Reklama

Obywatel naszego miasta

Niedziela łódzka 16/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 marca 2005 r. w auli piotrkowskiej filii Akdemii Świętokrzyskiej miało miejsce niezwykłe spotkanie. Gościliśmy w naszym mieście ks. prał. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego - legendarnego świadka Golgoty Wschodu, jednego z ostatnich żyjących jeńców Katynia, którym udało się ocalić życie. Ks. prał. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski spotkał się z młodzieżą szkolną, harcerską i akdemicką Piotrkowa, pragnąc przybliżyć jej problemy ludobójstwa sowieckiego - zwłaszcza teraz, kiedy w tej sprawie toczą się spory pomiędzy Polską a Rosją.
Nie był to jednak jedyny powód przyjazdu znanego Kapłana. Przybył on do Piotrkowa na zaproszenie Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego OPUS oraz Akademii Świętokrzyskiej. Na tydzień przed przyjazdem Dostojnego Gościa Rada Miasta Piotrkowa podjęłą uchwałę o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego; spotkanie czwartkowe było zatem doskonałą okazją do ogłoszenia decyzji piotrkowskich radnych. Jeszcze jeden niezwykły i niemniej uroczysty charakter spotkania to wręczenie Księdzu Prałatowi Nagrody im. Jana Pawła II.
Uroczysty koncert, na którym Kapituła Nagrody ogłosiła swój werdykt, odbył się na Zamku Królewskim w Piotrkowie 29 grudnia ub.r.
Dostojny Gość spotkał się ponadto z licznymi przedstawicielami świata kultury i nauki naszego miasta, z samorządowcami, z reprezentantami środowisk kombatanckich i z duchowieństwem.
Ks. Peszkowski ze swej strony udekorował Włodzimierza Pawełczyka i Juliusza Wiernickiego z Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej medalem Golgoty Wschodu za zasługi w tworzeniu i pielęgnowaniu pamięci o piotrkowskich ofiarach Katynia i innych obozów sowieckich.
Ks. prał. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski zapewniał gospodarzy spotkania, że będzie starał się z całych sił, aby pamiętać o swoim nowym mieście, które odegrało tak wielką rolę w historii Rzeczpospolitej i które przyjęło go do grona swoich obywateli. Na zakończenie spotkania Ksiądz Prałat odbył szereg prywatnych rozmów z licznymi uczestnikami uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Za przyczyną bł. Rodziny Ulmów módlmy się za abp. Józefa Michalika

2025-12-15 11:18
Abp Józef Michalik

BP KEP

Abp Józef Michalik

Drodzy Diecezjanie, z serca zachęcamy do dalszej, wytrwałej modlitwy w intencji abp. Józefa Michalika, prosząc Boga o zdrowie, siły i cierpliwość w chorobie. Niech nasza modlitwa będzie znakiem jedności i duchowego wsparcia.

Więcej ...

Francja: skauci na ołtarzu, zabici z nienawiści do harcerstwa

2025-12-15 10:30
Katedra Notre Dame, obraz przedstawiający nowych błogosławionych, męczenników II wojny światowej

Vatican Media

Katedra Notre Dame, obraz przedstawiający nowych błogosławionych, męczenników II wojny światowej

Ruch harcerski ma 14 nowych błogosławionych. Wśród 50 ofiar niemieckiego nazizmu, które w sobotę zostały beatyfikowane w katedrze Notre Dame w Paryżu, są również francuscy harcerze. Zostali zabici przez Niemców, ponieważ byli katolickimi skautami – podkreśla Paul Dupont, archiwista Scouts et Guides de France.

Więcej ...

Kalendarz Adwentowy: Pokorni, którzy wchodzą pierwsi

2025-12-15 21:00

Adobe.Stock.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jelenia Góra: Znaleziono zwłoki 12-letniej dziewczynki,...

Wiadomości

Jelenia Góra: Znaleziono zwłoki 12-letniej dziewczynki,...

Za przyczyną bł. Rodziny Ulmów módlmy się za abp....

Niedziela Przemyska

Za przyczyną bł. Rodziny Ulmów módlmy się za abp....

Mistrzyni miłosierdzia

Wiara

Mistrzyni miłosierdzia

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Dr Branca Acevedo: byłam lekarką s. Łucji dos Santos,...

Wiara

Dr Branca Acevedo: byłam lekarką s. Łucji dos Santos,...

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z...

Kościół

Oświadczenie rzecznika diecezji pelplińskiej w związku z...

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan...

Kościół

Zmarł śp. o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan...

Kalendarz Adwentowy: Ogień Eliasza, światło Jana

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Ogień Eliasza, światło Jana

Kalendarz Adwentowy: Najmniejsi w ręku Odkupiciela

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Najmniejsi w ręku Odkupiciela