpnia 2000 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli