Reklama

Diecezja drohiczyńska bierze udział w żalu i modlitwach całego Kościoła po śmierci Jana Pawła II

Niedziela podlaska 16/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Zaledwie kilka miesięcy temu Jan Paweł II w zakończeniu swego ostatniego listu apostolskiego Mane nobiscum Domine - Zostań z nami, Panie zamieścił słowa: „Niech w tym roku łaski Kościół wspierany przez Maryję, z nowym zapałem podejmuje swoją misję i coraz bardziej rozpoznaje w Eucharystii źródło i szczyt całego swego życia” (31).
Dzięki entuzjazmowi Ojca Świętego Kościół stara się „z nowym zapałem” podejmować swoją misję, zwłaszcza że dzisiaj, w sobotę, 2 kwietnia otrzymał dodatkową siłę wraz z przejściem Autora listu do wieczności; który już teraz nie tylko rozpoznaje, ale najzwyczajniej żyje Eucharystią jako szczytem całego swego życia, przebywając razem z Jezusem Zmartwychwstałym i Miłosiernym.

2. Jan Paweł II odszedł z tego świata w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Już te okoliczności sprawiają, że trudno oprzeć się przekonaniu, iż z woli Bożej także swoją śmiercią przypomina nam wszystkim to, co jest najważniejsze dla człowieka. Do końca jest Dobrym Pasterzem.
Z bólem przyjmujemy wiadomość o przejściu Jana Pawła II z tego świata do Królestwa Nadprzyrodzonego. Jakkolwiek wiemy, że tak być powinno i pokój gości w naszych sercach, to jednak po ludzku odczuwamy najzwyczajniej ból. Odchodzi z tej ziemskiej rzeczywistości naszej Ktoś tak nam bliski. Nie ma chyba człowieka, a zwłaszcza Polaka, poczynając od dzieci aż do osób starszych, który by nie czuł się związany z Janem Pawłem II jakąś niewidzialną nicią wspólnoty i miłości. Iluż to z nas miało możność spotkać się osobiście z Ojcem Świętym! Iluż z nas przeżywało całym sercem Jego odwiedziny w Drohiczynie! Jest więc czymś zrozumiałym nasz ból po stracie Ojca...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Zapraszam całą diecezję do wspólnego przeżywania tego świętego czasu przejścia, czyli paschy Jana Pawła II, zgodnie z tym, czego nas nauczał Ojciec Święty i stosownie do zaleceń Kościoła.

We wszystkich naszych parafiach od dnia śmierci aż do dnia pogrzebu niech daje się zauważyć atmosfera modlitwy, powagi i refleksji. W tym czasie sięgajmy często do wypowiedzi Jana Pawła II i zamyślajmy się nad ich treścią. Pamiętajmy w modlitwach o śp. Janie Pawle II. Módlmy się wspólnie w domach rodzinnych, odmawiając Różaniec. W kościołach zaś każdego dnia niech będą sprawowane Msze św. z Jutrznią lub Nieszporami żałobnymi. Niech daje się słyszeć szept Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca. W konkatedrze i obu bazylikach niech codziennie będą sprawowane uroczyste Msze św. w intencji Jana Pawła II. W katedrze każdego dnia aż do chwili pogrzebu o godz. 18.00 będzie odprawiana uroczysta Msza św. w duchowej łączności z Ojcem Świętym. Szczególnie uroczyście winny być sprawowane Msze św. w dniu pogrzebu. O to proszę chóry, schole i ministrantów. Niech proboszczowie nawiążą kontakt z dyrekcjami szkół i samorządami, aby w tych Mszach św. wzięły udział dzieci, młodzież wraz z całą wspólnotą parafialną. Katecheci niech przeprowadzą odpowiednie katechezy, dotyczące osoby i dziedzictwa Jana Pawła II. Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich instytucji kulturalnych, aby zgodnie ze swymi możliwościami uczciły pamięć Jana Pawła II. Apeluję do twórców, aby swój talent włączyli w upamiętnienie osoby Jana Pawła II poprzez pieśń, poezję, prozę, rzeźbę i obrazy. Zachęcam całą diecezję, parafie, instytucje państwowe i samorządowe, szkoły, wszystkich właścicieli domów, aby na naszych ulicach, w mieszkaniach i kościołach zawisły flagi biało-czerwone i żółto-białe, naznaczone czarnym kirem. Niech we wszystkich kościołach, a także instytucjach wychowawczych na miejscach godnych dają się zauważyć portrety Jana Pawła II z czarną opaską. Zapraszam dziennikarzy i prezenterów radiowych oraz telewizyjnych do włączenia się w aktywne przeżywanie tego czasu żałoby. W kościołach niech przypominają o tym dzwony. Pamiętajmy o ich głosie na Anioł Pański - na modlitwie, o którą nas prosił Jan Paweł II. Każdego dnia przez pięć minut lub dłużej niech biją dzwony o godz. 21.37. Natomiast w dniu pogrzebu niech biją przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych i po ich zakończeniu. Już teraz przypominam, aby w dniu 18 maja, w którym urodził się Ojciec Święty, również w sposób szczególny modlić się w zjednoczeniu z Nim i pamiętać o Nim. Apel ten kieruję zwłaszcza do szkół i instytucji, które obrały sobie Jana Pawła II jako Patrona.

4. Jednocześnie zapowiadam i zapraszam całą naszą diecezję na 10 czerwca tego roku, kiedy będziemy wspólnie wspominali pobyt Jana Pawła II wśród nas, realizując Jego inicjatywę Roku Eucharystycznego. Apeluję do wszystkich o pełne zaangażowanie w przeżywanie tego wspomnienia.
Pragnę też powiadomić wszystkich diecezjan, że wybieram się na uroczystości pogrzebowe do Wiecznego Miasta, aby tam, przy trumnie naszego Wielkiego Rodaka, Widzialnej Głowy Kościoła złożyć Mu w hołdzie naszą wdzięczność i miłość.
W tych dniach niech bliskie nam będą słowa Papieża zapisane w Tryptyku Rzymskim:

„Kres jest niewidzialny, jak początek.
Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa też powraca...
I tak przechodzą pokolenia - (...) A przecież nie cały umieram,
to co we mnie niezniszczalne trwa!”.
Niech trwa! Niech Bóg sprawia, aby trwało także w nas!

Wasz biskup, powołany na tę służbę przez Jana Pawła II

Drohiczyn, 2 kwietnia 2005 r.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Noc muzeów w Jarosławiu

2024-05-20 10:12
Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

Henryk Grymuza

Orszak konny przed główną bramą Bazyliki.

To miasto ustawicznie od stuleci wpisuje się w dzieje Polski. Wielu mężów stanu, duchownych i najzwyklejszych ludzi współtworzyło tkankę jego dziejów. Zapewne dlatego cenne inicjatywy wskrzeszające wydarzenia historyczne i dorobek duchowy tego środowiska cieszą się wśród jarosławian ogromnym powodzeniem. Tak było równie w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj